Обратно броене: 14. Непобедимите

До началото на Световното първенство в Бразилия остават 14 дни. FUTBOL TV продължава със своето обратно броене до старта на турнира и този път ще запознаем нашите читатели с това, че домакините на най-големия футболен турнир в света никога не губят първата си среща.

14 победи и 5 равенства - това е балансът в дебютните игри на домакините за 84 години от съществуването на Световното. Най-много участия в тези мачове има Мексико. Когато са домакинствали, мексиканците не са губели, но в останалите двубои са претърпявали големи поражения. Единствено в ЮАР Мексико оказа достойна съпротива и завърши наравно.

Само осем пъти националните отбори на домакините са откривали турнира. Понякога това право е предоставяно на световния шампион. През 1930 година мачът на откриването с участието на уругвайците се е състоял пет дни след първите среши заради това, че стадион "Сентенарио" все още не е бил готов.

2010 година ЮАР - Мексико 1:1

В нашата рубрика ще запознаем читателите и с един интересен факт за първия хеттрик на Световните първенства. Той е дело на американеца Берт Патънауд. На 17 юни 1930 година 40 минути били необходими на национала на САЩ, за да порази три пъти вратата на Парагвай. ФИФА обаче признава този факт след 76 години. Авторът на първия хеттрик в историята на Световните така и не дочаква признание: той умира в Масачузетс през 1974 година в дена на своята 65-годишна.

20-годишният нападател открива резултата с парагвайците в 10-та минута. В 15-та го удвоява, а в 50-та минута установява крайното 3:0. Разногласията са заради второто попадение, което ту се е приписвало на друг американец, ту се е считал за автогол.

ФИФА дълги години е смятала за автор на първия хеттрик на Световни първенства аржентинецът Гилермо Стабиле, който на 19 юли също вкарва три гола срещу Мексико. На 10 ноември 2006 година обаче ФИФА признава грешката си. Протоколът от мача САЩ - Парагвай е пренаписан и Патънауд се превръща в една от най-знаменитите фигури в световния футбол.