Бивш скаут на Арсенал съветва Челси как да извлече най-доброто от талант


Н. Гавазов

Бивш скаут на Арсенал съветва Челси как да извлече най-доброто от талант

Бившият скаут на Арсенал Сандро Орландели предположи, че Челси може да извлече уроци от "топчиите" по отношение на това как да се справи с развитието на южноамерикански талант.

Осъществявайки сделката, сключена за Естевао Вилиан, Челси постави значителен акцент върху добавянето на перспективи от тази част на света към своята база от играчи.

Андрей Сантос, Анджело Габриел и Дейвид Уошингтън бяха привлечени от бразилски клубове, докато Аарон Анселмино и Кендри Паес пристигнаха съответно от Бока Хуниорс и Индепендиенте дел Вале.

Ако се вярва на съобщенията, и Естевао, и Паес могат да очакват да играят в старшия отбор на Челси през 2025-26 г., докато Сантос представи претенциите си чрез изяви, направени под наем в Страсбург.

Въпреки това, говорейки за PL Brasil, Орландели обясни защо смята, че Челси не трябва непременно да е толкова нетърпелив да използва Естевао като опция в редиците на Енцо Мареска, веднага щом той се премести в Англия следващото лято.

Появи се чувството, че формата на 17-годишния Естевао може да отслабне, след като се подложи на голямо натоварване и направи такова влияние по време на ранните си изяви в Бразилия.

Вместо това, леките травми, които той претърпя, изглежда са се оказали благословия под прикритие, за да му дадат глътка въздух, Естевао е допринесъл с шест гола и четири асистенции от последните си осем мача в лигата.

Общо 11 гола и 8 асистенции са дошли от 26 мача във висшата лига, а тийнейджърът е избран в най-новия бразилски отбор за квалификациите за Световното първенство срещу Венецуела и Уругвай.

Въпреки това Орландели твърди, че Челси трябва да обмисли използването на Естевао в техните редици до 21 години, преди да го хвърли в месомелачката на Висшата лига.

Орландели, който бе скаут на Арсенал между 2002 и 2011 г., предположи, че могат да се извлекат поуки от провала на Арсенал да даде на играчи с подобен профил достатъчно време, за да се адаптират към суровостта на английския футбол.

55-годишният специалист каза: "Това, което научихме от опита: пропуснахме възможността играчите да имат адаптивността на културата. Английският футбол, Висшата лига, е много специфична култура.

Това е най-физическата лига на планетата, тя изисква висок интензитет и в по-голямо количество от всяка друга лига.

Без значение колко техничен е играчът, това в крайна сметка оказва влияние, ако той не е в състояние да усвои типа ритъм, който Висшата лига изисква

Трудно е за футболист да играе за първия отбор, когато е от съвсем различно първенство, което е бразилският футбол.

Не че той няма условията, а че има нужда от това време, за да се адаптира. Възможността да има този проект с насоки на U21 отбора, мисля, че това би било чудесен начин да вървим напред", заяви Орландели.

Жилберто Силва бе аномалия за предложения от Орландели подход. Халфът имаше опита само на бразилския футбол с Америка Минейро и Атлетико Минейро, когато пристигна в Северен Лондон през 2002 г.

Силва записа 67 мача във Висшата лига през първите си два сезона, играейки ключова роля в "Непобедимите“ на Арсен Венгер през 2003-04 г.

За останалото обаче това бе различна история, като само Денилсон бе близо до очакванията след присъединяването си от Сао Пауло през 2006 г.

Отбелязването на 10 гола и 13 асистенции от 153 изяви за период от пет години беше достойно за уважение постижение, но 37 от неговите 96 участия във Висшата лига дойдоха по време на една кампания (2008-09), докато Арсенал се провали в четири турнира.

Денилсон бе на 18 години при пристигането си и не игра в нито един мач за резервите през първите 12 месеца.

През 2010 г. Арсенал подписа със Самуел Галиндо от боливийския отбор Реал Америка, но вместо да участва във втория отбор на Арсенал, плеймейкърът отиде направо под наем в УД Саламанка и никога не представляваше "артилеристите" в състезателен мач, независимо за кой отбор става дума.

Същото се случи и с Уелингтън Силва, въпреки че вината не може непременно да бъде хвърлена върху вратата на Арсенал, след като съответните държавни чиновници прецениха, че бившата перспектива на Флуминензе не отговаря на изискванията за разрешение за работа.

Първият вкус на Уелингтън към старшия английски футбол идва едва четири години по-късно с отбора на Чемпиъншип Болтън Уондърърс. В крайна сметка Венгер не бе достатъчно впечатлен и нападателят се завърна във Флуминензе през 2016 г.

Въпреки че Коста Рика не попада под юрисдикцията на Южна Америка, Джоел Кембъл бе друг играч, който не получи разрешително за работа, като първата му поява в Арсенал идва едва три години след пристигането му.

Преди да бъде пуснат във Висшата лига, халфът - сега легендарна футболна фигура в своята страна - получи само един мач с Арсенал под 21 години, а 40-те му мача за клуба бяха разпределени в две кампании преди напускането му.

  Сподели
188