Тори Пенсо влиза в историята на Световните първенства


Н. Гавазов

Тори Пенсо влиза в историята на Световните първенства

Американката Тори Пенсо ще стане едва втората жена главен съдия в историята на мъжките световни първенства по футбол.

39-годишната реферка получи назначение за двубоя между Чехия и Южна Африка от втория кръг на група A на Мондиал 2026. Срещата ще се проведе в Атланта на 18 юни.

С това Пенсо ще се присъедини към Стефани Фрапар, която през 2022 година стана първата жена, ръководила мач на мъжко световно първенство. Тогава французойката свири двубоя между Германия и Коста Рика (4:2) в груповата фаза на Мондиала в Катар.

Назначението на Пенсо е поредна важна стъпка в развитието на женското съдийство на най-високо ниво. Американката има богат международен опит и през последните години е сред най-високо оценяваните арбитри в системата на ФИФА.

Двубоят между Чехия и Южна Африка е с голямо значение и за двата отбора. Чехите ще търсят първи точки след поражението си от Южна Корея в първия кръг, докато южноафриканците се надяват да направят важна крачка към класиране за елиминационната фаза.

Световното първенство през 2026 година се провежда в САЩ, Канада и Мексико, а действащ шампион е Аржентина.

 

  Сподели
18