Луис Суарес: ​​Надявам се Ламин Ямал да достигне поне нивото на Меси


Н. Гавазов

Луис Суарес: ​​Надявам се Ламин Ямал да достигне поне нивото на Меси

Луис Суарес бе на трибуните, облечен с екипа на Уругвай, за да наблюдава поражението на страната си от Кабо Верде – отборът, който си уреди сблъсък на Световното първенство с Испания. Преди началото на турнира 39-годишният нападател остави отворена вратата за завръщане в националния отбор, ако опитът му бъде необходим. Той продължава да бележи редовно за Интер Маями заедно с Лионел Меси, включително хеттрик в последната си изява в МЛС.

Преди тренировката в сряда уругвайският нападател разговаря с три медии, включително Mundo Deportivo, относно сблъсъка на Уругвай с Испания, Ламин Ямал, Лионел Меси, Барселона на Ханзи Флик и профила на нападател, който каталунският клуб трябва да търси.

Знаехте ли, че Уругвай не е печелил мач на Световно първенство без Луис Суарес от 1990 г.?

"Казаха ми го онзи ден и очевидно е интересна статистика, но е просто анекдот. Да се надяваме, че тази серия ще приключи в петък.“

Представяхте ли си някога да играете на това Световно първенство?

"Това, което казах, беше, че ако националният отбор има нужда от мен, нямаше да кажа не. Очевидно в състава има изключителни нападатели. Може би бих могъл да допринеса по различен начин. Футболът днес е много физически и много бърз, но все още мога да предложа опит. Нападателите, които бяха избрани, са там, за да изпълнят тази роля и да помогнат на отбора.“

Как виждате мача между Испания и Уругвай?

"От самото начало знаехме, че Испания ще бъде най-трудният съперник. Но за нас, уругвайците, най-трудният мач винаги е първият на Световно първенство. Резултатът на Кабо Верде срещу Испания увеличи задължението ни да победим, а ние не успяхме. Това оставя чувството, че пропуснахме две възможности: да завършим първи в групата и да имаме шанс да подходим малко по-стратегически срещу Испания. Сега трябва да се състезаваме като равни. Трудно е заради стила, който Уругвай играе при този треньор, но световните първенства те изтласкват до лимита. Уругвайците са свикнали с такива мачове. Ако погледнете предишни световни първенства, Уругвай винаги е бил на ръба, с изключение на 2018 г. Елиминирахме Франция, Англия през 2014 г., Италия, след това страхотен португалски отбор през 2018 г. Уругвай винаги е бил там. Това поколение има прекрасна възможност да постигне слава, побеждавайки Испания на Световно първенство.“

Зависи ли мачът от това допълнително предимство, което Уругвай винаги изглежда има – прословутия боен дух?

"От футболна гледна точка трябва да изиграем перфектен, перфектен, перфектен мач. Испания не може да има Ламин в най-добрата му форма. Педри не може да контролира играта. Дани Олмо не може да получава топката между линиите. Родри не може да бъде оставен сам. Техните крайни защитници не могат да покажат всичко, което носят. Трябва да бъдем солидни и ефективни в преходите, което винаги е определяло Уругвай: да останем организирани и да се възползваме от играчите, които могат да пробиват линиите в предни позиции.“

Винаги се говори много за Марсело Биелса. Наистина ли е толкова луд, колкото хората казват?

"Той е такъв през цялата си кариера. Това е той и трябва да свикнеш да работиш с него по този начин. Някои хора са съгласни с него, други не, но има причина да го наричат така.“

Какво мислите за Ламин Ямал?

"В първия мач срещу Кабо Верде Испания имаше голямо притежание на топката, но не създаде толкова чисти положения, освен това на Феран през първото полувреме. Но когато Ламин влезе, веднага се усети. Всеки съотборник го търсеше и му даваше топката, защото знаеше, че нещо ще се случи – дали центриране, дрибъл, удар, каквото и да е. Той привлече много повече внимание от защитниците.“

А срещу Саудитска Арабия?

"Той започна втория мач с гол. След това се свърза с Оярсабал, Олмо, Баена и всички играчи, които разбират стила на Испания. Той израства в турнира. Ламин знае, че всички очи са насочени към него, въпреки че на това Световно първенство блестят много изключителни играчи. Той разбира това и се справя много добре с отговорността.“

Напомня ли ви на младия Меси?

"Сравненията са несправедливи. Те са различни играчи. Споделят един и същ ляв крак и невероятно качество, но са напълно различни. Резултатите говорят сами за себе си и Лео продължава да постига невероятни неща на своята възраст. Дано Ламин поне успее да достигне същото ниво.“

Очаквахте ли тази версия на Лионел Меси на Световното първенство?

"Тренирам с него тук от дълго време, така че знаех колко сериозно се подготвя за този турнир. Много хора мислеха, че остарява. Но Лео все още има онзи глад да бъде най-добрият и да продължава да се състезава. Онзи ден той го доказа още веднъж. Пропусна дузпа след четири или пет минути, но продължи да натиска, да натиска. Представете си, ако беше навел глава. Аржентина щеше да се срине с него. Вместо това той показа лидерство, продължи напред и в крайна сметка отбеляза два пъти.“

Не става въпрос само за головете, нали?

"Става въпрос и за начина, по който отборът играе за него, разбира го и го познава. Лео не трябва да тича 90 минути. Футболът стана обсебен от изминатото разстояние и физическите показатели, но понякога умът работи хиляди пъти по-бързо от играча, който тича най-много.“

Как се подготви Меси за това Световно първенство?

"Преди всичко той е невероятно интелигентен. Знае кога да отиде и кога не. Това, което го движи, е постоянното желание за подобрение. Сигурен съм, че не е отишъл на турнира с мисълта: Искам да стана голмайстор. Просто се случи, защото се появи възможност. Лео все още иска да играе и да се състезава. Хората ни питат защо все още се ядосваме на тренировки. Това сме ние. Състезаваме се така, откакто бяхме деца, и така ще остане, докато се пенсионираме. Би било лесно за всички нас тук в Маями да кажем: Ще се установя тук, ще отида на плажа, ще пропусна тренировка и просто ще играя мачове. Но той не работи така. Това, което изпъква, е неговият професионализъм и професионализмът на всички играчи в САЩ, които сега се състезават на това Световно първенство.“

Подчертава ли това Световно първенство нивото на МЛС?

"Сложно е, защото хората винаги променят мнението си. Някои гледат мач от МЛС и казват: Вижте Суарес. Той не прави нищо. Не тича. Свършен е. След това вкарвам два или три гола и изведнъж казват: Е, лесно е да се вкарва там. Е, кое е вярното? МЛС се разви неимоверно. Още преди пристигането на Лео бяха идвали страхотни играчи. След това пристигнаха Лео, Бускетс, Жорди, аз, Родриго де Пол и сега продължават да се присъединяват още важни играчи като Антоан. Това привлече много повече внимание към лигата. Всеки отбор се състезава, стандартът продължава да се подобрява и днес това е много конкурентна лига.“

Вие бяхте една от най-великите деветки на Барселона. Клубът търси друга сега. От какъв нападател има нужда Барселона?

"Зависи от профила, който търсят. Има нападатели, които играят заедно с друг нападател и се движат навсякъде, и има традиционни централни нападатели, които ангажират централните защитници и позволяват на крилата да процъфтяват. Въз основа на това как играе Барселона днес, мисля, че имат нужда повече от фиксирана деветка като Левандовски, допълнена от работата, която върши Феран. Но никога не е лесно да дойдеш в Барселона и да се представяш веднага. Ако вкараш четири или пет гола в първите си няколко мача, очакванията стават огромни.“

И тогава се очаква да поддържаш това ниво.

"Ето защо винаги съм казвал, че едно от най-трудните неща за онези от нас, които се присъединиха към Барселона, беше поддържането на този стандарт в продължение на години. Изискванията бяха невероятно високи и ние отговорихме. Разбира се, имаше лоши мачове, но три дни по-късно имаше нов шанс. Днес има няколко нападатели, които биха паснали на Барселона и биха се представили на това ниво. Ще видим какво ще реши клубът след Световното първенство.“

Кой нападател ви впечатлява най-много в днешната игра?

"Имам двама или трима. Халанд е смъртоносен в наказателното поле, въпреки че отборът трябва да играе за него. Лично аз предпочитам Хари Кейн. Той се комбинира много по-добре със съотборниците си. Движенията му създават пространство за останалите. Той разбира играта по различен начин. Обичам тези детайли. След това е Дарвин Нунес. Първото нещо, което трябва да направи, е да заздрави манталитета си, защото за мен той има ефектни качества. Той знае решението, което взе, напускайки Ливърпул, но го виждам като играч, който абсолютно може да се възстанови. Ако достигне най-доброто си ниво, той е нападател, на когото наистина се възхищавам. Той е бърз, мощен и физически силен. Все още има части от играта му, които може да подобри, защото е млад и има място за растеж.“

Хулиан Алварес и интересът на Барселона

Основната цел на Барселона е Хулиан Алварес. Може ли той да пасне на профила, който описвате?

"Абсолютно. Играч, толкова интелигентен като Хулиан, с пътя, който извървя от Ривър Плейт до Манчестър Сити, Атлетико Мадрид и националния отбор, би дошъл и би се адаптирал, защото разбира ролята си. Той работи изключително усърдно. В Барселона ще има крила, които да създават много шансове за него. Той се комбинира добре и прави отлични движения. Той би паснал на Барселона незабавно. Но има и друга страна. Той е в голям клуб като Атлетико, така че напускането няма да е лесно. Тези следващи няколко седмици ще бъдат интересна история.“

Сложна ситуация за Хулиан.

"Понякога тези ситуации се случват, защото играчът настоява за тях. Преживях го в Ливърпул. През 2013 г. се опитах да си проправя път навън, защото исках да се присъединя към Арсенал. Борих се с клуба, защото не бяхме в Шампионската лига и чувствах, че се нуждая от следващата стъпка. Спомням си, че нашият капитан Стивън Джерард ме дръпна настрана и каза: Остани. Следващата година ще можеш да отидеш където пожелаеш: Барселона, Реал Мадрид, Байерн. Но моля те, не отивай в Арсенал тази година. Той ме убеди. Същото нещо може да се случи с Хулиан, ако Симеоне му каже: Искам да останеш с нас този сезон. Легенда на Ливърпул ме убеди. Влязох в час, извиних се публично и това се оказа най-добрият ми сезон в клуба. Феновете прощават всичко, ако видят, че даваш всичко от себе си на терена, работиш здраво и защитаваш клуба.“

Барселона на Ханзи Флик

И накрая, как виждате Барселона на Ханзи Флик от Маями?

"Впечатляващо. Всяка година хората казват едно и също: няма да успеят да поддържат интензивността, няма да оцелеят с толкова висока преса, тази защитна линия в крайна сметка ще им струва скъпо. И все пак те продължават да го правят. Играят със същата философия, същите играчи и същото ниво на изискване от дълго време и отборът продължава да отговаря. Флик също изглежда като треньор, който е много близък до играчите си. Честен е с тях. Ако някой няма да играе, той обяснява защо. Това е много важно за един играч. Той е достъпен, разбира от какво се нуждае всеки играч и от какво се нуждае групата. В клуб като Барселона това е невероятно важно.“

  Сподели
14