Кутията на Пандора
Н. Гавазов
В английския футбол избухна ядрена война, след като президентът на Английската футболна лига Рик Пери, в сътрудничество с Ливърпул и Манчестър Юнайтед разработи предложение, което може да промени спорта в цялата страна. Този проект може не само да стане най-големият футболен шок в английския футбол от създаването на Висшата лига, но и да промени сериозно съотношението на силите - както във Висшата лига, така и във Футболната лига.
Какво предлага Project Big Picture?
Първият тласък на реформите за Ливърпул и Манчестър Юнайтед и техните мълчаливи поддръжници от топ 6 е съкращаването на Висшата лига на 18 отбора. Това ще разтовари календара и ще отложи началото на сезона - вероятно за увеличаване на броя на демонстративните мачове в Азия и САЩ, от които могат да се спечелят добри пари. Именно за пари става дума, защото английският футбол е хегемон по популярност в тези точки на света и колкото и да се заканва Хавиер Тебас, испанският футбол първо трябва да измести Серия А по гледаемост, а след това да гледа към върха. Освен това ще бъде възможно доходите да бъдат разделени на по-малък брой участници, което ще позволи на големите клубове от Висшата лига да се откажат от част от телевизионните пари в полза на малки клубове от Футболната лига, нуждаещи се от помощ.
Предлага се също да се премахне Суперкупата на Англия, която отдавна няма особен състезателен оттенък и се възприема от големите клубове като приятелски мач с повишена мотивация. Друг турнир, който се предлага да бъде пожертван е Купата на лигата. Алтернативен вариант е изключването от Купата на Лигата на отборите, участващи в европейските клубни турнири. Това пък от своя страна ще разтовари календара, а предимствата от подобно решение са забележими и с невъоръжено око. Впрочем, все повече са клубовете и специалистите, които предлагат премахване на Купата на Лигата.
В замяна Ливърпул и Манчестър Юнайтед предлагат еднократна помощ на клубовете на Футболната лига в размер на 250 милиона британски лири - това е сумата, на която се оценяват загубите на клубовете от ФЛ поради отсъствието на фенове на трибуните поне до пролетта. Също така, Футболната асоциация ще получи 100 милиона паунда за развитието на своите проекти. И най-важното и интересно нещо за Футболната лига е, че Висшата лига се ангажира да споделя 25% от годишния си доход с Футболната лига. Основният доход на Висшата лига е от продажбата на телевизионни предавания. По предварителни прогнози, става дума за сума около 300 милиона пунда, което автоматично поставя Футболната лига веднага след топ 5 на европейските първенства,
Разбира се, всеки знае, че безплатният обяд съществува само в приказките, утопичните идеологии и някои твърдоглави техни последователи. За това и големите клубове в замяна искат да променят структурата на гласуване, когато вземат важни решения в рамките на Висшата лига. Право на глас ще имат само първите 6 - Ливърпул, Ман Сити, Ман Юнайтед, Челси, Тотнъм, Арсенал, както и трите най-дългогодишни клубове във Висшата лига - Евертън, Уест Хем и Саутхемптън. След като постигне такова право, тази група ще може да прокара други нововъведения измежду онези, които счита за необходими, тъй като друго условие е премахването на прага от 14 гласа за вземане на каквото и да е решение или промяна на правилата. Т.е. оттук нататък всяко решение ще се взема с 6 гласа от 9 или по-точно гласовете на 6 клуба ще са достатъчни да определят съдбата на 18.
Друга предложена реформа се отнася до движението между дивизиите. Два отбора директно ще изпадат от Висшата лига, докато клубът от 16-то място ще играе в плейофите с представителите на Чемпиъншип, които са завършили на 3,4 и 5 места. Всяка дивизия на Футболната лига ще има 24 отбора, с което общият брой на професионалните клубове в Англия ще бъде 90.
Какво мисли Висшата лига за това?
Висшата лига реагира светкавично на публикуването на проекта, като се съгласи, че английският футбол се нуждае от някаква реформа, за да спаси малките клубове, но в същото време нарече предложените нововъведения разрушителни за играта.
Ръководството на Висшата лига бе особено вбесено от позицията на председателя на Футболната лига Рик Пари, който изцяло подкрепи проекта Project Big Picture без да се консултира с представителите на Висшата лига.
В прессъобщение от Висшата лига се казва, че Висшата лига е готова да обсъди бъдещето на играта и възможните реформи, но не във формата на ултиматуми, идващи от големите клубове. Твърди се, че има много заинтересовани страни в английския футбол, намекващи за позицията на средняците от Висшата лига като Лестър, Бърнли, Кристъл Палас, които ще загубят както част от доходите си, така и правото на глас при важни решения.
Впрочем, позицията на по-голямата част от средняците от Висшата лига за подпомагане на Футболната лига като цяло е много трудна и спорна, тъй като въпросните клубове разбират, че самите те може днес или утре да се окажат сред онези, които се нуждаят от помощ и съответно не желаят да споделят доходи, които намаляват пред очите им.
Президентът на Кристъл Палас Стив Париш наскоро заяви, че "клубовете от Висшата лига несправедливо са сочени с пръст като такива, които трябва да споделят своите пари".
"Никоя друга индустрия не желае фирмите да спасяват конкурентите си. Супермаркетите не са инструктирани да помагат на бакалията зад ъгъла. Deliveroo не спасява кварталното ви кафене", пише Париш в Sunday Times.
Всеки сам за себе си може да прецени степента на правотата в думите на Периш. Вероятно хората с либерално –марксисто-ленински разбирания ще се възмутят, а тези с консервативни възгледи ще кимнат одобрително. Но като цяло средняците могат да бъдат разбрани, защото надпреварата за място под слънцето ще удари именно тях, а не някой от големите. Освен това, като дадат част от вътрешния си доход, грандовете получават възможност да печелят повече от дейности в Азия и Америка, докато повечето от средняците не са особено интересни там (може би с изключение на Лестър) и е малко вероятно да успеят да компенсират загубите.
Друга инициатива на Хенри е премахването на плащанията за клубовете, напускащи Висшата лига. Досега за това се говореше тихо, въпреки че мнозина смятат, че тази традиция е опорочена – практиката през последните години го доказа. Това е още един потенциален удар за средняците от Висшата лига, който ги накара да се противопоставят на реформата с всички сили.
Каква е позицията на Футболната лига?
Ясно е, че клубовете от Футболната лига подкрепят идеята на Ливърпул и Манчестър Юнайтед, тъй като сега жизнено се нуждаят от пари. Обещаните средства ще позволят на някои да продължат да съществуват, тъй като потенциалните загуби за малките клубове изглеждат непосилни.
Трябва да се разбере, че настоящият шеф на Футболната лига Рик Пери работи в Ливърпул по-рано и е добре запознат с идейния вдъхновител на Project Big Picture Джон Хенри. Също така си струва да си припомним, че Пери има стаж и във Висшата лига и през 1995 г. лично той повдигна подобна реформа, предлагайки на клубовете от Футболната лига 20% от печалбите на Висшата лига, но тогава много малко хора подкрепиха тази инициатива. Футболната общественост и властите като цяло бяха хвърлили всички усилия върху развитието на Висшата лига като нов проект, който да стане лицето на английския футбол пред света след мрачните времена в края на 80-те. Съответно, идеята бе всяко възможно пени да остава във Висшата лига и да генерира много пенита. Напълно е възможно Пери да е чакал удобния момент и само да е извадил прашния проект от скрина, а след поизтупването му да го е предложил на лидерите на двата най-популярни клуба на Острова.
Каква е целта на големите клубове?
Известният английски журналист Дейвид Кон, за когото се знае, че е специалист във футболната икономика, вижда в този проект преди всичко желанието на Хенри да намали разликата между Висшата лига и Футболната лига, което изглежда го е шокирало по времето на покупката на Ливърпул.
Но е трудно да се повярва в някакви благородни мотиви на американски бизнесмени, особено когато в една лодка с Хенри има такива големи играчи като братята Глейзър и Стан Крьонке. Според Адам Крафтън, в проекта е въвлечен и Роман Абрамович. Мнозина възприемат инициативата като опит за подаване на ръка на намиращите се в затруднение малки клубове в замяна на пълния контрол, който големите клубове ще получат. А това ще проправи пътя за още по-голяма реформа и трансформация.
Вече може да се отгатне желанието на Ливърпул и други представители на топ 6 да разтоварят календара и да отложат старта на сезона, но не за да могат играчите да си починат по-добре, а да увеличат броя на демонстративните мачове (в далечни места като Азия и САЩ). Също така големите клубове вече се подготвят за потенциално увеличаване на броя на срещите в Шампионска лига или дори създаването на някакъв вид Европейска Суперлига, с което ще се избегнат пътувания до случайни отбори като Лудогорец, Астана и дори БАТЕ. Това обаче трябва да стане едва след намаляване на мачовете на вътрешната арена.
В допълнение, в последно време се наблюдава забележимо желание на клубовете да намалят зависимостта си от телевизията и сами да продават мачовете си - чрез платформи като Netflix и Amazon. Ако клубовете изобщо успеят да преминат изцяло към системата "pay per view“, телевизионните екипи ще останат в разбитото корито, но с трохи от масата на капитана. Същата сума "телевизионни" пари, част от които големите клубове с широко сърце са склонни да споделят сега, също ще бъде намалена.
Когато новосформираната "Голяма деветка“ има пълен контрол върху състезателните разпоредби, ще бъде възможно да се прокарат и други реформи, като получаване на имунитет от изпадане на определени отбори или дори затварянето на Висшата лига по образа на американските спортни лиги.
Към момента Big Picture може да изглежда красиво за Футболната лига, но може да се превърне и в троянски кон, който да разруши английския футбол. Ние няма как да знаем какво ще се случи и какви ще са дългосрочните ефекти от Big Picture. Факт е, че съпротивата към него е огромна. Факт е обаче, че Кутията на Пандора е отворена. И скоро няма да бъде затворена.
"Дори ако Big Picture не бъде гласуван, те ще продължат да го налагат. Те искат това да се случи", цитира Крафтън свой източник от Футболната асоциация.
Източникът не казва кои са "те".
"Това (гласуването на Big Picture) не проваля предложението. Ние гледаме феновете и тук става въпрос за спасяването на футболната пирамида. Ще бъде трудно да се споразумеем за общ знаменател на нашите идеи и позицията на правителството. Но това няма да ни отклони", заяви Пери.
Сподели
Момент . Глобалната война срещу либерализма не беше ли поведена от партия "Единна Русия " довчерашни комунисти , днес си налепили някакви етикети и се явяват морален и религиозен стожер в Европа и света . Никой не ги е упълномощил за това . Никой няма доверие на сатрапи с ръце до лактите в кръв. Ето, Путин завчера каза, че имал симпатии към комунистическите ценности . Какво е това ? Шизофрения . Дясна партия уж ,но имал симпатии . А и не знам точно кои ценности -може би 100те милиона загинали в целия свят ,това за него да е ценност.
Иначе либерализма е необходим. Те взаимно се балансират с консерватизма от векове . Тоталното му отричане вече мирише на нещо друго.
Иначе аз познавам някои от членовете на Да, България -напр. Силвия Атипова от Брюксел. Не, те не са криптокомунисти.
И освен това -борбата за върховенство на закона и справедливост , за разделението на властите , за свободата на медиите е справедлива. Това са основите на демокрацията , без тях демокрация просто няма .
"че Маджов, Мунчо и Доган седят зад акцията в Росенец. " - това какво е ? Да нямаш някаква грешка ? Нещо объркано ми звучи . Искаж да кажеш ,че съществуването на Росенец , сарая на Доган ти се струва нормално . Построен е с пари от КТБ -между другото .
Богдан, Сашо, Академика, Паскал, Готев кои са тия хора ? Ако това са агентурните им имена дай им истинските .
Аз къде съм казал , че Велизар Енчев е от групата на Пеевски ?
Кои са компетентните органи ? Гешев ли ? Той е компетентен да разследва кражба на арпаджик , некачествен сладолед - такива работи . За Росенец не е компетентен ,както и за КТБ не беше , за къщата в Барселона и много други.
" Бедността е най справедливото наказание за глупостта на един народ " Роналд Рейгън . Аз нямам какво да добавя към това.
В световен план, чисти откъм възгледи партии вече няма. Дали е имало изобщо - това е друг въпрос.
В Щатите, Републиканците са едни от най-чистите консерватори. Демократите все повече отиват към напълно марксистка партия за преразпределение на богатство, свят без граници и т.н. Макар да има пълно противоречние при тях, че са поддържани от едрия капитал, а самите да пропагандират огромни данъци и конфискация....
В Европа - Консервативната партия в Англия е доста по-наляво от Щатите. Лейбъристите бяха марксисти при Корбин, десни при Блеър, сега се мъчат да се оттласнат от крайно лявото.
В Германия - Управляващата партия е консервативна само на думи. Политиката й е определено либерално-лява.
В Италия консерватори няма вече. Във Франция са в колапс отдавна.
В Мамаша Раша - да се твърди, че Володя е консерватор е абсурдно! Много меко казано! Той създаде феодален-болшевико-олигархичен национал-деспотизъм.
В БГ (по спомени) - Позитано не са лява партия. Не са и били в последните 30-на години. Не мисля, че и те самите значт каква са. ББ се води лидер на дясна партия на думи. Това е напълно либерално управление. От друга страна, Болен се води патриот, а де-факто е анархист-интернционалист (русофил). Останалите креатури - не ги знам....
Мисля, че е безсмислено да продължаваме разговора .
Темата за Тръмп вече сме я минали, имам си своите доводи да не го харесвам, въпреки че може бе статистика сочи, че не е лош президент. Джо Байдън, насила се опитват да го изкарат нещо повече от което всъщност е.
Та, предпочитам да не е той, ако можех да гласувам може би щеше да е за Тръмп, но щях да обмисля добре решението си. Както 112 в казал, за ръководител на планетата трябва да избираш мъдро, а не на база на хвърчащи статистики, които лесно може да се поправят.
В случая, Тръмп е по-добрият кандидат.
Ако искам да чета за политика, то ще отворя съответния портал.
Политиката разединява, а спортът обединява, нали така. ( Изключвам България и други държави с подобен манталитет).
П.п. А щом има тема в сайта, значи може да се коментира. Пък ако ще, някой ден Гавазов да почне да пише за органична и неорганична химия.... 😎
Преди откликваше на подобни закачливи коментари : D.
Всеки е свободен да коментира, просто онази статия, Леброн, имаше силно политически вкус. Лично мнение е,че подобни теми нямат място тука.
П.п. за химията по може да не се стигне до дрязги.
Някой да се е оплакал за снимките на дамите по- долу 😆
Иначе, няма угодия: реагирам или не - все лошо. Пак ще се засегна 😆
И друго - тези "идиотски риторики и теории" за "бакалията зад ъгъла" са за малоумни а не за трезвамислещите хора: Наистина във футбола се намеси бизнеса, но преди всичко това е спорт, а твърдящия , че е само и единствено бизнес или вид "индустрия" е точно човека , който никога не бива да има никакво право на глас при вземане на важни решения на футболните проблеми във ВЛ. Да ходи да си гледа индустрията и да не я бърка с футбола !!! Да, наистина той е милиардер и е сигурен за сега , че и отбора му няма да пропадне, но знае ли човек??? И знае ли също човек, какво ще каже ако утре отбора му започне да му наоси само и единствено финаносви загуби и то големи... просто ще каже пак: Това е просто индустрия - аз го закривам и не ми пука за останалото...... И дали тогава ще е прав???
Ясно е като бял ден, че "безплатен обяд няма..." Всичко на този свят се плаща!!! Дори и на една просто тоалетна си длъжен да платиш..... Но не е ли редно преди да се търси начин да се критикува всяка една нова идея, преди да се търсят недостатъците - най-напред да се проверят нейните положителни страни, ефекта който би предизвикал и цялостната картина, а после да се мисли за лошото, неправилното...? При вземане на "революционни" решения, понякога трябва да се рискува, дори и да няма 100% гаранция за успех!? Но пак казвам - средния английски чиновник в момента е толкова инертен, толкова закостенял и консервативен, че всяко ново нещо за него е или авантюра или е обречено на неуспех!!!
Всички в момента виждаме, че в обозримо бъдеще не се очертават никакви надежди по терените в Англия да се появи публиката ( а без публиката футбола не е никакъв футбол)... МОже би след 5-6 месеца или година, когато на 70% от отборите им отънеят "джобовете" - сами ще искат такива реформи, но дали няма да е късно!!??? Ще видим... А дотогава да оставим "ексертите" да ни поучават, дали футбола е само индустрия и бизнес или е един харесван забавен и обичан спорт ???
В по-късен етап на подготовката се организират куп също показни мачове от (уж) турнирен характер за измислена купа на даден спонсор. Там има повече титуляри отколкото на първите, което също е нормално, а парите са си пари. И пак никой не се жалва.
Ама това лято картинката се обърка тотално - световната пандемия обърна календара с главата надолу, много турнири/първенства започнаха преди да са свършили старите - нямаше как иначе с тия прекъсвания за по няколко месеца. Никой не се оплака от броя на мачовете, нали?
А сега излиза инициатива да се намалят местните мачове, като ощетените (т.е. огромната част от клубовете) бъдат "компенсирани". Наистина ли някой вярва в тоя "баланс", при това еднократен? Загубите в голяма степен са от празните трибуни, покрай несигурността и рекламодателите почнаха да си правят по-иначе сметката. Телевизиите излъчват мачовете безплатно, а това съвсем обърква нещата, защото се говори за милиарди от тв права, дето ги няма.
Ако пандемията продължи да се разраства с днешните темпове, вероятността първенствата да не завършат расте неудържимо.
И на целия този фон се явяват спасители, чиито интереси към забавния и обичан спорт са точно нулеви. И в момент, в който мнозинството от отборите са готови да си окачат примка на шията, шепа милиардери протягат луксозен сапун за въжето.
Освен това, не може област, в която се въртят милиарди, да е просто спорт. Няма как да е. Както музиката, не е вече музика, а бизнес. И много други примери.
Отделно, желанието 6 клуба да контролират всичко, не е филантропия, нито желание да се помогне някому. Ако толкова са загрижени за здравето на играчите, могат да се обединят срещу ФИФА/УЕФА да се спрат тези роящи се турнири. Но, те не го правят.
Сега, дали идеята е добра или не - това е твърде субективно и зависи от гледната точка. Аз, например, не гледам ШЛ (може би 1-2 мача преди финала само). И ако почнат всяка седмица да ми играят Ливърпуул-Реал или Арсенал-Ювентус, съвсем ще спря да ги гледам. Но, докато от другата страна на кълбото има едни 3-4 милиарда калпака жадни за футбол.... те са целевата аудитория, а не такива като нас....
Докъде ще доведе всичко.... не знам.... Големите клубове отдавна се мъчат да се отцепят от нац. шампионати и рано или късно ще го постигнат. Пак за добро или за лошо....
Самия спорт(не говоря само за футбола) е нещо което носи не само емоционална наслада, носи и удовлетворение, мотивация(у хората да се борят и да не се предават), желание за подражание в младите, каляват характери у хората.......... Просто ползата от него е многостранна -имало го е още от древността и винаги ще го има....Но парите вкарвани в спорта през последните две-три десетилетия (особенно тези във футбола), лично на мен запачнаха доста да "миришат" !!! Да се дават тези десетки и стотици милиони долари, лири или евра , примерно само за един единствен футболист звучи не налудничаво а направо идиотски!? Или пък да се дава на един футболист например 120, 150 или 200 000 евро седмична заплата ... - това не мога да разбера... Може би този Коронавирус дойде в правилния момент, за да спре тази лудост, да накара малко хората да се позамислят и поосъзнаят!!! Не е нормално да има още хора , примерно които да живеят и работят в ЕС за 350-400 евро чиста месечна заплата , и в същото време в същия този ЕС- да има заплати(дори и брутни) от порядъка на 500 000 -700 000Е ! затова мразя политиците, мразя всички несменяеми държавни чиновници с високи постове, цялата тази администрация, която не само , че не прави нищо, но напротив - стимулира тази лудост до безкрая.................................................................................
Май се отплеснах и то бая, но поне се "успокоих" и си излях душата, е... дано не съм обидил или наранил някои от вас - мислещите по-друг начин ! 👍
Като пишете, поне четете :p
" ... Вероятно хората с либерално –марксистко-ленински разбирания ще се възмутят, а тези с консервативни възгледи ще кимнат одобрително. Но като цяло средняците могат да бъдат разбрани, защото надпреварата за място под слънцето ще удари именно тях, а не някой от големите...".
Мисля, че е точно обратното - утопията, наречена диалектическия материализъм, еднозначно изключва наличието на класи, та къде тук е мястото на средната такава? А точно консервативната средна класа на доказания единствено възможен и оцелял през вековете строй (изключвам, разбера се, деформацията му в региони като нашия) всъщност съвсем либерално се стреми да запази средата - онази, златната, без която няма ... нищо.
Че Пандора се развихря, това не е от вчера и предложението на Хенри и Глейзър, нямащо общо с играта като такава, съвсем не е ново хрумване, а част от методично разработена дългосрочна стратегия, която най-вероятно ще постигне своето (или поне голямата си част), ако и независимо от мнението на средняците. Това, че план А не е сработил, не означава, че утре-в други ден няма да се появи Б или С, азбуката е достатъчно дълга.