Правилата на Висшата лига поставят Арсенал пред сериозен проблем с трансферите
Н. Гавазов
Арсенал може да се сблъска с неочаквано ограничение при опитите си да направи още трансфери през това лято. Причината не е финансовият баланс на клуба, а правилата на Висшата лига за състава. След привличането на Бруно Гимараеш "артилеристите“ на практика разполагат с място само за още едно конкретно попълнение, без преди това да освободят футболисти.
Проблемът е свързан с лимита на играчите, които могат да бъдат включени в състава за мачовете от Висшата лига. Арсенал вече разполага с изключително дълбок състав, а големият брой футболисти означава, че клубът трябва внимателно да планира следващите си ходове.
Това поставя Микел Артета и ръководството пред любопитна дилема. Арсенал иска да продължи да подсилва отбора, но новите покупки трябва да бъдат съпроводени с освобождаване на места. В противен случай някои футболисти няма да могат да бъдат регистрирани за участие във Висшата лига.
Ситуацията стана особено очевидна по време на Комюнити Шийлд срещу Манчестър Сити. Артета не успя да включи в групата няколко футболисти, сред които Габриел Мартинели, Габриел Жезус и Итън Нванери. Това веднага породи спекулации, че някои от тях може да напуснат клуба, но испанският мениджър отхвърли подобна връзка.
"Много е тъжно да не разполагаме с тях. Боря се с Висшата лига да разшири състава и да позволи повече футболисти“, заяви Артета след победата над Манчестър Сити. Той подчерта, че Нванери и Марли Салмън са били част от цялата предсезонна подготовка и заслужават възможност да бъдат на терена.
Именно това е един от големите проблеми за Арсенал преди началото на сезона. Клубът има много качествени футболисти, но не всички могат да бъдат включени едновременно в групата. Това може да принуди ръководството да вземе решения за бъдещето на някои играчи, дори ако Артета би предпочел да ги задържи.
В същото време Арсенал трябва да прецени внимателно дали да продаде някого само за да освободи място за ново попълнение. Това е особено важно за младите футболисти, които клубът не иска да загуби, но същевременно трудно ще получат достатъчно игрово време при толкова конкуренция.
Артета вече настоява правилата да бъдат променени. Той посочва, че в Шампионската лига клубовете могат да разполагат с 23 играчи в мачовата група, докато във Висшата лига ограниченията са по-строги. Испанецът смята, че повече футболисти трябва да получават възможност да бъдат част от официалните срещи.
Това не е единствената промяна в правилата, която ще влияе върху отборите през новия сезон. Висшата лига въвежда и нови ограничения за забавяне на изпълнението на тъчове и аутове, по-дълго задължително напускане на терена при контузии, както и 10-секунден лимит при смени.
За Арсенал обаче ограничението върху състава може да се окаже особено важно в края на трансферния прозорец. Ако Артета иска да привлече още футболисти, клубът вероятно ще трябва първо да освободи места.
Така отличната дълбочина на Арсенал, която на пръв поглед е огромно предимство, се превръща и в проблем. "Артилеристите“ разполагат с толкова много качествени играчи, че правилата на Висшата лига могат буквално да диктуват кои трансфери ще бъдат възможни.
Сподели
