Висшата лига няма да въвежда правилото "Рууни"


Н. Гавазов

Висшата лига няма да въвежда правилото

Висшата лига няма да следва примера на ФА и Футболната лига, въвеждайки така нареченото "правило на Рууни".

Това правило е назовано в чест на собственика на Питсбърг  Дан Рууни. Тозадължава всички клубове в НФЛ, Американската футболна лига, да имат поне един черен специалист на ръководни позиции.

В миналото Асоциацията и Футболната лига въведоха своите аналози на "правилото Рууни" - ако някъде се създаде треньорска свободна позиция, поне един представител на BAME трябва да бъде поканен за интервю (черни, азиатски и етнически малцинства - чернокожи, азиатци и етнически малцинства).

The Guardian обаче научи, че във Висшата лига, където мениджърът на Улвърхемптън Нуно Ешпириту Санто е единственият представител на BAME, "правилото на Рууни" няма да се появи.

Въпреки натиска, оказван от протестите и безредиците на чернокожи хора по света, шефовете на Висшата лига ще позволят на клубовете си да продължат сами да решават кого да поканят на интервю и кого не.

  Сподели
159