Арията на Форлан заглуши вувузелите (видео)

Т. Михайлов

Уругвай прегази с 3:0 ЮАР във втория мач на двата тима в група А на Мондиал 2010. Суперзвездата на южноамериканците и Атлетико Мадрид отбеляза две попадения в срещата, а в края точен бе Алваро Перейра. Домакините завършиха мача с 10 души след червен картон на стражът им Куне.

През целия двубой Урувгай бе по-добрият тим като домакините не съумяха да покажат играта, която демонстрираха срещу Мексико и оставиха тъжни хилядите си привърженици на връх националния празник на републиката. Шоуто на Форлан започна още в 24-ата минута, когато феноменален негов удар в стил “падащ лист” прехвърли слисания Куне.

До края на полувремето урусите пропуснаха още няколко много изгодни положения, докато тимът на Карлош Алберто Перейра бе доста безидеен. Пред Куне вреше и кипеше и страхотна възможност пропусна звездата на Аякс Луси Суарес, който наред с Форлан бе един от най-активните.

И през втората част късметът пазеше домакините от втори гол. Едва в63-ата минута Мпела изтърва най-чистото положение за Бафана Бафана, стреляйки с глава покрай вратата. В 76-ата минута Суарес се отскубна сам срещу Куне, който го повали и съдията Масимо Бусака отсъди дузпа и изгони стражът.

След кратко забавяне около влизането на резервата Диего Форлан застана зад топката. Юношата на Данубио, клуб основан от български емигранти в началото на 30-те години на ХХ век, намери с мощен удар горната дясна част на вратата. В края Алваро Перейра засече отблизо центриране за 3:0.

Така Уругвай се превърна във фаворит за класиране на 1/8-финал като вече има 4 точки и голова разлика от 3:0. В последния кръг тимът среща Мексико. Утре “ацтеките” играят с Франция във втория мач в Група А.