Днешната дата е специална за всички фенове на Берое (видео)


FUTBOL-TV

Днешната дата е специална за всички фенове на Берое (видео)

На 12 април 1986 г. Стара Загора отбеляза най-радостния си футболен момент. Берое триумфира с шампионската титла на България след един страхотен сезон. На 12 април 1986 година 40 000 зрители на стадиона под Аязмото пеят "Берое шампион“, докато футболистите правят почетна обиколка на стадиона в чест на спечелената титла. Най-накрая най-смелите мечти на феновете са се сбъднали. Берое е станал шампион!

1985-86 г. – Шампиони

В този брой на рубриката ще ви разкажем всичко най-интересно за един от най-паметните сезони в цялата история на Берое – шампионския. Всеки един привърженик, който е бил свидетел на случилото се през 1985/86 г. никога няма да го забрави, защото тогава мечтата се превръща в реалност. На 12 април 1986 г. Берое най-сетне е шампион на България…но нека започнем хронологично.

Преди началото на сезона в тима има няколко промени. Новите имена са само две – Стоян Бончев и Мюмюн Кашмер, който е желан от доста време. Берое обаче се разделя и с две от легендите си – Коста Костов и Георги Стоянов. Сред освободените са куп играчи с малко игрови минути – Атанас Баценков, Койчо Коев, Спас Кузов и Цветомир Дерменджиев. Николай Демирев пък е преотстъпен на "Чирпан“. Начело на тима като старши треньор застава Евгени Янчовски, който наследява Петко Петков на поста.

"В началото никой не ни слагаше в сметките за титлата. Ние обаче имахме страхотен колектив, който бе в основата на всичко. Постепенно набрахме самочувствие и дадохме всичко от себе си за титлата. Някои се опитват да омаловажат успеха ни, защото нямало Левски и ЦСКА, но те си бяха там със същите играчи. Просто им бяха сменили имената.“, споделиха петима от шампионите в бр. 4 на предаването #СВЕТЪТеБЕРОЕ. И наистина в самото начало никой от специалистите не слага "Берое“ в сметките си.

Отборът обаче тръгва чудесно в първенството и в този брой на рубриката ще ви представим всички срещи – мач по мач, защото всеки един има значение за крайната цел.

В първи кръг в Стара Загора гостува тимът на Черно море, който е разгромен с 3:0, след три дебютни гола на Кашмер. Във втори кръг е постигнато равенство 2:2 в Плевен срещу Спартак, което носи 1 т. (в този сезон отново важи правилото за 0 т. при нулево реми). Домакините повеждат с два гола, чрез Лазаров и Гетов, но Йордан Митев се разписва за крайното 2:2 с попадения през втората част. В трети кръг идва двубоят с "Тракия“ под Аязмото. Тогава все още не е ясно, че това ще бъде основният конкурент за титлата. 23 000 души са на стадиона, за да гледат един истински спектакъл. Кашмер открива още в 1-та минута, а Бончев удвоява след още 5 минути – 2:0. Пашев намалява в 12-та минута, но Танко Танев в 28-та отново прави разлика от две попадения. Последния гол в мача идва в 73-та минута, когато отново Атанас Пашев се разписва за крайното 3:2. В следващия кръг идва нова победа. Отново в Стара Загора е победен "Етър“ с 3:1. Гостите повеждат чрез Лъхчиев, но Кашмер изравнява преди почивката. През втората част "Берое“ обръща окончателно мача с гол на Венелин Сивриев в 70-та и ново попадение на Кашмер в 83-та.

И тук идва 5 кръг – гостуването във Враца. Всички играчи след време споделят, че точно след този мач са погледнали по-смело към своите мечти. Това е бил ключовият момент. "Ботев“ имат сериозен отбор през тези години, а по традиция Берое играе трудно във Враца. Кашмер обаче бележи нови два гола и на сметката му вече има 8 попадения до този момент. Берое води с 0:2 до 15-та минута, а след това Ивко Ганчев показва своята класа и спасява редица положения, за да запази резултата. Кашмер открива резултата и в следващия мач – домакинството на Локомотив София, а Бончев оформя крайното 2:0 за поредната победа през сезона. В 7 кръг идва първата загуба. Двубоят е срещу Средец в столицата. "Беройци“ откриват чрез Радко Калайджиев в 10-та минута, а Славков изравнява в 25-та. След три минути Кашмер дава нова преднина за "Берое“, но в 32-та Стойчо Младенов отново изравнява – 2:2. Преди почивката е отсъдена дузпа за "Средец“, която е реализирана от Славков, а 5 минути след началото на втората част домакините получават и втора дузпа, която отново Славков вкарва за крайното 4:2.

В 8 кръг Берое побеждава Спартак Варна с 1:0 след гол на Танко Танев в 68-та минута, а в следващия идва втората загуба, която идва и със сериозна доза късмет. В последните секунди домакините от Академик Свищов бележат чрез Христов. Победният ход обаче продължава в следващите два кръга. Първо е мачът с Локомотив Пловдив, които повеждат в 15-та минута чрез Садъков, но "беройци“ обръщат с два гола на Стоян Бончев – 2:1. В 11 кръг е постигната чиста победа в Русе с голове на Васил Драголов и Мюмюн Кашмер – 0:2 срещу Дунав. Първата загуба на точки у дома идва в домакинството на Сливен. Бончев дава преднина, но Вълчев изравнява за "точково“ 1:1.

Във фаталния 13 кръг има нова драма. Този път в Благоевград. Пирин повежда още в самото начало, чрез Костов, a Теньо Минчев изравнява в 17-та минута. През втората част "беройци“ обръщат с гол на Петко Мароков, но Михтарски изравнява на свой ред в 66-та минута. Седем минути по-късно е развръзката, когато Облаков дава победата за своя тим с гол от явна засада – 3:2 за Пирин. В предпоследния есенен мач Берое приема Витоша пред 30 000 души на стадиона, които са в екстаз след гол на Кашмер в 35-та минута, който се оказва и победен. В последния мач за годината Славия нанася първата по-сериозна загуба на Берое за годината, която коства и първото място преди паузата, но с равен брой точки с Тракия. "Белите“ печелят в София с 5:2, след като обръщат мача от 0:2, дошла с голове на Стоян Бончев. В допълнение два от головете за Славия са след дузпи, а Стойков е изгонен от игра.

Пролетния дял обаче стартира веднага и първите три кръга са през декември. Причина е участието на България на Световното първенство в Мексико. Новото завъртане започва с две победи – 1:2 във Варна над Черно море с голове на Минчев и Митев и 1:0 над Спартак Плевен под Аязмото. Победата идва след нов гол на Йордан Митев. Последния мач за 1985 г. е гостуване на Тракия в Пловдив на 21 декември. Двубой, който ще остане във фолклора, но и един от най-злощастните в цялата история. Като цяло до този момент двата тима се движат паралелно и с почти еднакъв брой точки. Преди мача Берое е на 1 място с две точки аванс.

Няколко дни преди битката в Пловдив Берое гостува на Мадара Шумен за Купата на Съветската армия. Двубоят е спечелен, но след него почти всички играчи са натровени с храна и имат стомашно-чревно разстройство. Молбата за отлагане на срещата е отхвърлена. Коремните болки не са преминали и в деня на мача с Тракия, който се играе пред 16 000 души. Подпомагани и от съдията Богдан Дочев домакините повеждат с 3:0 след две изключително спорни дузпи до 30-та минута. Кашмер бележи почетно в 41-та минута, но след само още две минути идва нов подарък – дузпа за 4:1. През второто полувреме "беройци“ едва се движат на терена и съвсем логично получават нови 4 гола за крайното 8:1. Тежък удар, но не и непреодолим, защото има равенство в точките.

Пролетта започва много добре. Победен е Етър във Велико Търново с 1:2, след пореден обрат през сезона. Головете на Кашмер и Минчев освен победата дават и точка преднина пред "Тракия“, заради равенство на "жълто-черните“ в Русе. В следващия кръг е разгромен Ботев Враца с 4:1 под Аязмото. Попаденията са дело на Драголов, Кашмер, Митев и Динев. Преднината е запазена и след следващите два двубоя, в които "Берое“ побеждава Локомотив София в "Надежда“ отново с 1:4 след хеттрик на Кашмер и гол на Митев, както и победа над Средец в Стара Загора с 1:0, след страхотно воле на Кашмер в 15-та минута.

Идва 23 кръг, в който Берое допуска грешка с равенство, но то се оказва печелившо. Двубоят на "зелените“ във Варна завършва 1:1 след гол на Драголов, а Тракия не взима точки заради нулево реми в Благоевград. Така преднината на "Берое“ става 2 пункта. В следващия двубой е разгромен Академик Свищов с 4:0. Попаденията са дело на Драголов, Динев и Кашмер на два пъти. В 25 кръг и двата претендента за титлата губят своите мачове. "Берое“ е победен с 1:0 от Локомотив в Пловдив, а Тракия губи в София от Витоша със същия резултат. Мачът в Пловдив също не минава без скандали. В 75-та минута само съдията вижда, че Ивко Ганчев е направил с една крачка над позволените според правилника три и отсъжда непряк свободен удар в наказателното поле. Сотиров се разписва в полза на вечния си съперник "Тракия“. Пет мача до края.

Васил Драголов носи победата с 1:0 над Дунав, за да запази върха за своя тим. Следва драматичен 27 кръг. "Берое“ не успява да победи в Сливен, завършвайки 0:0, което не носи точки. Хиляди старозагорци са на мача, а Кашмер дори пропуска дузпа, която би дала нови 2 т. на върха, защото "Тракия“ губи от "Славия“. Три мача – три финала. Първият е спечелен – 2:0 над "Пирин“ с голове на Кашмер и Митев. Така в следващите два мача "Берое“ се нуждае от минимум 3 т. Две от тях обаче идват още в предпоследния кръг, когато "зелените“ за пръв път побеждават "сините“ в столицата. Цветков дава преднина за "Витоша“, а Кашмер изравнява. До почивката упражнението се повтаря – Марков прави 2:1, а Митев прави 2:2. Васил Драголов носи победата с попадение в 68-та минута и "Берое“ е само на точка от титлата. В последния кръг съперник ще бъде "Славия“.

 

На 12 април 1986 година отец Иван Бояджиев от черквата "Света Троица“ започва утринната си молитва с думите: "Господи, забрави днес за нас, но помогни на "Берое“ да стигне до титлата!“ И сякаш и бог помага! 40 000 зрители се стичат на стадиона на знаменитата дата и Драголов взривява трибуните с гол още в 7-ата минута, който се оказва решаващ. След края на мача стадионът пее "Берое шампион“ и радостта е неописуема.

Част от снимковия материал за цялата рубрика е от книгата "Корените на ПФК Берое“ от Наньо Нанев.

  Сподели
194