Байерн би Лион в голов трилър; Фиорентина продължава за УЕФА

А. Франгов

Байерн (Мюнхен) и Олимпик Лион си размениха по едно полувреме, но в крайна сметка "баварците" победиха с 3:2 на "Стад Жерлан" в Лион. В дургата среща от Група F за Шампионската лига Фиорентина си осигури участието в УЕФА след минимална победа над Стяуа в Букурещ.

В невероятно шоу за любителите на футбола се превърна мача във Франция. Байерн тотално доминираше през първата част, въпреки че и футболистите на Лион имаха няколко добри положения за гол. В първите пет минути на два пъти бразилецът Едерсон бе близо до гола. Все пак в 11-та минута "Ди Байерн" поведе в резултата. След колективна грешка във френската защита Рибери асистира на Клозе, който простреля вратата на Лион. В 33-та минута Франк Рибери удвои головата сметка на Байерн. След добър пас той надбяга Гасама и с техничен удар направи Уго Лорис безпомощен. В ответната атака пак Едерсон пропусна да отбележи, като ударът му нацели напречната греда на немската врата. Три минути по-късно отново Рибери и Клозе матираха защитата на Лион. Французинът центрира към Клозе, който отблизо простреля Лорис и направи преднината на Байерн класическа още в 36-та минута.

Домакините си бяха взели поука от първата част и успяха да върнат два гола през втората. В 52-та минута Едерсон стреля и Сидни Гову добави - 1:3. Голът ентусиазира домакините и в 60-та минута Гову нацели гредата и след добавката Ренсинг спаси сигурен гол на ганаецът Джон Менса. В 68-та минута щастлив рикошет изведе Карим Бензема сам срещу вратаря на Байерн и младата звезда на Лион не сгреши - 2:3. До края на мача домакините се опитаха да стигнат поне до равенство, но липсата на късмет и добрите намеси на Ренсинг оставиха резултата в полза на Байерн.

Така Бейерн си спечели първото място в групата, а Олимпик остава втори и просължава напред за 1/8 финалите за турнира.

В другата среща от Група F Фиорентина без много проблеми успя да победи като гост Стяуа (Букурещ). Като цяло домакините имаха териториално предимство в мача, но гостите от Флоренция играха организирано и компактно. В 66-та минута, след центриране от корнер, голмайсторът на "Виола" Алберто Джилардино препарира Сапата с красив удар с глава в долният десен ъгъл и така донесе трите точки на свойте.