България започна със загуба

България започна участието си на Световното първенство по волейбол с тежко поражение от защитаващия титлата си отбор на Полша, който надигра "лъвовете“ в своята арена "Сподек“ в Катовице с 3:0 гейма (в отделните части 25:12, 25:20, 25:20)

Селкционерът Николай Желязков заложи като титуляри на Георги Сеганов, Алекс грозданов, Светослав Гоцев, Мартин Атанасов, Алекс Николов, Цветан Соколов и либеро Владислав Иванов. Мега атмосфера, 12000 в зала "Сподек“ в Катовице. президента на международната федерация официално откри световното преди този мача.

В средата на първи гейм отстъпвахме с 5:12, 7:16 след силна и почти без грешки на Полша. На прекъсване Желязков се опита да надъха нашите да бъдат агресивни и да се постараят да се справят с тежкия и разнообразен сервис на съперника. Нашите обаче отново имаха проблеми с началния удар, а оттам и в другите елементи като родната блокада само бе успешна. стигна се до изоставане от над 10 точки - 8:20 и 10:22. Лесно и безкомпромисно Полша взе първия гейм с 25:12

Българите се отърсиха за началото на втория гейм и за първи път поведохме при 4:3. След като водихме с 12:10, със силен начален удар домакините обърнаха за 12:14. Желязков смени Мартин Атанасов с Аспарух Аспарухов при посрещачите. поляците обаче отново натиснаха с опит и дръпнаха със 16:13.

Задържахме пасив от 2 точки при 17:19 благодарение на Алекс николов. За сервис време Стефан Чавдаров, но сгреши. Полша чрез капитана Курек натисна с начален удар за 21:17.

При 20:23 пак за сервис Желяков пусна втория ни разпределител Добромир Димитров. След това обаче Полша спечели втория гейм - 25:20 след атака в аут на Цветан Соколов

Третият гейм започна не добре за България с 0:3 и 5:9. Благодарение на смяна на началния удар и ас на Гоцев както атака на Алекс Николов изравнихме при 9:9, а Алекс Грозданов спря с блокада Курек за обрат 10:9 за нас. Световните шампиони обаче майсторски отново си върнаха водачеството с четири поредни аса на Семенюк в Алекс Николов – 10:14. Светослав Иванов влезе на мястото на големия син на Владо Николов, а новият посрещач веднага записа точка с блокада на Курек за 12:14. Цветан Соколов успя да намали с две атаки до 14:15. С ас на дебютанта ни на такъв форум Светослав Иванов изравнихме за 15:15. Въпреки че се задържахме равностойно, проблем с началния удар отново ни отдалечиха на 3 точки при 17:20 и 18:21. Разликата се запази до края.

Така съдомакините на Световното Полша тръгнаха за защита на титлата си с чист успех над България 3:0 гейма – 25:12, 25:20, 25:20

Българите имаха проблеми във всички елементи, докато полша бе безкомпромисна на сервис 12 аса срещу 3 за нас, при атака 35:27, и 8:6 блокади

Най-резултатни за нашите бе Цветан Соколов с 9 и Алекс Николов с 8 точки. За Полша капитанът Бартош Курек завърши с 11, а Саманюк с 15

Следващия мач на момчетата на селекционера Ники Желязков е в неделя, 28 август, от 18:30 ч. срещу отбора на САЩ.