Холандия обезвреди червения динамит (видео)

Т. Михайлов

Един от фаворитите за Световната купа Холандия започна успешно участието си на Мондиал 2010, побеждавайки Дания с 2:0. Головете за “лалетата” паднаха през втората част, но успехът е заслужен, тъй като футболистите на “червения динамит” показаха твърде бледа игра в атака.

Първото полувреме премина при равностойна игра. Срещата бе бърза, но отново липсваше най-красивото във футбола - головете и добрите ситуации. Холандците контролираха събитията на терена, но датчаните бяха малко по-опасни и Стекеленбург трябваше да се намесва решително. Най-добрата ситуация бе в 35-ата минута, когато стражът реагира добре при силен удар на Ромедал.

Второто полувреме бе далеч по-интересно. Самият му старт донесе и първия гол за “лалетата”. В 50-ата секунда Сьоренсен излезе неразчетено и Ван Перси го изпревари, овладявайки топката до аутлинията. Последва безобидно центриране, което обаче доведе до гол, след като Симон Поулсен изчисти нескопосано с глава в собствената си врата.

Автоголът прекърши датчаните и до края халфовата линия на двукратния сребърен медалист дирижираше мача. Играчите на Мортен Олсен така и не съумяха да притеснят Стекеленбург, докато пред Сьоренсен имаше още интересни моменти. Един от тях бе удар в горната греда на Уесли Снайдер. В 85-ата минута влезлия като резерва Елия се отскубна сам срещу Сьоренсен и отправи нисък удар, който за негово нещастие срещна страничния стълб. Миг след това обаче оставения непокрит Каут довкара кълбото за 2:0.