Кристиан Хорнер обсъжда с BYD създаване на нов отбор във Формула 1
Н. Гавазов
Бившият ръководител на Ред Бул Кристиан Хорнер е провел позитивни разговори с китайския автомобилен гигант BYD относно потенциално партньорство и създаване на нов проект във Формула 1.
Информацията е на The Race.
Според източника срещите са се състояли миналата седмица в Южна Франция, където Хорнер е присъствал на събитие на BYD по време на Филмов фестивал в Кан, както и на състезанието от Формула E в Монако.
По време на визитата британецът е разговарял с изпълнителния вицепрезидент на компанията Стела Ли относно възможностите за навлизане на BYD във Формула 1.
Засега преговорите не са достигнали до конкретна фаза по стартиране на проект, но според информацията разговорите имат сериозен потенциал за развитие.
Подобен ход би бил изключително значим както за Формула 1, така и за глобалния автомобилен пазар. BYD е един от най-бързо развиващите се производители на електромобили в света и вече се конкурира директно с Tesla на много международни пазари.
Влизането на китайска компания с подобен мащаб във Формула 1 би имало не само спортно, но и огромно стратегическо и маркетингово значение за шампионата.
Самият Хорнер остава една от най-влиятелните фигури в модерната история на Формула 1. Под негово ръководство Ред Бул се превърна в доминираща сила в спорта и спечели множество титли при Себастиан Фетел и Макс Верстапен.
Именно затова евентуален нов проект с негово участие веднага предизвиква огромен интерес в падока.
Любопитното е, че подобна инициатива би се вписала идеално в посоката, в която Формула 1 се развива през последните години — привличане на нови производители, електрификация на технологиите и още по-силно глобално бизнес присъствие.
Засега обаче разговорите остават в ранна фаза и няма официално потвърждение, че BYD действително планира да подаде заявка за участие във Формула 1.
Сподели
