Четирикратната шампионка пречупи Цвети Пиронкова в Париж

.

Първата ракета на България Цветана Пиронкова изигра много добър мач, но претърпя загуба в първия кръг на турнира от Големия Шлем Ролан Гарос. Въпреки достойното си представяне 22-годишната българка отстъпи на бившата №1 и четирикратна шампионка в Париж Жустин Енен с 4:6, 3:6 след 89 минути битка на централния корт "Филип Шатрие". Така Цвети Пиронкова регистрира четвърто поражение в четвъртата си среща срещу Жустин Енен, която в момента се намира на 23-а позиция в световната ранглиста при жените.

Цветана Пиронкова започна двубоя максимално концентрирана, като българската тенисистка беше напълно равностойна на именитата си съперничка, демонстрирайки невероятни удари от основната линия, много мощни сервизи, които бяха със скорост между 190-195 км/ч., а на моменти и отлични ретури. Намиращата се на 81-о място в световната ранглиста българка, която през миналата седмица се представи великолепно и достигна до 1/4-финалите на турнира във Варшава, като по пътя си към тях успя да отстрани световната номер 5 рускиня Елена Дементиева, обаче изпусна възможностите, които се откриха пред нея, а опитът и класата на белгийката си казаха думата във важните точки на мача.

Развръзката в първия сет дойде при резултат 3:3, когато след леко отпускане на българката, Жустин Енен съумя да направи решителен пробив и да поведе с 4:3, след което нямаше особени проблеми да затвори първата част с 6:4 след 47 минути игра.

Белгийката започна много агресивно втората част и набързо успя да вземе аванс от 2:0 гейма. След това обаче последва лек спад в играта й, от което Пиронкова се възползва по най-добрия възможен начин, печелейки три поредни гейма. Родената в Пловдив тенисистка дори имаше възможността да направи още един пробив в сервиза на белгийката, след като стигна до три последователно брекпойнта, но бившата номер 1 показа самообладание и успя да спаси подаването си, с което изравни резултата за 3:3.

Това сякаш пречупи Цвети и в следващия гейм тя допусна пробив. Цвети отново получи възможност да пробие подаването на противничката си в осмия гейм, но носителката на седем титли от Големия шлем отново се справи и задържа сервиз гейма си, а след това стигна до крайния успех по абсолютно безапелационен начин след пробив на нула, печелейки втория сет с 6:3 след час и половина игра на корт "Филип Шатрие". По този начин Жустин Енен записа 22-ата си последователна победа на Откритото първенство на Франция.