Русия се готви за Мoндиал 2018 - Преглед на стадионите за събитието


.

Русия се готви за Мoндиал 2018 - Преглед на стадионите за събитието

В края на месец май министър-председателят на Руската федерация Владимир Путин е дал указания на министъра на спорта Виталии Мутко да подготви в кратки срокове проект за провеждане в Русия на Световно първенство по футбол. Финансовото обезпечаване изцяло ще се поемат от руското правителство, а организационните мероприятия от Футболния съюз на Русия. До провеждането на Мундиала най-вероятно има около 10-12 години, но условията за провеждане на едно първенство от такъв ранг трябва да бъдат блестящи и подобряването им не изисква никакво чакане. Става дума за развитие на пътната инфраструктура, степен на безопасност на чужденците, икономиката на страната, качеството на спортните съоръжения - всичко това според плановете на Путин трябва да е много на високо ниво за да се гласува в полза на Русия и подготовката му трябва да започне още сега.

От 2005 година насам в Русия се наблюдава бум на строителството на стадиони.Успехите на руския футбол, високата посещаемост на футболните срещи(8-мо в Европа) подтикна футболните хора в страната да повишат качеството на футболните съоръжения . Практически изведнъж всички клубове във Висшата лига на Русия започнаха реконструкции от нулата . Разбира се, финансовата криза позабави някои проекти, но спада е почти незабележим в темповете на строителството и анализаторите, и прогнозите сочат футболната инфраструктура да е коренно различна до 3-4 години от сегашната. Оказва се, че най-големите строителни обекти всъщност най-вероятно ще бъдат домакини на бъдещото световно първенство и съвсем естествено Правителството на Русия заостри вниманието си към спортните съоръжения, оказвайки помощ на собствениците с ноу-хау и средства, а спортния министър иска те да бъдат лицето на футболна Русия пред света. В момента строителството е в мащаби която нито една друга страна не го е правила до момента,а с технологиите които се внедряват в тях могат да се похвалят само няколко спортни съоръжения.

Ние успяхме да се доберем до шест от стадионите и по-надолу ще представим тяхната история и план на изцяло завършения им вид.

Москва.
Столицата на Русия винаги е стояла в центъра на спортния живот на страната и в момента стадионите подготвяни за бъдещото Световно първенство са три. В най-скоро време ЦСКА, Спартак и Динамо ще отпразнуват новите си придобивки.

ЦСКА
Капацитет: 30000 седящи места

Краен срок на пускане в експлоатация-юли 2010 година

Предполагаема цена: 1300 евро за едно седящо място + инфраструктурата и свързаните с нея съоръжения

Изпълнител : руска фирма

Строителството на стадиона започва през 2003 година по един план, но след 2005 година планът е изменен и катализатор за това става спечелването на купата на УЕФА от армейския клуб. След този успех, помощ на президента на клуба Евгении Гинер започва да оказва министерството на отбраната и кметът на Москва Лужков. Преди 18 месеца трябваше да бъде завършен обектът , но финасовата криза измести сроковете до 2010 , което въпреки всичко е много добър срок.

Първоначално вариантите за местоположение са били три, но надделява мнението да се използва стария стадион, който да бъде изцяло съборен и на негово място да се издигне новото съоръжение. Мястото не е добре откъм инфраструктура защото станцията на метрото се намира на два километра, но пък е символ на руския футбол и това е надделяло при избора. Все още не е решено въпросът с паркирането на автомобилите, но кметът на града пък съдейства за отписване от градския терен на площи които ще се дадат на ръководтвото на отбора за изграждане на парк и гигантски паркинг на два етажа над земята и два под земята с капацитет по предварителна информация за 12000 автомобила . От станцията на метрото до стадиона ще се построи модерна магистрала и този проблем също ще отпадне.

Проектът на самия стадион пък така е направен, че да съчетава модерните техологии и домашния уют. Архитектурата е уникална и първа по рода си в целия свят. Украсата на стадиона ще бъде 45 етажна кула в която ще има офиси, магазини, музеи и ще се вижда от всяка точка на града. Уникалното в случая е, че е помислено за сянката която кулата би хвърляла върху тревната площ, което би изтощило тревата и това е принудило фирмата строител да използва съвременни и специални материли , които да я направят прозрачна . Също така от кулата благодарение на специална система ще се извършва аериране на въздушния поток, чрез който въздушните течения няма да оказват никакво влияние на зрителите долу и на футболистите на терена. Целият стадион: от местата на зрителите до пистата и тревната площ ще се отопляват.

Информацията какво друго ще има в стадиона се пази в тайна, но все пак от източници близки до строителната фирма стана ясно, че общата площ на офисите в стадиона ще бъдат около 350000 кв. м.

 

 

Спартак

Капацитет: 42000 зрители

Краен срок за пускане: краят на 2013 година

Предполагаема цена: около 400 милиона евро

Изпълнител: руска фирма

На седми февруари 2006 година се поставя началото на кампанията по строителството на стадиона. С помощта на Правителството е отчуждена федерална земя и аерогара Тушино и сроковете за изработване на плановете са много кратки , с цел да започне възможно най-бързо изпълнение на оперативната програма по изграждането на съоръжението. Проекта е завършен много бързо, но немската фирма която първоначално е изпълнител на обекта се отказва от по-нататъшна работа поради изискванията за по-ускорена работа на обекта и известни бюрократични спънки .

Край стадиона се намира станция на метрото което на този етап е затворена защото ще бъде свързана със стадиона. Две огромни дъги опасват покрива върху който ще бъдат изградени и така отдалеч ще наподобяват крила. Чрез съвременни технологии стадионът ще бъде защитен от ветровете и те няма да оказват по никакъв начин влияние на намиращите вътре зрители и футболистите. Покривът е подвижен и ще може изцяло да покрива съоръжението.

В строителството на стадиона са спазени всички изисквания на УЕФА и ФИФА, както и са вложени последните технически разработки и достижения. Това касае отопление както на терена, така и на всички седящи места, водоснабдяване , телекомуникации и независими ретланслатори за журналистите, няколко хотелски комплекса с обща площ 120000 кв. м.

 

 

 

 

Динамо

Капацитет: 35000 зрители

Срок на експлоатация 2012 година

Предполагаема цена не се съобщава, независими оценители предполагат около 200 милиона евро, появиха се цифри и от един милиард евро

Интересното тук е, че се запазва изцяло конструкцията на стария стадион: един от най-уютните и стари стадиони в Русия. Съоръжението ще бъде само отремонтирано и няма да бъде изграждано наново, а надстроен със последните новости на техниката.

Приемущество е огромната паркова територия граничеща с естествено поле. Само малка част от прилежащите помещения ще бъдат разрушени за да се построи на тяхно място два спортни комплекса, офиси, няколко хотела и апартаменти. Покривът на съоръжението е подвижен и изцяло го покрива. За гигантския мащаб на стадион №3 за руския Мундиал може да съдим по изтеклата информация за проекта: 310000 кв. м офиси, 100000 кв. м. апартаменти, 30000 кв. метри хотелиерско пространство и 10000 квадратни метра търговска площ. Комплексът ще включва подземен паркинг за 9000 автомобила.

 

 

Санкт-Петербург


Зенит

Капацитет 62000 зрители

Краен срок : 2011

Предполагаема цена: 390 милиона евро

След пререгистрацията в северната столица на дъщерните фирми на Газпром - Сибнефт и Сибур през 2004 година се поражда идеята за построяване на нов стадион с тяхна помощ и идеята е подхваната от Администрацията на града, и през 2006 година кметът на града Митвиенко дава зелена светлина за строителната кампания, която включва построяване на стадион за 60000 зрители, благоустройство на прилежащите територии и комплексно подобряване на целия район.

Проектите са пет и всеки един е актуален и освен руски , участват португалски и немски проектанти, но е избран този на японската фирма с името" Космически кораб"
Основният хит на стадиона ще бъде подвижния терен, което позволява да се запази изцяло тревната площ. Подвижен покрив, покриващ изцяло съоръжението.

Ръководителите са сигурни, че новото съоръжение ще влезе в Топ 20 в света със своите 62000 седящи места, 108 коментатторски кабини, 432 репортерски, 1460 журналистически. Общата площ на сградите е 172000 кв. м., височината на стадиона е 54 метра, на мачтите 108 метра, а стоманобетонната конструкция на стадиона е 215000 кубически метра.

 

Сочи


Стадион Олимпийски

Капацитет: 42000 зрители

Срок на пуска е 2012 година

Стадионът готов да бъде домакин на Мундиала е под номер 4. За него се казва, че е най-красивия от всички и това се допълва от силно подобрената инфраструктура около спортното съоръжение. Виталии Мутко се е застъпил за Краснодарския край, на чиято територия от няколко години функционира бразилска футболна академия. Стадионът може да не се вълнува за бъдещето си защото след Олимпийските игри, той ще приеме и Мундиала, а след това благоприятния климат на района ще привлича отборите от Висшата лига на зимна подготовка.

По своята форма стадионът наподобява знаменитото "яйце на Фаберже" , което е връх в ювелирното изкуство, приложен и в спортното съоръжение. Трибуните са три, а липсата на четвърта води до комфорт на зрителите. Всичко това е съчетано с приятен изглед към планините на Кавказ.

 

 

Самара


Крила на Съветите

Капацитет: 40000 зрители

Краен срок: 2014 година

Предполагаема цена : 172 милиона евро

От двата варианта за проект на стадиона е избран този в който е прието основните покривни конструкции да са от прозрачна пластмаса, което да осигури по-добър комфорт на зрителите. Местоположението е избрано близо до развита пътна мрежа, край две магистрали, огромен парк и място за строеж на паркинг за 8000 автомобила. Намира се извън историческия център на града за да се избегнат натоварванията в района.С такъв стадион самарци влизат като стадион номер 6 за Мундила .За разлика от другите стадиони , тук има участие и на чуждестранни инвеститори.

 

Останалите градове в които е започнато строителството на спортни съоръжения са Ростов на Дон, Нижни Новгород, Краснодар и столицата на Татарастан Казан. Ако целия мащаб на проекта се изпълни в график, до края на 2014 година Русия откъм инфраструктура ще е напълно готова да приеме Световно първенство по футбол.

НИКОЛАЙ ГАВАЗОВ

 

  Сподели
343