Де Роси спаси Италия в Кейп Таун

Т. Михайлов

Световния шампион Италия измъкна трудно равенство 1:1 срещу коравия Парагвай в първия двубой от Група F на Мондиал 2010. Под проливния дъжд в Кейп Таун “гуараните” поведоха през първата част и се защитаваха добре до 63-ата минута, когато Даниеле Де Роси изравни след колективна грешка в южноамериканската отбрана.

Двубоят започна равностойно с традиционното проучване между съперниците и положенията за гол липсваха. Парагвайците заложиха на стабилна игра в защита, което затрудни нападателите на “скуадра адзура”, които трудно намираха пролуки в сгъстената отбрана. Единствено Монтоливо опитваше далечни удари.

Малко изненадващо в 39-ата минута Парагвай поведе. Автор на попадението стана защитникът Алкарас, който отбеляза с глава след центриране от фаул. Голяма вина за гола носи капитанът на Италия Фабио Канаваро, който увисна при центрирането.

Второто полувреме продължи в същото русло като все пак световните шампиони леко увеличиха темпото и се приближиха до вратата на Вияр. Парагвай изчакваше възможностите за контраатака като треньорът Херардо Мартино бе заложил като титуляри на нападателния тандем на Борусия Дортмунд Лукас Бариос и Нелсон Валдес.

Положенията за Италия не идваха, а “гуараните” набираха самочувствие като Енрике Вера пропусна да накаже след меле влезлия като резерва на Буфон Маркети. В 63-ата минута с доста късмет Италия изравни. Симоне Пепе центрира от корнер, вратарят Вияр не успя да боксира, тъй като топката го прехвърли. Отзад защитниците не бяха покрили добре Де Роси, който с крак засече във вратата.

Парагвай обаче не се стъписа след гола и дори поотвори играта като в игра влязоха звездите Роке Санта Крус и Оскар Кардосо на мястото на уморилите се Бариос и Валдес. Най-доброто положение обаче бе пред “адзурите” пропуснато от Симоне Пепе. Така Италия спази традицията да започва трудно участията си на големи първенства.