Българките с 4 медала от Световното по летен биатлон

Милена Тодорова сложи точка на българското участие на световното първенство по летен биатлон в Отепаа, Естония с 21-во място в масовия старт при жените. Милена стартира 10-а, но нямаше ден на рубежа и след 10 пропуска в четирите стрелби финишира 4.07 мин след победителката. Титлата грабна 33-годишната латвийка Байба Бендика с 4 грешни изстрела и 24 секунди преднина пред финландката Суви Минкинен (2), бронзът бе за чехкинята Тереза Воборникова (1).

България завършва представянето си на световното в Естония с 3 златни и един сребърен медал, две четвърти, едно шесто, едно осмо и едно девето място.

По-рано днес нашите девойки записаха триумф в преследването. Българките окупираха първите две места, като Валентина Димитрова грабна златото, а Лора Христова среброто. Валентина завърши с 4 пропуска в стрелбата, Лора (5) финишира 23.9 секунди след нея, бронзът бе за чехкинята Илона Плехасова с 3 неточности на рубежа и 37 сек изоставане от победителката. Останалите ни представителки заеха следните места: 39. Райа Аджамова (12), 44. Ирина Георгиева (12), 45. Никол Кленовска (11), а Стефани Йолова не завърши.

Така българките спечелиха всички световни титли при девойките, след като преди три дни Лора Христова триумфира в суперспринта, а вчера Валентина Димитрова грабна златото в спринта. Валентина, Лора и Стефани бяха в състава на българската щафета, спечелила бронз на световното за девойки в Солт Лейк Сити преди две години. Миналото лято България също спечели три златни медала, тогава Лора Христова триумфира във всички дисциплини и стана най-титулуваната биатлонистка на световното при младите на световното в Осърбле, Словакия.

При младежите днес в Отепаа в преследването на 10 км втора титла спечели украинецът Виталий Мандзин, а българите заеха следните места: 12. Константин Василев на 1.09 мин след победителя с 5 пропуска в стрелбата, 24. Георги Наумов (7), 30. Георги Джоргов (7), 33. Веселин Белчински (9) и 36. Николай Николов (8). Никой не финишира с чиста стрелба, а тримата медалисти са с по 4 грешни патрона.

Летният шампионат на планетата бе последното голямо изпитание преди старта на новия сезон, който започва на 30 ноември с кръга за Световната купа в Контиолахти (Финландия). Предолимпийската зима ще определи квотите за участие на Зимните игри в Милано/Кортина през 2026 г.

Двете световни шампионки Валентина Димитрова и Лора Христова се завръщат от първенството в Естония с полет през Франкфурт, който се очаква на Терминал 2 на Аерогара София утре, 26 август, понеделник в 22.35 ч.