Финландия се класира за финала по хокей

Финландският национален отбор стана първият финалист в турнира по хокей на лед за мъже на Олимпийските игри в Пекин.

На полуфиналите Суоми победи Словакия, като отбеляза по един гол в първия и третия период.

Сакари Манинен откри в 15-ата минута на първата третина и след това финландците демонстрираха страхотна  защита и дисциплина, като не позволиха на отбора на Словакия да застраши сериозно вратата на Хари Сатери, който отрази всичките 28 удара.

В последната минута мениджърът на словаците – канадецът Крейг Рамзи, извади вратаря Рибар и вкара на негово място нападател в опит да стигне до изравнително попадение. След грешка на централната линия шайбата обаче попадна в Хари Песонен, който сложи точка на спора 39 секунди преди края, вкарвайки на празна врата.

Финландия ще играе на финала на олимпийския турнир по хокей за първи път от 2006 г. Съперник на Финландия в решителния мач ще бъде Швеция или Руския олимпийски комитет, които играят днес от 15:10 часа.

Финалът на хокейния турнир в Пекин ще се проведе в неделя, 20 февруари. Началото е в 7:10 ч. българско време.

Олимпиада 2022г. Хокей мъже. 1/2 финала

Финландия - Словакия - 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Шайби: 1:0 - Манинен (Линдбом, Ватанен), 15:58; 2:0 - Песонен (Хартикайнен, Пока), 19:21.