Група С: Меси обърна Шахтьор, Спортинг с очаквана победа над Базел

А. Франгов

В Група С от Шампионската лига Барселона едва победи Шахтьор с 2:1, а Спортинг очаквано надви Базел с 2:0.

Невероятна драма се разви олимпийския стадион в Донецк, където местният Шахтьор беше на 3 минути от победа над Барселона. Лионел Меси, който влезна в 67-та минута и буквално спаси Барса, след като до 87-та минута те губиха от украинския тим с 1:0.

Първото полувреме не се запомни с много красива игра от страна на двата отбора. Изгодните положения изпуснаха Анри за Барселона и Фернандиньо за Шахтьор, като Валдес и Пиятов запазиха резултата нулев почти до края на първото полувреме. В последната минута преди почивката Илсиньо се пребори с Пуйол и с хубав изстрел в горния ъгъл на вратата откри резултата.

През второто полувреме гостите се опитаха с хаотичен и неорганизиран натиск да променят нещата в своя полза, но Пиятов се справи блестящо на няколко пъти. Самуел Ето'о, Андрес Иниеста, Тиери Анри и Боян Къркич така и не успяха да поразят целта. В 87-та минута доиде часът на Меси. Гениалният аржентинец хитро изпревари вратаря на Шахтьор при центриране отдясно и изравни резултата. В последната 94-та минута Лео навлезна в наказателното поле на украинците и направи обрата пълен.

ШАХТЬОР (Донецк) - БАРСЕЛОНА - 1:2
1:0 - Илсиньо (45)
1:1 - Меси (87)
1:2 - Меси (90+4)

ШАХТЬОР (4-3-3): Пиатов; Сърна, Ишченко, Чигринский, Шевчук; Дулай, Хюбшман, Фернандиньо; Илсиньо (87 - Уилиям), Л. Адриано (72 - Серезнов), Брандао;
Старши-треньор: Мирча Луческу
БАРСЕЛОНА (4-3-3): Валдес; Д. Алвеш, Пике, Маркес, Пуйол; Шави Ернандес, Кейта (84 - Гудьонсен), Туре Яя; Анри (61 - Меси), Иниеста, Ето'о (75 - Боян Къркич);
Старши-треньор: Жосеп Гуардиола
СЪДИЯ: Хауърд Уеб

СТАДИОН: "Олимпико РСК", Донецк

Спортинг Лисабон пък се справи без много проблеми с Базел. Португалците победиха с 2:0. Аржентинецът Леандро Романьоли в 55-та минута след нелеп рикошет и бразилецът Дерлей в 86-та донесоха трите точки на "лисабонските лъвове". През целия мач домакините бяха по-активният тим, но им липсваше точност пред гола. Дерлей и Елдер Пощига пропуснаха най-чистите положения за Спортинг. Швейцарците пък не се запомниха с много атрактивна или смислена игра, като на края на първото полувреме имаха само два удара извън вратата.

СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) - БАЗЕЛ - 2:0
1:0 - Романьоли (55)
2:0 - Дерлай (86)

СПОРТИНГ (4-4-2): Руи Патрисио; Абел, Полга, Тонел, Грими;, Велосо, Рочембак (46 - Вукчевич), Моутиньо, Романьоли; Елдер Пощига Дерлей;
Старши-треньор: Пауло Бенто
БАЗЕЛ (4-1-4-1): Костансо; Зани, Абрахам, Ферати, Сафари; Хугел; Карлитос, Желаберт (60 - Ергич), Жасула, Чиперфийлд; Щрелер;
Старши-треньор: Кристоан Грос
СЪДИЯ: Никола Ридзоли