Шахтьор шокира Барса; Спортинг победи за чест и слава

А. Франгов

В изключително интересен двубой от Група С от Шампионската Лига, Шахтьор (Донецк) изненада Барселона и света като победи с 3:2 каталунците като гост на "Камп ноу". В другата среща от групата Спортинг (Лисабон) взе така важните три точки след минимална победа при гостуването си на Базел с 1:0 след гол на Яник Джало.

Украинците започнаха много силно мача си в Барселона и излезнаха напълно мобилизирани за трите точки. Домакините пък вече си бяха осигурили място в елиминациите за турнира и излезнаха с отбор съставен главно от резерви. Точно този аристократичен подход към срещата им коства срамната домакинска загуба. "Блаугранас" явно се бяха концентрирали единствено върху предстоящото дерби с Реал във вътрешното първенство и шанс за изява получиха доста млади футболисти от дублиращият отбор на Барса.

Гостите от Донецк се отчетоха с цели 6 жълти картона, от които 5 бяха раздадени последователно на различни футболисти между 86-та и 90-та минута от кошмарния за България съдия Майк Райли.

Украинците започнаха силно срещата и на няколко пъти бяха близо до това да открият резултата. Все пак Александър Хладкий наказа Барселона в 31-та минута след прекрасен рейд по лявото крило.

В началото на втората част груба грешка на вратаря Жоркера доведе до ново попадение за Шахтьор, отново дело на Хладкий. Стражът на Барса допусна да бъде комично прехвърлен от далечно центриране, и Хладкий от около метър с глава не пропусна.

Все пак домакините от Барселона върнаха едно попадение след ответната атака чрез Силвиньо, който нанесе силен шут от около 19 метра. В 76-та Фернандиньо реши всичко и направи резултата 1:3 в полза на Шахтьор след контраатака. След попадението на бразилеца гостите се върнаха назад за да пазят резултата, а каталунците непрекъснато притесняваха защитата на Шахтьор. Младокът Серхио Бускетс върна един гол в 83-та минута, но до края на мача домакините така и не успяха да спечелят поне точка.

БАРСЕЛОНА - ШАХТЬОР (ДОНЕЦК) - 2:3
0:1 - Хладкий (31)
0:2 - Хладкий (58)
1:2 - Силвиньо (59)
1:3 - Фернандиньо(75)
2:3 - С. Бускетс (82)

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Жоркера; Касерес, Пике, В. Санчес, Силвиньо; В. Васкес, С. Бускетс, Кейта; Хлеб, Боян Къркич, Педро Родригес (76 - Гудьонсен);
Старши-треньор: Жосеп Гуардиола

ШАХТЬОР (4-4-2):
Пиатов; Сърна, Кучер, Чигринский, Рац; Хюбшман, Жадсон (67 - Брандао), Гай, Вилиан; Фернандиньо (78 - Л. Адриано), Гладкий;
Старши-треньор: Мирча Луческу

ЖЪЛТИ КАРТОНИ:
Къркич (Б); Хюбшман, Л. Адриано (Ш);
СЪДИЯ: Майкъл Райли (Анг)
СТАДИОН: „Камп Ноу", Барселона

Мачът на Санкт Якоб Парк в Базел не предложи на зрителите много емоции. Яник Джало вкара единственото попадение в мача и така донесе трите точки на Спортинг в 19-та минута, които си бяха подсигурили мястото в елиминациите още преди две седмици.

БАЗЕЛ - СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) - 0:1
0:1 - Джало (19)

БАЗЕЛ : Костанцо; Морганела, Марке, Ферати, Сафари; Хугел; Карлитос, Ергич, Фрей (78 - Перович), Чиперфийлд (46 - Стокер); Щрелер (66 - Дердюк);
Старши-треньор: Кристиан Грос

СПОРТИНГ :
Тиаго; Перейриня (46 - А. Силва), Даниел Карисо, Полга, М. Канейра; Рочембак, Измаилов, Вукчевич (45 - Абел), Моутиньо; Яник Джало, Дерлей;

Базел 2:16 1 т.

Барселона и Спортинг продължават напред за ШЛ, а Шахтьор ще се бори в турнира за Купата на УЕФА.