Мощен Шахтьор порази Рома на Олимпико

Т. Михайлов

Шахтьор Донецк победи с 3:2 Рома на “Стадио Олимпико” и е почти сигурен участник в четвъртфиналите на Шампионската лига. Украинците изиграха страхотен мач и поднесоха минисензация като припомниха великите времена на Динамо Киев, който стигна до полуфинал през 1999.

След по-спокоен старт Рома поведе в 28-ата минута с гол на Симоне Перота, който вкара с глава след центриране на Тадей. Гостите обаче върнаха попадението моментално. Жадсон изравни с удар извън наказателното поле и рикошет в бранител пред Дони.

До почивката Шахтьор набута още два гола. Първо Жадсон намери Да Коща пред пеналта и бразилецът с прецизен удар в левия ъгъл шокира домакините. В 42-ата минута Рийзе сбърка нелепо, Да Коща му отне топката и подаде към непокрития Адриано, който с лекота направи 3:1.

През втората част Рома направи всичко възможно да изравни резултата, но успя само да намали на 2:3. Жереми Менес намери горния десен ъгъл на Пиятов. До края Шахтьор запази преднината си и гледа спокойно към реванша в Донецк след 2 седмици.