Група С: Барса размаза Базел; Спортинг излъга Шахтьор

А. Франгов

В Група С на Шампионската лига Барселона унищожи като гост Базел с 5:0, като каталунците без проблеми можеха и да бият с двойно по-голяма разлика. Шахтьор пък загуби с 0:1 от Спортинг в Донецк.

На ст.„Якоб Парк" в Базел Барселона победи разгромно домакините с 5:0, като още в 22-та минута „блаугранас" водиха с 3:0 и решиха мача в своя полза. Базел по никакъв начин не се противопостави на именнития си съперник, като „каталунците" правиха каквото си искат на терена. С два гола се отличи младата звезда на световния футбол Боян Къркич. Наставникът на Барса Хосеп Гуардиола беше дал почивка на ключовите Иниеста, Анри и Ето'о, но това не попречи на другите нападатели в тима да отбележат пет гола.

В 4-та минута голеадата започна с красиво подаване на Дани Алвеш към Лионел Меси, който безпроблемно откри резултата. В 6-та минута Дзани пропусна с глава едно от най-чистите положения в мача за Базел. В 15-та минута Серхи Бускетс покачи на 2:0 след пас на Шави, а в 22-та Къркич майсторски направи резултата класически. Въпреки резултата Барса продължи непрестанните атаки към вратата на Костанцо, но все пак на почивката домакините се отърваха само с 3:0. Малко преди края чиста дузпа не бе свирена за гостите, но те надали ще протестират много.

Четири минути след началото на второто полувреме Бускетс изведе добре Къркич и след груба колективна грешка в швейцарската защита той отбеляза за 4:0. Шави уформи крайното 5:0 в 48-та минута, и до края двата отбора просто доиграваха мача.

БАЗЕЛ - БАРСЕЛОНА - 0:5
0:1 - Меси (4)
0:2 - Бускетс (15)
0:3 - Къркич (22)
0:4 - Къркич (46)
0:5 - Шави Ернандес (48)

БАЗЕЛ (4-4-2): Констанцо; Дзани, Абрахам, Марке, Сафари; Едуардо Рубио (46 - Стокер), Ергич, Хугел, Чиперфийлд (56 - Джасула); Дердийок, Щрелер (71 - Едуардо);
Старши-треньор: Кристиан Грос

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Валдес; Д. Алвеш, Пуйол, Маркес (52 - Касерес), Силвиньо; Шави Ернандес (57 - Анри), Туре Яя (67 - В. Санчес), Бускетс; Меси, Хлеб, Боян Къркич;
Старши-треньор: Хосеп Гуардиола

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Рубио, Абрахам (Базел);
СЪДИЯ: Ерик Брамхаар
СТАДИОН: "Якоб-Парк", Базел

Спортинг (Лисабон) пък излъга като гост Шахтьор в Донецк. Домакините превъзхождаха в двубоя, като момчетата на Мирча Луческу пропуснаха няколко добри положения за гол. Марсело и Брандао не успяха да вкарат след няколко фрапантни положения пред вратата. Все пак „оранжевите" от Донецк бяха излъгани в 76-та минута. След центриране от фаул топката стигна до Лиедсон, и той майсторски отбеляза. До края домакините така и не успяха да стигнат до точката и Спортинг отнесе трите точки в Лисабон.

ШАХТЬОР (ДОНЕЦК) - СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) - 0:1
0:1 - Лиедсон (76)

ШАХТЬОР (Д) (4-4-2): Пиатов; Сърна, Кучер, Чигринский, Рац; Дулджай, Хюбшман (83 - Гай), Жадсон, Фернандиньо; Морено (72 - Гладкий), Брандао;
Старши-треньор: Мирча Луческую
СПОРТИНГ (Л) (4-4-2): Руи Патрисио; Абел, Тонел, Полга, Мигел Велосо; Рочембак, Моутиньо, Измаилов (74 - Грими), Романьоли (68 - Перейриня); Лиедсон, Дерлей (88 - Пощига);
Старши-треньор: Пауло Бенто
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Сърна (Ш); Патрисио (С);
СЪДИЯ: Херберт Фандел
СТАДИОН: "Олимпийски Стадион", Донецк (Украйна)

Така след тези мачове Барселона води убедително с 9 т., втори е Спортинг с 6, пред Шахтьор с три точки. Базел е на дъното без спечелена точка.