Жилина ужили и Астън Вила; Хамбургер би като гост Славия Прага

А. Франгов

Екзекуторът на Левски в турнира на Купата на УЕФА - словашкия МСК Жилина изненада като гост на английският гранд Астън Вила с 1:2, който пък отстрани Литекс преди няколко месеца. В другият мач от Група F, Хамбургер очаквано победи като гост Славия (Прага) с 2:0.

На "Вила Парк" в Бирмингам Владимир Лайтнер смълча феновете на Астън Вила с гол в 16-та минута след опит за центриране, а три минути по-къно сензацията пълна - Петър Щивар направи резултата 2:0 за Жилина след центриране на Пекарик. Англичаните върнаха едно попадение в 28-та чрез 17-годишният дебютант Нейтън Делфунесо, който с великолепен удар от воле попари вратаря на словаците, след асистенция на Марлън Хеърууд. Астън Вила така и не съумяха да стигнат поне до точка в мача, въреки че голмайсторът Лайтнер получи червен картон в 79-та минута. Домакините играха главно с резервен състав, след като участието им в елиминациите за турнира бе почти сигурно. Българинът Стилиян Петров не бе в групата на бирмингамци за мача.

Астън Вила - Жилина 1:2
0:1
Владимир Лайтнер (16)
0:2 Петър Щивар (19)
1:2 Нейтън Делфунесо (28)

АСТЪН ВИЛА: Гузан, Найт, Куеяр, Л. Йънг, Рио-Кокър, Гарднър, Салифу (Милнър 65), Осборн (Бари 68), А. Йънг, Делфунесо (Агбонлахор 76), Хеърууд

ЖИЛИНА: Перниш, Пекарник, Вомачка, Сурек, Лайтнер, Щърба, Йеж (Тешак 90), Печалка, Плачек, Адауто (Владович 70), Щивар (Рилке 86)

Жълти картони: Осборн (Астън Вила); Лайтнер, Печалка (Жилина)

Червен картон:
Лайтнер (Жилина)

В Прага Хамбургер се поизмъчи, но взе своето и победи с 2:0 домакините от Славия. Головете вкараха хърватите Ивица Олич в 30-та и Младен Петрич в последните секунди от дузпа.

Славия (Прага) - Хамбургер 0:2
0:1
Ивица Олич (31)
0:2 Младен Петрич (90-д.)

СЛАВИЯ: Ваняк, Крайчик, Брабац, Сухи, Хубачек (Шмицер 46), Яролим, Белаид (Ивана 68), Таварес, Черни, Несид (Толески 72), Швенто

ХАМБУРГЕР:
Рост, Бенджамин, Райнхарт (Боатенг 76), Матийсен, Аого, Демел, Силва, Д. Яролим, Янсен, Олич, Петрич (Гереро 90)

Жълти картони: Крайчик (Славия); Демел, Боатенг (ХЩФ)

Червен картон: Ваняк (Славия)

Така Астън Вила остава с 6 точки от три мача, колкото имат и Хамбургер и Аякс. Жилина се добра до четвъртото място с 4 точки, а Славия Прага е на дъното с една единствена точка.