Барса пречупи Атлетик на Камп ноу

Т. Михайлов

Барселона възстанови преднината си от 5 точки пред Реал Мадрид след трудна победа с 2:1 над Атлетик Билбао на “Камп ноу”. Лионел Меси донесе успеха на каталунците с гол в 78-ата минута.

В стотния мач за Гуардиола в Примера Давид Вия даде ранен аванс на Барса. Още в 4-ата минута Шави изведе Дани Алвеш, псоледва центриране в пеналта и гол на Вия от 10-ина метра. При паса на халфа към десния бек останаха сериозни съмнения за засада.

Въпреки ранни гол Лос Кулес заигра колебливо и не успя да наложи традиционни си контрол над топката. В 26-ата минута обаче Вия имаше нов шанс, но прехвърлящият му удар срещна горната греда.

Най-добрият шанс за гостите до почивката изпусна Фернандо Йоренте. Габилондо центрира прецизно към тарана, чийто удар с глава бе майсторски спасен от Хосе Пинто, който замени контузения Валдес.

В 50-ата минута обаче нямаше кой да спаси удара на Андони Ираола от дузпа. Наказателният удар бе отсъден за фаул на Бускетс срещу Фернандо Йоренте. Изравнителния гол накара домакините да тръгнат напред и в 59-ата минута Меси преодоля няколко бранители на баските и бе съборен в пеналта, но дузпа не бе отсъдена.

Все пак Барселона стигна до трите точки след гол на Меси в 78-ата минута. Алвеш успя да подаде отдясно през краката на Коикили и за аржентинеца остана по-лесното. Това бе 25-то попадение на носителя на Златната топка в Примера.