Статистиката преди Левски - Хебър Пазарджик

В елита на българския футбол Хебър и Левски са се срещали общо 6 пъти. Три пъти победите са били за днешните домакини, а две за пазарджиклии. Веднъж двата отбора са записали и равенство.

Първата среща в “А" група е на 25 октомври 1989 година, сряда на стадион “Георги Аспарухов пред 15 000 зрители. Тогава Петър Михтарски вкарва за домакините в 72-та минута за 1:0, но само 7 минути по-късно Георги Гаджев възстановява равенството 1:1. В 82-та минута Кирил Василев вкарва за 1:2 и носи победата на Хебър като гост на Левски в София. В тогавашния състав на нашите на врата е Васил Василев, който днес е треньор на вратарите в настоящия отбор.

В ответния мач през дебютния за Хебър сезон в “А" група в Пазарджик на 28 април 1990 година, събота пред 20 000 зрители нашите записват победа с 2:0 с голове на Кирил Василев в 29-тата и 73-тата минута и така за един сезон бият Левски на два пъти с три гола на нападателя и голмайстор на тима Кирил Василев.

Третият мач между двата отбора е на 22 септември 1991 година, неделя пред едва 4 000 зрители на стадион “Георги Аспарухов" в София. Победата този път е за Левски с 2:0 с голове на Наско Сираков в 27-тата и 69-тата минути на срещата.

Първото равенство между Хебър и Левски е на препълнения стадион в Пазарджик на 28 март 1992 година, събота, където идват 16 000 зрители. Срещата завършва 1:1 като първо покойният вече Стоил Петров вкарва за 1:0 още в шестата минута, а Георги Димитров носи равенството на “сините" със свой гол в 80-тата минута. Репортаж от срещата може а видите тук:

Петият мач в елита между двата съперника е на 9 септември 2000 година, събота на стадион “Георги Аспарухов" пред 8 000 зрители и е най-убедителната победа за Левски в статистиката на ниво “А" група. Столичани побеждават с 4:1 като головете за тях бележат Петър Михтарски в 15-тата минута (това е негов втори гол срещу Хебър), Георги Иванов на два пъти в 43-тата и 76-тата минута на срещата (така и той е вкарал два гола срещу Хебър) и на Георги Бачев в 74-тата минута. Почетният гол за пазарджиклии отбелязва Мартин Деянов в 58-та минута.

Шестият и последен засега мач преди днешния в елита на България между Хебър и Левски е в Пазарджик на 31 март 2001 година, събота, преди 21 години и завършва с минимална победа за гостите от София с 0:1 с попадение на Миодраг Пантелич в 62-тата минута. 10 000 зрители гледат срещата на стадион “Георги Бенковски", а титуляр за Левски тогава е настоящият старши треньор Станимир Стоилов.

- В София: 3 мача; 2 победи за Хебър, и 1 загуба, при голова разлика 7-3 за Левски
- Най-голяма победа за Хебър: 2:0 на 28 април 1990 г.
- Най-голяма победа за Левски: 4:1 на 9 септември 2000 г.
- Най-често срещан резултат: 2:0 (2 пъти)

Любопитни факти:

- 22-годишният Октай Хамдиев е единственият играч на Хебър, вкарал повече веднъж от този сезон. Той има два попадения – за 1:0 над Спартак (Варна) и 1:3 срещу бившия си тим Септември (София)

• от досега изиграните 3 мача в столицата (като домакин) Хебър не взе нито една точка от тях, но всичките 6 пункта в актива на “зелените" обаче бяха спечелени при гостувания
  • капитанът на пазарджиклии Цветелин Тонев има един шампионатен мач със синия екип, но преди повече от
    десетилетие – на 6 май 2012 г. при загубата с 2:3 от Локо (Пловдив) на “Лаута". Игра за тима и в Лига Европа – при поражението от Сараево с 1:3 на 26 юли 2012 г.
  • за последно в елита Хебър и Левски се срещнаха на 31 март 2001 година – от тогава минаха точно 7813 дни
  • треньорът на Хебър Фулвио Пеа може да стане първият италиански наставник, спечелил като гост на Левски в първенството
  • само един от досегашните 6 гола на сините в първенството беше вкаран през първите полувремена на двубоите
    им за разлика от мачовете им в Европа, където реализираха 3 от петте си попадения още до 25-ата минута, а останалите две – в добавеното време към редовните 90 минути
  • Билал Бари е пред своя 50-и (при това пореден) шампионатен мач за Левски. Откакто дебютира със синята фланелка – на 21 февруари 2021 г. (0:0 срещу Етър), нападателят не пропусна нито един двубой на тима
  • след като откри головата си сметка за отбора в евротурнирите (в реванша срещу ПАОК) Роналдо вкара и първото си попадение в първенството в предишния двубой на столичани – за 1:0 над Пирин Бл

Билетите
    Феновете на Хебър ще могат да си закупят пропуски от касата пред Сектор Г, която ще отвори един час и половина преди началото на мача на цена от 12 лева.

Пропуските се продават до изчерпване на количествата в официалния магазин на "ПФК Левски“ на стадион "Виваком Арена – Георги Аспарухов“, в мрежата на Eventim и онлайн!

В събота, 20 август билети ще се продават от 10:00 часа до края на първото полувреме.