Кралев: Може да има публика по стадионите чак през март


FUTBOL-TV

Кралев: Може да има публика по стадионите чак през март

Спортният министър Красен Кралев даде обширно интервю за Дарик радио. Той призова всички футболни фенове да бъдат спокойно, защото положителните тестове за коронавирус се проверяват.

През последните часове в социалните мрежи се появиха слухове, че от Левски са излъгали за броя на заболелите от коронавирус, така че дербито срещу ЦСКА да бъде отложено.

"Няма спекулация с тестовете на футболистите. Изисквам от председателя на Медицинската комисия към БФС д-р Михаил Илиев да получавам всеки един резултат. Всички фенове на футбола да бъдат спокойни. Изградили сме система с БФС, с която да се проверяват случаите на заболели състезатели. По този начин следим и спазването на противоепидемичните мерки. Лично проверявам всеки тест на играчите", обяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев в предаването “Седмицата" на Дарик радио.

Министър Кралев отбеляза, че мачът между ЦСКА и Левски е бил отложен заради големия брой заразени играчи при “сините". “Още преди да се възобновят първенствата, през месец май ние задължихме всяка една федерация да си направи указания и правила за провеждане на шампионатите. Те са утвърдени първо от Министерството на младежта и спорта, а след това от Министерството на здравеопазването. В тях ясно е описано какви са процедурите при наличието на заразени състезатели, какви са мерките, които се прилагат на стадионите и в залите. Ясно е казано в правилата на БФС, че мач се отлага при наличие на повече от 10 заразени футболисти на даден отбор. В случая отборът на Левски има 12", каза Кралев.

Той допълни, че всяка федерация сама изготвя протоколите за провеждане на състезания в условията на пандемия, заради спецификата на всеки отделен спорт. “Ние даваме основната макро рамка за изготвянето на тези правила, след това федерациите изработват предложение към нас, ние го коригираме и одобряваме и след това отива в Министерството на здравеопазването за утвърждаване. Бих казал, че има свръхцентрализация при утвърждаването на тези мерки. Факт е, че федерациите трябва да ги предложат и изработят заради спецификата на всеки един спорт, но мерките, които ние прилагаме са добри. Още в началото на пандемията България беше една от първите държави, които приложиха най-строги и твърди мерки, защото тогава вирусът беше непознат. Трябваше да се даде време на лекарите, трябваше да се даде време на здравната система да се подготви. Тогава лекарите не бяха готови за новата болест и им беше нужно време, за да я изучат. Сега има далеч по-ясна представа как да се води лечението на болните от коронавирус. След това пък бяхме една от държавите, които първи разхлабиха мерките, за да може да се минимизират икономическите щети, да може да се съживи икономиката", отбеляза Красен Кралев.

Той коментира и икономическите мерки, които бяха предприети от ММС по отношение на спортните федерации и клубовете у нас за преодоляване на щетите от пандемията. "След като много от състезанията бяха отложени имаше спестени пари, които позволихме на федерациите да инвестират в подготовка на състезателите. От тази гледна точка спортът беше обезпечен. Отделно увеличихме с 30% бюджета на спортните клубове, за да могат да поемат удара от пандемията, защото спортът беше един от най-тежко засегнатите сектори. За 45 дни бяха спрени тотално всички спортни активности. Рязко се редуцира и броят на хората, които се занимават активно със спорт през последните 8-9 месеца. Приходите на клубовете и федерациите спаднаха. Ето защо отпуснахме допълнително близо 2 млн. лв., които бяха разпределени към клубовете тази година", отбеляза министър Кралев.

“За следващата година ММС има рекорден бюджет, като увеличението е с над 15 млн. лева. Основната част идват от отчисленията на Българския спортен тотализатор (БСТ). Парите в тотото се увеличават. Миналата година оборотът беше от порядъка на 150 млн. лева. За тази година той ще е около 240 млн. лева, а за следващата прогнозата е за оборот от около 400 млн. лева. Благодарение на това за българските спортни клубове ще бъдат осигурени допълнителни 6.5 млн. лв. Смятаме, че те са хронично недофинансирани и за това рязко увеличаваме средствата. Тази година с 30%, догодина – двойно. Отделно от БСТ ще бъдат осигурени 3,4 млн. лв., които ще бъдат инвестирани в училищната спортна инфраструктура. Същата сума отива и в Министерството на културата за подпомагане на културните дейности", каза министърът на спорта.

Красен Кралев допълни, че след промените в Закона за хазарта ще бъде направено увеличение и на средствата, които се предоставят от Министерството на финансите на ММС за реализирането на проекти за младежки дейности, свързани с превенция на хазартната, наркотичната и други зависимости, както и за борба с агресията сред младите. “По Националната програма за изпълнение на младежките дейности по чл. 10А от Закона за хазарта от 2017 г. до момента сме реализирали 184 проекта, които всяка година обхващат между 400 000 и 1 000 000 млади хора. За 2021 г. средствата по Програмата ще бъдат увеличени с 3 млн. лв., за да бъдат дейностите още по-мащабни", отбеляза Кралев.

Той допълни, че ще бъдат отпуснати допълнително 470 000 лв. за увеличение на пенсиите на олимпийските медалисти.

Кралев отчете, че от 2015 г. до момента от страна на ММС са инвестирани над 17 млн. лв. в реконструкцията на 64 спортни съоръжения. Благодарение на финансовата помощ от страна на министерството са ремонтирани 6 мултифункционални зали, 9 стадиона, 4 тренировъчни терена за футбол, 7 игрища за мини футбол, 5 закрити лекоатлетически писти, 3 открити лекоатлетически писти, 5 зали по бокс, 4 за борба, 5 зали за вдигане на тежести, 3 за волейбол и др. “До края на тази години предвиждаме да се реализират обществени поръчки за още 20 спортни обекта на стойност приблизително 7 млн. лв. Това са 4 многофункционални спортни зали, 3 открити лекоатлетически писти, 2 закрити лекоатлетически писти, 2 центъра за хвърляния за лека атлетика, 2 футболни стадиона (Габрово и Смолян), 9 игрища за футбол", отбеляза Красен Кралев. Той допълни, че близо 30 млн. лева са инвестирани в инфраструктурата на двете държавни търговски дружества, които се занимават с поддръжката и управлението на най-големите спортни съоръжения – Национална спортна база и "Академика“. “Строят се и ще продължават да се строят нови големи спортни зали с допълнителни средства отпуснати от правителството", допълни Кралев.

“През следващия мандат трябва да обърнем внимание върху изграждането и на плувните басейни, защото там сме изостанали изключително много. Плуването е един от фундаменталните спортове за изграждането на здрава нация. Там сме длъжници. Разбира се, че трябва да се направят и добри стадиони, за да посрещат събития от най-висок ранг", продължи спортният министър по отношение на инфраструктурата.

Красен Кралев сподели и как е преминало неговото лечение, след като беше диагностициран с COVID-19 в края на август. “Първо се обадих на личния си лекар д-р Драгиев, който се справи блестящо и ми предписа терапия. След 3-4 дни получих усложнение и трябваше да постъпя в болница. Минах по целия път на клиничната пътека, по който всеки един български гражданин минава. Бях лекуван във Варна в специализираното интензивно респираторно отделение, което беше запълнено на 50% от капацитета си. Лежах, където лежат всички болни. Лекуваха ме с всички лекарства, които се дават и на останалите. Лекуваха са ме с 4 вида антибиотици, антикоагуланти, кортикостероиди, инсулин, хранителни добавки и витамини, които всеки един български гражданин може да си закупи в аптеката. Нищо по-различно и по-специално нямаше в моята терапия. Това, което беше за всички останали, това беше и за мен. Същото отделение, същите легла, същите лекарства. Останалото са спекулации по темата. Имам чувството, че някои хора толкова много са се вторачили във властта, толкова много я искат, че преминават всякакви граници в манипулациите си", заяви Кралев.

Той коментира и решението да бъде забранен достъпът на зрители до спортни мероприятия. “България беше една от страните, които първи разрешиха и допуснаха публика на всички спортни събития, не само на футболните срещи. Видя се, че има места, където дисциплината е безупречна и мерките се спазват, но се видя, че има и фенове на няколко клуба в България, които демонстративно не спазваха мерките. Имаше демонстрирано неуважение към тях и неразбиране на компромиса, който беше направен и заради това се стигна до тук. Аз съм категоричен, че ако мерките се спазват риск от зараза няма" каза министърът на младежта и спорта.

"Сега няма да има никакви изключения. Предложените от правителството мерки, ако се спазват, са абсолютно достатъчни да се ограничи заразата. Не трябва да се стига до крайности. Малко повече дисциплина е необходима. Не може да се мисли по-рано от март месец за това нещо (отваряне на стадионите). Така или иначе първенствата спират през зимата. В зависимост от ситуацията, тогава (при подновяването на футболния сезон през 2021 г.) ще се вземе адекватно решение".

  Сподели
101