От Суперлигата обявиха 10 принципа, върху които ще се гради турнирът
Н. Гавазов
Изпълнителният директор на Европейската Суперлига Бернд Райхарт публикува в немското издание на Die Welt 10 принципа, на които ще се основава новият турнир. Днес, 9 февруари, стана известно, че Реал Мадрид, Барселона и Ювентус се готвят да стартират Суперлига с участието на 60-80 клуба без постоянни членове, разделени в няколко дивизии.
1. Спортните постижения са в основата на турнира.
В Суперлигата ще участват 60-80 отбора. Това ще бъде открит турнир, разделен на няколко дивизии. Приходите ще бъдат разпределени между всички клубове. Участието в Суперлигата ще зависи от спортните резултати през сезона. Няма да има постоянни членове.
2. Националните първенства са в основата на футбола.
Клубовете ще продължат да играят в националните първенства, както досега. Очаква се със създаването на Суперлигата националните лиги да станат по-интересни, тъй като новият турнир ще предостави на участниците допълнителни ресурси.
3. Повишаване на конкурентоспособността чрез стабилен доход.
Чрез ръст на приходите и стриктно спазване на правилата за финансова стабилност, клубовете ще станат по-конкурентни. Отборите, които се класират за Суперлигата, имат гарантирани 14 европейски мача на сезон. Поради това доходите ще станат по-предвидими и стабилни.
4. Здравето на играчите е най-важно.
Когато определяте броя на мачовете на година, трябва да изхождате от мисълта за здравето на играчите. Профсъюзите трябва да се включат. Не трябва да има повече мачове от сега. Отбелязва се, че трети страни не могат да принуждават играчите да участват в нови турнири или разширени версии на предишните.
5. Правилата за финансова стабилност трябва да се спазват стриктно.
Европейските състезания трябва да се организират от самите клубове. Разходите трябва да се основават единствено на спечелени средства, а не на капиталови инжекции, които нарушават конкуренцията. Правилата за финансова стабилност трябва да позволяват на клубовете да харчат само фиксиран процент от годишния си доход, свързан с футбола, за заплати и трансфери.
6. Най-доброто футболно състезание в света.
Новият турнир трябва да претендира да бъде най-вълнуващото спортно събитие в света. Трябва да поддържаме страстта на по-младото поколение към световното разпространение на спорта и дигиталните забавления. Това може да се постигне само чрез турнир, в който най-добрите играчи ще се срещат редовно помежду си през целия сезон.
7. Най-доброто изживяване за феновете.
Диалогът с феновете е от съществено значение, за да се измислят идеи как да направим футбола по-добър. Посещението на мачове като гост трябва да се подкрепя повсеместно. Трябва да се определят стандарти за инфраструктура, за да се доведат стадионите до постоянно високо ниво на качество.
8. Подобряване на финансирането на женския футбол.
Трябва да продължим да развиваме женския футбол, затова трябва значително да увеличим финансирането му. Необходими са инвестиции не само на професионално, но и на любителско ниво.
9. Значително увеличение на солидарните плащания.
Плащанията за солидарност към клубове, които не участват в Суперлигата, както и плащанията за социални цели, ще възлизат на поне 400 милиона евро годишно - повече от два пъти повече от сега.
10. Ценностите и законите на ЕС трябва да се спазват.
Ценностите, законите и свободите на Европейския съюз трябва да формират основата на европейския клубен футбол. Юрисдикцията на спортните трибунали трябва да бъде строго ограничена до спортни въпроси. Всички останали спорове трябва да се разглеждат от компетентните съдилища и всички случаи трябва да подлежат на надзора на съдебната система на ЕС.
Сподели