Краят на проклятието или основните акценти на сезона в ШЛ
С победата на Реал Мадрид над Ювентус в Кардиф завърши европейският сезон 2016/17. FUTBOL TV се връща не само към финала, но и към изминалата кампания в Шампионска лига, за да припомни основните акценти и да представи своята версия на символичния отбор в турнира.
Рекордите в Шампионска лига
По традиция финалът в Шампионска лига се очаква с нетърпение от футболната общественост. Така се случи и тази година, още повече, че интригата се допълваше и от факта, че среща си дадоха най-добрата атака и най-добрата защита в турнира. За съжаление, интрига се получи само през първото полувреме, през което Манджукич отбеляза най-красивото попадение в турнира. А какво се случи със "Старата дама" след почивката - на този въпрос може би и Масимилиано Алегри не може да отговори. Разбира се, няма как да не се съгласим с повечето специалисти, че 1:4 е много жесток финал за шампиона на Италия, но фактът си е факт: Реал Мадрид спечели 12-та си титла, което е рекорд в турнира и за първи път в историята успя да защити титлата си, което е още един рекорд в състезанието. А Ювентус загуби пети финал, което пък е антирекорд.
И когато говорим за рекорди и антирекорди, трябва да споменем някои факти:
- Кристиано Роналдо стана първият футболист, който вкарва в три финала от Шампионска лига. Освен това португалецът стана шестият играч в историята, който прави дубъл в решаващия мач.
- Кристиано стана голмайстор на турнира за пети пореден сезон, което никой преди това не бе постигал.
- Зинедин Зидан стана първият, който печели Шампионска лига като играч, а след това два пъти като треньор.
- Реал спечели шест финала в Шампионска лига от шест мача.
- Реал първи достигна кота 500 гола в Шампионска лига - нищо изненадващо, след като само през тази кампания "белите" вкараха 36 попадения, т.е. това е най-резултатният сезон в историята.
Главните акценти
Българската следа в турнира
Лудогорец, най-добрият български отбор през последните години, отново зарадва футболната общественост, предоставяйки ни възможността на живо да се докоснем до европейския елит. Никой не е очаквал чудеса от разградчани, но е факт, че те се представиха много достойно в по-голяма част от мачовете си. Сблъсъците с Цървена звезда, Виктория, Базел, както и гостуването на ПСЖ и мачът с Арсенал в София ще останат в актива на Лудогорец, който за разлика от предишното си участие в турнира завърши трети в групата си - нещо, за което само можехме да мечтаем.
Обратът на Барселона
След загубата с 4:0 в Париж мнозина побързаха да погребат каталунците, а думите на Луис Енрике и неговите възпитаници, че не всичко е загубено се приемаха с усмивка. Но чудото се случи! Барселона буквално разглоби съперника си, а двата гола в добавеното време и крайното 6:1 ще влязат в историята като най-големия обрат в историята на Шампионска лига. Разбира се, гостите имат своите оправдания за не съвсем обективното съдийство, но в крайна сметка хората на Унай Емери могат да обвиняват само себе си за липсата на воля в решаващите моменти от мача.
Взривените надежди на Борусия Дортмунд
В навечерието на първия четвъртфинален мач между Борусия Дортмунд и Монако близо до автобуса на домакините избухнаха два взрива, в резултат на което Марк Бартра получи наранявания, а неговите съотборници получиха психологически травми. Мачът бе пренесен, но само на следващия ден. За всички бе ясно, че е невъзможно човек да се възстанови от такъв стрес за 24 часа, което се доказа на футболния терен. Впрочем, това решение на УЕФА е поредното доказателство за надмощието на комерсиалното във футбола. По-късно се разбра, че Томас Тухел е настоявал срещата да се проведе през уикенда, което никак не се вписва в плановете на спонсорите и телевизиите. Парадоксът е, че самото ръководство на Борусия не защити позицията на клуба. Но какво ли не правят парите.
Фиаското на Арсенал в осминафиналите
Представянето на Арсенал е толкова праволинейно и скучно в Шампионска лига, че прелива в досадно. Може би заради това "артилеристите" ще пропуснат следващото издание на турнира. Веднага след жребия за осминафиналите всички от "Емирейтс" в един глас започнаха да се надпреварват, че всяка неприятна традиция има своя край. Но хората на Арсен Венгер отново не изневериха на себе си и приключиха участието си в Шампионска лига още на първия етап от плейофите, където добре смазаната машина на Карло Анчелоти не остави съмнения в превъзходството си. Позорът дойде от крайното 2:10, което е характерно за квалификациите в турнира, където се срещат отбори от различна класа. Но такъв резултат в осминафиналите...
Позорното съдийство
За съжаление, не се размина и с това негативно явление в съвременния футбол, което още повече показва нуждата от въвеждането на технологиите в съвременния футбол. Барселона и Реал Мадрид цял сезон се надпреварваха с обвинения един към друг за съдийска помощ в Примера дивисион, но и двата отбора бяха много силно подпрени в мачовете си от директните елиминации в турнира. Разбира се, феновете на мадридчани и каталунци ще омаловажат събитията в реваншите с ПСЖ и Байерн Мюнхен, но виртуозните падания на Луис Суарес, двата гола на Роналдо от засада, спестените червени картони на Серхио Рамос и Казимиро (включително и във финала), изгонването на Хуан Куадрадо няма как да бъдат скрити от футболната общественост.
Главните сензации
Спокойно може да определим Монако за главната сензация на европейския футбол. Отборът не само успя да спечели Лига 1 при наличието на монополиста ПСЖ, но достигна до полуфиналите на Шампионска лига, отстранявайки по пътя си сочените за фаворити Манчестър Сити и Борусия Дортмунд.
Лестър
Всички се отнасяха скептично към представянето на Лестър в Шампионска лига. Да, "лисиците" имаха късмет със съперниците в групата си, но пък от друга страна англичаните се представиха безапелационно, предсрочно заемайки първото място в квартета. Но по-интересното се случи след това, когато Лестър се справи със страшната Севиля в осминафиналите, при това със смяна на мениджърите между двата мача. Приказката на англичаните завърши със сблъсъка с Атлетико, но Лестър игра достойно и напусна турнира с вдигната глава.
Главните разочарования
Тотнъм се смяташе за главен фаворит в компанията на Монако, Байер и ЦСКА, но "шпорите" се провалиха с гръм и трясък, тотално разочаровайки феновете си със само две победи и шест отбелязани гола. Само да напомним, че по същото време Копенхаген успя да събере девет точки и също да завърши на трето място в групата си.
Андалусците изглеждаха толкова мощно през първата част от сезона, че дори накараха някои специалисти да направят плахите предположения, че отборът може да се бори за титлата в Ла Лига и да достигне минимум до четвъртфинал в Шампионска лига. Отпадане в осминафинал на турнира не е чак толкова голяма трагедия за отбор със статута на Севиля, но е срамно когато това стане срещу отбор, борещ си за оцеляването си в собственото национално първенство.
Хосеп Гуардиола
Шампионска лига за испанеца е нещо като роден дом и очакванията бяха, че наставникът на Манчестър Сити ще успее да изведе "гражданите" до дългоочаквания пробив на в турнира. Не си заслужава да коментираме странните решения на Гуардиола в мачовете със Селтик, защото в груповата фаза винаги имаш възможност за реакция в следващата среща. Учудване обаче буди поведението на Хосеп като мениджър в реванша с Монако, когато Лерой Сане даде надежда на англичаните. Добрият специалист и този с план Б знаят как да реагират при такава ситуация, но в случая Гуардиола не направи абсолютно нищо, оставяйки противника да вкара гол само след шест минути и да продължи напред.
Символичен отбор
Вратар: Джанлуиджи Буфон (Ювентус).
Защитници: Даниел Карвахал (Реал Мадрид), Диего Годин (Атлетико), Джорджо Киелини (Ювентус), Марсело (Реал Мадрид).
Полузащитници: Дани Алвеш (Ювентус), Лука Модрич (Реал Мадрид), Каземиро (Реал Мадрид), Тони Кроос (Реал Мадрид).
Нападатели: Кристиано Роналдо (Реал Мадрид), Килиан Мбапе (Монако).
Старши-треньор: Леонардо Жардим (Монако)
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
- Пет момента, за да бъдеш легенда на Ман Сити
- Целувката на смъртта
- Стоманеният дядо
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
Твърди се, че Реал има 12 титли, но същевременно се вдига шум до небесата, че белите се единсвеният отбор, защитил титлата си. Защо, след като това не е вярно? Въпросният Реал печели първите 5 турнира (напомням, че тия купи СЕ зачитат!), въпреки купища съмнения и скандали по повод на спечелването им. После Бенфика, Интер, Аякс, Байерн, Ливърпул, Нотингам и Милан правят същото, някои повече от веднъж. Е, кое е вярното? Как така тия купи хем се броят, хем не?!