Гротеска
Тези дни реших да изгледам по една от българските телевизии предаване, посветено на последните събития в родния футбол. Признавам си, че никак не се вълнувам от местния вариант на най-популярния спорт в света. Мимолетният ми интерес по-скоро бе свързан с анонса, че във въпросното предаване ще бъдат засегнати теми от Приказките на Шехерезада и Али Баба. Казах си, какво пък, ще жертвам един час от личното си време, за да чуя и аз нещо пикантно около темата с акциите на Левски и бъдещето на клуба, а също така последните метеорологични прогнози от района на дубайските пясъци.
За мое голямо учудване, въпросното предаване се превърна в апотеоз на хвалбите по отношение на българския футбол, във вменяване, че едва ли не всеки почитател на любимата игра, който не се интересува от случващото се по родните разорани полета и полуразрушени стадиони е предател и родоотстъпник. В продължение на около 30 минути слушах, че българският футбол е на прилично европейско ниво, че има и по-зле от нас, че не бива да сме толкова черногледи, че изборът на управници е ограничен и каквито и избори да се правят, нови хора няма как да дойдат в БФС. Разбира се, не бе отмината и темата с лошия разбойник, но само толкова, че да послужи за фон на тезата колко успешен модел е клубът на Кой и как трябва да бъде за пример на всички, занимаващи се с футбол.
Апогеят на хвалебствията стигна до там да се твърди, че българският любител на футбола се интересува и вълнува повече от случващото се по родните ниви, отколкото от това по европейските терени. Тази теза няколко пъти и под различни варианти бе изказана по време на предаването, а бях близо до припадък, когато трябваше да чуя, че мач на Левски, ЦСКА-София и на отбора от Разград се радва на повече интерес, отколкото срещите в Шампионска лига.
Лампата в главата ми отдавна бе светнала, но сега окончателно ми станаха ясни скритите мотиви на въпросното предаване. Няма лошо човек да се опитва да продаде продукцията си, опитвайки се да прикрие недостатъците и, но е кощунство да се опитваш да омаловажаваш екстра-класата, майсторството на флагманите в този спорт, моделите на управление на клубовете и футбола в успешните държави, при това стъпвайки на тънката струна на патриотизма. А всеки средно интелигентен човек знае какво представлява тази струна - в този сегмент на обществото са маргиналите, онази прослойка, която не познава историята си, но гордо вее българския байряк и със зомбиран поглед се бие в гърдите, цитирайки лозунги и пропагандни клишета.
Естествено, в мен възникнаха и някои въпроси след предаването. Няма да ги споделям, за да не отегчавам читателската аудитория. Но си спомням за едно съвместно проучване на няколко редакции на печатни издания от Кърджали, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Бургас преди десет години, т.е. една петилетка след последното участие на националния отбор на голям форум. Тогава установихме, че по-малко от 10% от почитателите на футбола се интересуват от българския вариант на играта. Стана ясно също така, че основна част от любителите на българския футбол са хора на 10-18 години, т.е. неориентирани и далече от критерия за зрелост, с основно и средно образование.
Пита се, какво се промени за последните десет години, така че рязко да нарасне популярността на българския футбол?
Станаха ли по-добри стадионите, повишиха ли се спортно-техническите качества на футболистите, националите класираха ли се за Европейско или Световно първенство, промени ли се моделът на управление на клубовете, имаме ли футболист в голямо първенство, запълниха ли се трибуните или на мачовете продължават да ходят по 300 човека? Парадокс, но наскоро клубовете поискаха да играят пред публика, хвалейки се с това, че и без друго капацитетът на стадионите им е запълнен до 20%. Уникален дебилизъм!
Наскоро телевизията, излъчваща мачове от Висшата лига и българското първенство вдигна таксата си. Интересно е да се провери какво ще се получи, ако тази такса бъде разделена - например, 6 лева за срещите от Англия и 3 лева за роден футбол. Колко хора ще платят за да гледат тукашния продукт? Отделна тема на разговор е какво представляват тези потребители, които посягат към щайгата с изгнилите домати, отказвайки се от по-вкусната и по-качествена стока?
Истината е, че подобно на държавата ни, родният футбол също е пленен. Купени клубове, които служат за получаване на индулгенции. Назначени президенти, които имат за задача да тушират напрежението. Фенове, които отказват, а и нямат капацитета да излязат от заблудата. Корумпирано национално ръководство, чиято последна грижа е развитието и просперитетът на футбола. И не на последно място, купени медии, които манипулират част от общественото мнение, така че моделът Кой в родния футбол да не бъде застрашен. Стига се дори до парадокса, че една и съща "статия" (за Соу, Моу, Фалшименто, Крушарски и т.н.) се препечатва с правописните грешки! А експертизата, анализът и критиката са се превърнали в бленувани мечти.
Наскоро бе даден рестарт на Бундеслигата и истината е, че мачовете от това топ-първенство приличат на гротеска без зрителите. Да, качеството го има, но емоциите са други и всеки може да усети разликата в двубоите от сега и тези отпреди епидемията. През миналата седмица бе рестартирано и българското първенство. И всеки здравомислещ човек може да усети, че тук няма никаква разлика. Защото самият български футбол се е превърнал в гротеска за последните 15 години. И колкото и определени медии да се опитват да обвият боклука с лъскав целофан, боклукът си остава боклук, а миризмата от разлагането му остава. И времето няма да премахне нито боклука, нито миризмата.
- Усик – Фюри: Реваншът, който всички очакваме
- Най-великите в историята на Барселона
- Новият властелин на „Олд Трафорд”
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
Второ, всеки клуб може да изпрати треньор на обучение в чужбина, например в Италия, където постоянно да е до треньора на някой отбор, да му стане сянка - такива са курвовете. Мисля, че един такъв курс струваше около 50-60000 евро. След това обученият треньор се захваща с децата в българския клуб и започва да ги тренира. Следва изпращането на втори треньор, който да се занимава с младежите. И накрая, трябва да се осъществи подготовка на основния треньор. Няма друг начин. За три години ще бъдат похарчени около 400-500 000 лева, но това е във възможностите на всеки клуб в България.
Няма друг шанс да се оправим, защото обученият треньор ще предаде знанията на децата, а те ще продължат по същия път и в младежките отбори. В България има талантливи деца, но средата на работа е ненормална, обучаващият персонал е неграмотен и изостанал във всичко, а обстановката в елита е ненормална. Винаги съм го казвал и ще го казвам - в България нещата не се решават по спортен признак, перат се пари, мачовете се договарят, а феновете нека да лапат мухите и да се "бият" по форумите. Това демотивира всеки един играч, когато влезе в основния тим.
Спомням си преди 9-10 години гледах отбора на Поморие във "В" група. Общо взето слабички футболисти, но играха много грамотно срещу Арда, впечатлих се от тактическите им действия. По-късно разбрах, че треньорите на младежите цяло лято бяха прекарали точно в Италия. Няколко месеца и това вече дава видим резултат.
Проблемът обаче го е казал ясно peter_cs - никой собственик на клуб не иска футболът да се развива. Няма как цял живот да се учиш на печатна машина и да си успешен в условията на компютърните технологии. Абсурд. И тук всичко започва от собствениците на клубове, бивши другари, които са назначени за собственици, но както при всички червени кратуни, нямат и най-малка идея как да се случват нещата по правилния начин. Хора, които и не желаят да се развиват и не могат да мислят в перспектива.
Не всичко е пари, в нашия случай можем да не станем голяма футболна сила, но поне можем да участваме на големи форуми. Сега това няма как да се случи, няма да стане и още 30 години. Аз съм убеден в това.
Всички наши съседни държави имат поне по един стадион на най-високо ниво, а ние още си кретаме със националния паметник Васил Левски, който е в лошо състояние от години и не се виждат, кога ще ги отправят, няма бази, няма детски школи, а в 'грандовете' ни ритат съмнителни чужденци, които взимат заплати, където в нормално първенство щяха само да мечтаят. Малкото добри чужденци набързо се изнесоха към по-добри първенства.
За да се променят нещата към положителни трябват драстични промени, което ще промени и погледа на европейските отбори върху българските футболисти.
Освен това се въртят едни и същи треньори на всеки нов цикъл за голям форум, тоест през две години, не се мисли за промени, как да се работи по европейски стандарти.
Мисля, че Илия Груев се казваше човека, дълго време играеше в Дуисбург и после им беше треньор и спечели промоция, а сега е помощник треньор във Вердер Бремен. Важното е, че от години работи в Германия, има опит и знае, как се работи европейски. Мисълта ми е , че не се търси новото, промяната, която да внесе нови идеи, методи и разбирания.
С Любо Пенев, Ст. Младенов, Хубчев и други герои няма да стигнем до никъде, ако ще и през 6 месеца да ги въртят.
Целия ни футбол е една голяма перачница за пари и това. Както и други са го написали, собственици нямат никакъв интерес от това да се променя. Още повече, че като има и хиляди, които плащат всеки месец да гледат родната А група.