Психология
Ливърпул получи в първия кръг от плейофите на Шампионска лига най-слабият Байерн за последните години. Ако сравним отделните линии на двата отбора, мърсисайдци превъзхождат съперника си във всяка една зона, даже в отбраната, независимо от това, че в сърцето на защитата на домакините трябваше да играе двойката Матип и Фабиньо - просто Зюле и Алаба изглеждаха много по-проблематични звена в немската отбрана, отколкото централните защитници на англичаните.
Клоп разполага със страхотни нападатели, мощен вратар, технични и креативни полузащитници и Ливърпул, мачкащ всичко по пътя си във Висшата лига, просто трябваше да излезе и с лекота да прегази Байерн - отбор, който загуби повече от половин сезон в търсене на своята идентичност и който нямаше суха мрежа през 2019 г.
За съжаление на феновете на Ливърпул, мачът снощи завърши при резултат 0:0 и така Байерн след Реал Мадрид и Порто стана третият отбор за последните 10 години, който опазва вратата си на "Анфийлд".
Въпросът е защо Ливърпул изпусна своя шанс да пътува до Мюнхен като фаворит, а Байерн постигна това, за което дойде?
Ковач съзнателно настрои отбора си за отбранителен футбол. Специалистът бе наясно, че открита игра срещу мърсисайдци означава безнадеждна авантюра, която ще завърши с погром за хората му. За това и най-забележителният играч на немците стана Нойер, за това и цял мач трима пазеха Салах, за това и Левандовски, Хамес и Коман вместо с лекота да "изядат" Матип и Фабиньо, рядко се оказваха в чуждото наказателно поле с топка - вместо това тримата предпочитаха да работят повече в защита. Показателен е фактът, че гостите нямат точен към Алисон за всичките 90 минути!
Що се отнася до домакините, именно атакуващият стил на игра им помогна да замаскират отслабената без Ловрен и Ван Дайк защитата - всяка атака на мърсисайдци се осъществяваше при шпалир от десет противникови играчи. Този стил на игра на Ливърпул се оправда: домакините неутрализираха противниковите футболисти, а Байерн Мюнхен за втори път за последните години получи над 10 удара към вратата си - първото подобно нещо се случи срещу Реал Мадрид в 1/4-финалите на Шампионска лига през сезон 2016/17. Отделно, домакините организираха осем пъти повече ключови паса в наказателното поле на съперника и ако погледнем статистиката, от тези положения би трябвало да дойдат поне два гола.
Във футбола обаче се броят попаденията и връщайки се към въпроса по-горе, отговорът на него е, че "червените" прегоряха. Може да звучи като алегория, но домакините останаха без глас от собствената си песен. Впрочем, Ливърпул не за първи път страда от нерви, а в плейофите на Шампионска лига, а и не само там, самообладанието е много важно нещо. Не защитата и не Хендерсън, а именно психологията се оказва най-слабото място на мърсисайдци, а това може да съсипе и най-идеалната тактика и правилно построен състав.
Нулево равенство е много съмнителен резултат като гост, за това сега ще е много интересно да видим какво ще направят баварците у дома си, още повече, че Кимих няма да играе заради натрупани картони. Въпросът е, дали в реванша Ковач ще изостави тактиката с автобуса и ще тръгне напред с ясното съзнание, че поема огромен риск да получи това, което англичаните пропуснаха да направят на "Анфийлд". Но също така не е изключено наставникът на баварците отново да заложи на изцяло отбранителен стил, с който да се опита да "засуши" играта и да разчита по някакъв начин да вкара един гол, в крайна сметка принуждавайки Мане, Салах и Кейта да съжаляват за добрите си пробиви срещу Нойер на "Анфийлд", които обаче не завършваха с удар.
И при двата варианта обаче се иска много спокойствие и самообладание. Ливърпул има качеството да реагира на различните ситуации. За Клоп и помощниците му обаче остава да намерят и нужната психология, която да добавят към класата на отбора, така че мърсисайдци да заприличат на истински убиец, който не може да бъде спрян от нищо. Най-малко от толкова слаб Байерн.
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
- Пет момента, за да бъдеш легенда на Ман Сити
- Целувката на смъртта
- Стоманеният дядо
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
Ливърпул - Байер Мюнхен
shots on target
2 - 1
shots off target
10 - 6
possession (%)
47 - 53
Еми пичове, аз адмирирам представянето на Ливърпул тази година, наистина е впечатляващо (а и предпочитам те да спечелят Премиршип, а не английския Лудогорец (да ме порщават феновете на Ман Сити и Лдгц)), въпреки че съм фен на Арсенал (там няма за съжаление какво да адмирирам B) ), но статистиката е че Ливърпул не са били чак пък толкова по успешни по отношение на горните параметри, да не говорим, че владението даже не е в тяхна полза. Мача снощи беше жалък и за двата отбора, безспорни титани в своите страни.
Ето тук може да прочетеш детайли за мача :)
:
https://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2019/matches/round=2000981/match=2026848/statistics/index.html?iv=true
Какви креативни халфове? Кой ги брои Хендерсън и Вайналдум за живи , а за креативност да не говорим. Житни бегачи.
Тези на Байерн са класа над тях, а Горетцка снощи дорини не игра. В крайна сметка домакините излезнаха с почти оптимален състав.
Защитата, с какво е по-добра от тази на Байерн? С нищо!
Единственият плюс е нападението, което е по-бързо и по-технично, но вече ги научиха
Мане, като индивидуалност е средна ръка футболист, никой в най-високо ниво не прави толкова много чисти пропуска почти всеки мач. Фирминьо, този сезон, че той играе ли?
Моля те само, ако Ливърпул вземат и отпаднат на 1/8 финал да няма пак статии оплакващи Ливърпул и сълзливи истории.
Яловите атаки на Ливърпул не доведоха до нищо, защото проста като такива са заложени в наличния и единствен план А на Клоп. Дори да има супер настроение за игра (все по-рядко се случва), как би могъл Салах с крехкото си телосложение да пребори по 2-3 души, заобикалящи го и местещи го едва ли не с поглед? Постепенните атаки на Ливърпул с 50-70 паса не плашат вече никого, защото са детайлно разписани навсякъде, а текущите промени са изключени. Ливърпул вкарва голове основно при наличието на пространства, залагайки основно на скоростта. Няма лошо в този стил, но ако не се отваря място за тия атаки, те стават тежест заради безплодността си.
Статистиката от мачовете не помага с нищо - червените преобладаващо владеят топката, имат в пъти повече пасове от съперника, при това с много висок % точност, но голове няма... И не само, защото тия пасове са основно назад и/или успоредни на централната линия. Или върнати назад до Алисон.
Каква е ползата от тая положителна статистика, като резултатите са отрицателни?