Кабаре или безсмислието на Златната топка
"Кабаре", написа нападателят на Байерн Мюнхен Роберт Левандовски в акаунта си в Twitter след обявяването на резултатите от "Златната топка" 2016. Малко преди това Луис Суарес заяви, че маркетингът му е по-слаб от този на някои други футболисти, с което много точно показа какво точно представлява наградата в момента - компрометиран приз, най-вече показващ неуважение към големите играчи.
През 2009 година ФИФА по изричното настояване на бившия си президент Йозеф Блатер закупи "Златната топка" от France Football за сумата от 16 милиона евро. Подозренията са, че друг бивш президент, този на Франция е оказал натиск върху Amaury Group, която стои зад авторитетното списание. Не е тайна, че Никола Саркози е в тесни връзки с режима в Катар, за което е критикуван от противници - започвайки се от "тайната" среща в Елисейския дворец през 2010 година, на която е решена продажбата на ПСЖ на Катарския инвестиционен фонд и се стигне до освобождаването от данъци на катарското недвижимо имущество на територията на Франция през 2012 година. Разбира се, всичко това срещу определени условия, които вероятно завинаги ще останат скрити за обикновените хора.
Всичко казано по-горе е описано в книгата "Франция под влияние" на Венеса Ратение, в която подробно се показва, как за петте си години на управление Саркози успява да утвърди Катар като най-важен фактор в Близкия Изток и незаобиколим фактор в Европа. По-страшното е превръщането на Франция в игрално поле, на което катарският режим с лекота движи пешките си.
Ние няма да се хвърляме в безкрайния океан на конспирациите, нито ще навлизаме в дълбочината на предположенията за гигантски план между различните корпорации и лобита, най-вече катарски, за създаване на новите идоли във футбола, а оттам и трупане на печалби от техния образ. Истината е една: France Football се обедини с ФИФА (разбирай с лобито на Катар) относно наградата "Златната топка", която с огромна помпозност трябваше да бъде връчвана на най-добрия футболист на планетата.
Така хора от Вануату и Камбоджа започнаха да избират най-добрия футболист, т.е желания маркетингов образ, а там където не достигнаха гласовете, се манипулираха резултатите.
В крайна сметка "Златната топка" сама се самоуби. През първите две години на съвместния проект интересът към наградата е останал на нивата от преди обединението. Очевидна е инерцията от авторитета на наградата, въпреки скандалното пренебрегване на Уесли Снайдер. И след това лавината тръгва. Спадът през 2013-та е над 40%, а всяка следващата година бележи спад от по 10% спрямо предходната. И всичко това на увеличаващата се помпозност на церемониите по връчването на наградата!
На практика "Златната топка" се превърна в състезание само между двама футболисти, а в глобален мащаб на съперничество между фенове на Реал и Барселона - два клуба, които за да угодят на арабските си приятели, премахнаха кръстовете от емблемите си.
Трябва ли тогава да се учудваме на безцеремонното пренебрегване на Снайдер през 2010 година, Андрес Иниеста през 2012 година или Франк Рибери през 2013 година?
Настоящата трагедията на "Златната топка" е в това, че тя вече на никого не е нужна. Разбира се, от това твърдение трябва да изключим представителите на двата лагера и лобитата зад тях, което на практика е само едно лоби, умело печелещо от подклаждането на това съперничество.
За останалите почитатели на футбола няма никакво значение кой ще получи поредната "Златна топка" - това може да бъде Шакира, а може и Бадр Хари. Ако забелязахте, тази година дори острите шеги и карикатури са по-малко относно поредното "връчване" на наградата, която за някои ще си остане като "Глинена".
Разбира се, вината за тоталното безразличие към "Златната топка" най-малко е на милионите почитатели на футбола, включително и на представителите на двата лагера, които без да искат бяха въвлечени в гигантската завера. Главните виновници са си France Football и ФИФА, които удобно изоставиха изчерпания проект. Въпросът е, дали милионите почитатели на футбола отново ще се оставят да бъдат манипулирани от лобито, умело печелещо пари от ореолите на един или друг медиен образ. С друга схема, с друг проект. Отдалечаващи ни от истинската същност на играта. И вкарващи ни във филми, известни с мекото "кабаре", а иначе нищо повече от обикновено порно.
Впрочем, какъв е смисълът от "Златната топка"? Футболът не е ли колективен спорт?
- Усик – Фюри: Реваншът, който всички очакваме
- Най-великите в историята на Барселона
- Новият властелин на „Олд Трафорд”
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]