Криза по мадридски


Н. Гавазов

Последният път, когато  Атлетико спечели два поредни мача бе в края на октомври. Тогава тимът на своя терен се справи с Байер Леверкузен (1: 0) и Атлетик Билбао (2: 0). Оттогава колективът  на Диего Симеоне има само един успех, побеждавайки на свой терен един от аутсайдерите в Ла Лига - Еспаньол. Да, някой ще каже, че тази вечер "дюшекчиите" се наложиха над Локомотив Москва, но тук става дума за отбор, който е на едно ниво с ЦСКА Москва – тим, намиращ се след Лудогорец в групата си в Лига Европа. Очевидно е, че московските "железничари" даже няма да бъдат допуснати да се състезават в Примера дивисион, ако вземем предвид качеството на състава им.

Като цяло, въпросният успех над Еспаньол остава единствен за Атлетико в последните им осем срещи, без да броим тренировката срещу Локомотив Москва.

Такива ужасни резултати не могат да бъдат игнорирани, защото доведоха до неприятни последици. Над Атлетико вътре в страната са разположени не само основните фаворити Барселона и Реал, но Севиля, Реал Сосиедад и дори споменатият Атлетик. Нещо повече, Хетафе, който се оглавява от Пепе Бордалас - точно копие на Диего Симеоне, вече е на точка пред столичани.

Седмо място. А това е много, много лошо за отбор, който доскоро имаше статут на единствения мохикан, дръзнал да се противопостави на втръсналата и банална хегемония на Реал Мадрид и Барселона.

FUTBOL TV се опитва да разбере какви са причините да се стигне дотук.

 

Преходен период

 "Няма в какво да упрекна  играчите си за това, че те правят всичко, което искам от тях. Необходимо е да разберем, че сме в преходна фаза, поради което трудностите са неизбежни", заяви Симеоне веднага след загубата от Барселона преди десет дни.

Какво искаше да каже Ел Чоло? Минимум, че в резултат на летните трансфери основният състав не е обновен както трябва. Ключови играчи напуснаха, а новодошлите не се представят на нужното ниво. Максимум, че ръководството на клуба не е направило достатъчно, за да еволюира отборът.

Разбира се, босовете не останаха доволни от това изказване на треньора и не закъсня реакцията на вицепрезидента Клементе Вияверде: "Преходен период ли? Това означава, че отборът, независимо от всичко, трябва да се бори за най-високите места".

 

С Гризман си заминаха и головете

Фактът, че Атлетико има 22 гола в 20 мача през този сезон ясно показва, че колективът на Симеоне  изпитва огромни проблеми в атака. Добрата серия на Алваро Мората, който по едно време вкара в шест поредни срещи във всички турнири, се оказа не толкова полезна.

Диего Коста и Жоао Фелиш би трябвало да подкрепят Мората. Но натурализираният испанец трудно бележеше в началото, а сега заради контузия на прешлените е аут за три месеца. Новоизпеченият носител на Golden Boy пък въобще го няма на терена и човек за пореден път започва да си задава въпроси относно критериите за раздаването на различните индивидуални награди, включително и "Златната топка", която през последните години претърпя инфлационен срив от поне 1000%.

Три гола и една асистенция. Това има на сметката си притежателят на Golden Boy за миналата година, при това той се води наследник на Гризман. Може би такъв си остава само в главите на най-верните си фенове, които по принцип живеят в собствен свят и не се интересуват от цифри и статистика. Оставяме настрана това, че за Фелиш бяха платени 127 милиона евро. Към момента играта на Жоао съответства не на тези пари, а на комисионната на агента си.

 

Несигурната отбрана

Някои ще сметнат тази причина за пресилена на фона на само десетте допуснати гола от отбраната на Атлетико. И на първо четене това е точно така. Но провалът на една защита не е само в допуснатите голове. Тук говорим и за изнасяне на топката към средната зона, организиране на атаката, противодействане на пресата и нападението на съперника. Истината е, че почти е невъзможно да се заменят Диего Годин, Лукас Ернандес, Хуанфран и Филипе Луис, без да се загуби  качество. Към момента единственият стабилен играч от защитния вал на Атлетико изглежда Киърън Трипиър, който дойде от Тотнъм през лятото. Англичанинът знае какво да прави, тича много и отлично се движи и без топка. Впрочем, това се знае и от анализаторите на другите отбори – противникът избягва да атакува по фланга, където се намира Киърън. Не така обаче стоят нещата с другия фланг и средата на защитата. За това и Симеоне стигна до там да пусне срещу Барселона не Лоди, а Саул, който по принцип е халф.

Що се отнася до Фелипе Монтейро и Марио Хермосо, те не са лоши защитници, но  все още трябва да докажат пригодността си към изискванията на треньорския щаб на Диего Симеоне.

 

Изводи

Важно е да се отбележи, че Атлетико не играе толкова лошо и по-вероятно е столичани да започнат да се изкачват нагоре по таблицата, отколкото да продължат да гледат гърбовете на Хетафе и Реал Сосиедад. Просто сега "дюшекчиите" не изглеждат като онази добре смазана машина, която бяхме свикнали да гледаме по-рано. И това се вижда от букмейкърите, които при гостуването на Ювентус през пролетта даваха по-големи шансове за победа (мачът завърши 2:0 за Юве), отколкото в края на миналия месец (1:0 за Юве).

Най-важното, което Симеоне трябва да направи е да намери още един нападател през зимата и също така да продължи да подкрепя и развива Фелиш. Това е от голямо значение за португалеца, който на практика е момче, провеждащо своя втори сезон сред възрастните. В испанската преса вече се появиха слухове, че Жоао е готов да разгледа и други варианти, ако не се изкачи на ново ниво. Симеоне е длъжен да избие тези мисли от главата на своя възпитаник.

А що се отнася до ръководството на Атлетико, то  трябва активно да подкрепи своя треньор – не само с думи, но и с действия, напълно вслушвайки се в желанията на Ел Чоло. Иначе ще загуби треньора, който дойде тук преди осем години, за превърне грозното патенце в красив лебед. 

556