Падащата звезда
Вече цял месец английската преса се занимава с нападателя на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни, което може да дразни някои фенове на 30-годишния англичанин, но капитанът на "червените дяволи" загуби титулярното си място в състава на Юнайтед, бе освиркван от собствените фенове по време на мача с Малта и остана на пейката в срещата със Словения, а това няма как да не предизвика резонанс, заради величината на фигурата на Уейн.
Впрочем, по отношение на ситуацията с Рууни футболна Англия премина от стадий на отрицание към стадий на осъзнаване и приемане на неизбежното. Футболната общественост и медиите одобрително кимнаха на решението на Гарет Суатгейт да остави звездата резерва срещу Словения. Уейн още през лятото заяви, че тази квалификация и Мондиал ще бъдат последни за него в международната кариера, но ситуацията излиза извън контрола на самия играч.
Да, понякога е модно да се критикува една или друга футболна звезда, а Жозе Моуриньо обвини журналистите в нанасяне на вреда по отношение на нападателя, но в случая с Рууни редица фактори показват, че нападателят не се намира в най-добра кондиция и тук медиите по никакъв начин не са виновни. Английските режисьори не един път улавяха недоволството на Златан Ибрахимович: шведът пресираше противника, а в същото време Уейн пасивно седеше в централния кръг, без да знае какво прави там. Движенията на англичанина без топка и с топка, както и общата му активност не издържат на критиката. Рууни не помага на своите отбори да създават числен превес в нужните зони и не движи топката, когато е в полузащитата. Апотеоз в представянето на англичанина стана в мача с Малта, когато съперникът го преодоля, прокарвайки топката между краката му. Някой може ли да каже, в какво се крие силата на нападателя сега? Трудно е да го направим, но с просто око се вижда, че Уейн е излишното звено във формациите на Юнайтед и националния отбор, защото там има футболисти, които по-добре се справят със своите задачи.
Впрочем, статистиката най-ясно показва какво се случва: 0.93 гола на мач при Дейвид Мойс и 0.53 попадения при Луис ван Гаал и Жозе Моуриньо. Точността на ударите за последните три години спадна с 40%! Пасовете напред намаляха с 30% в сравнение с 2012 година. Спад бележи и броят на точните пасове - от 37.8 на мач, до 28.8. Намаля и активността на нападателя - от началото на календарната година той влиза в единоборства 40% по-малко от миналата година и 55% по-малко от 2012 година. А действията на нападателя стават все по-некоординирани - 7 картона за 27 мача при Сър Алекс и 3 картона в 7 двубоя при Жозе Моуриньо.
Трудно е да гледаш, как една звезда гасне. Мъчи се отборът, мениджърът, феновете и най-вече самият Рууни, който ясно съзнава, че футболисти с пет пъти по-малка заплата, вършат повече работа от него. В този смисъл решението нападателят да бъде изключен от съставите на Юнайтед и "Трите лъва" е защита за самия играч. Представете си какви щяха да са реакциите, ако Уейн бе започнал мача със Словения? А представете си какви ще са реакциите утре, ако Рууни излезе като титуляр срещу Ливърпул тази вечер, а Юнайтед загуби? Обектът за унищожение ще е един.
Колкото и странно да звучи за средата на октомври, Уейн има нужда от почивка. За да си почине и да реши какви цели ще си постави в последните години на своята кариера. Готов ли е да се бори за титулярно място едновременно в два отбора? Или да се спре само на единия тим? И готов ли е въобще да изглежда уверено на високо футболно равнище за клуб като Юнайтед? Или отсега да започне да мисли над това да се отправи на гости на Лампард, Бекъм, Джерард и други големи футболисти, които го канят зад Океана? И в това решение няма да има нищо изненадващо и срамно - човекът, който засия на футболния небосвод на 16-годишна възраст, има право да се оттегли на заслужен отдих по-рано от останалите.
- Усик – Фюри: Реваншът, който всички очакваме
- Най-великите в историята на Барселона
- Новият властелин на „Олд Трафорд”
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
А един от основните проблеми е точно измореният и преждевременно изхабен Рууни. Не знам докога е валиден договорът му, но Уейн в никой случай няма да си тръгне сам, не вярвам и да се съгласи на нов с по-малка заплата. Тогава?
Писах по-долу и ще повторя: Рууни, по моему, съвсем не е свършен за големия футбол, той е само на 31, ще ги навърши тия дни. Но в момента той освен умората има и друг проблем, който може би е водещ - мотивацията. И се оказва, че ситуацията около него е патова - той сякаш няма желание за игра, а същевременно ще е дяволска задача да му се намери купувач. Изключвам опцията Моу да се заеме да "връща" Рууни към голямата игра, това е несериозно за мъж на години. И не знам кой е вярното решение, защото в момента всички са грешни.
Защо не изкараш статистика по колко асистенции са имали на сезон Бекъм , Гигс, Нани, Валенсия и тези новите Линдгард Мата МАрсиал Депай. Когато няма кой да ти достави топката няма как и да се покачи процента на гол за мач.
: "няма нищо вярно".
Първо не знам защо всеки път хората слагат Англия за фактор в Световния и Европейски футбол , при условие че имат само една нечестно спечелена подарена Световна титла. Това е посредствен отбор с надценени играчи, не отговарящи на парите които получават!!!!
Второ. Руни винаги е имал зад гърба си класни играчи и не му се е налагало да играе като нападател , крило , халф , защитник както е сега, само вратар не съм го виждал да играе. По времето на САФ той играеше само на една единствена позиция, а именно зад нападателя!!!!!
Трето.Ще задам един риторичен въпрос . Къде са Меси и Роналдо в националните си отбори и каква заслуга имат те за постигналите резултати. И защо не показват играта която демонстрират в клубните си отбори.
/защото в клубните си отбори има играчи зад гърба си като Крос , Модрич, Иниеста, Бускетс , Бензема, Бейл, Ракитич, Наймар, които да им покриват гнусната и смешна игра/
Четвърто . Заключение . Футбола е колективна игра , всеки мач излизат 11 играча от всеки отбор на терена и % на победата зависи от това колко добре е обигран отбора . Руни може да не е в оптимална форма , но това се отнася и за останалата част от съотборниците му които с нищо повече не го превъзхождат.
Че е зле с формата, това не подлежи на съмнение, но не мисля, че е моментът да го задраскаме.
И най-вероятно му е нужна почивка, да не забравяме, че зад гърба му има 14-15 години мачове на скорост, а умората не пропуска никого. Вярно е, че взима безсрамно много пари всеки петък, но дали вината е негова за това? Извоювал си ги е, дават му ги, да ги връща ли? Надницата му няма как да не предизвиква напрежение сред останалите и, вероятно, настройване спрямо Рууни, но не мисля, че това е причината за спада на Уейн.
Имам свои си подозрения, че Златан мъти водата в МЮ и е в основата на търкания, влияещи върху представянето, но отборът не е загубил абсолютно нищо към момента, напротив.
Що се отнася до дилемата нац. отбор и/или клубен, смятам, че сега не е времето за ежби и цупене.