Розовият сън
Във вторник вечер се случи това, което широката футболна общественост очакваше. И тук няма нищо изненадващо, защото сегашната Барса е хищник, който постоянно е гладен. Въпреки това, голяма част от почитателите на Арсенал тайно се надяваха звярът да е болен, а и не само те - какво по-хубаво за неутралния зрител е да види домакинска победа, при това чиста, което щеше да направи интересна срещата- реванш на "Камп Ноу".
Уви, сега пътуването до Испания е чиста формалност за лондончани, които за пореден път ще отпаднат на осминафиналите в Шампионска лига.
А надежда имаше. Мачът на "Емирейтс" започна добре за домакините, а играчите на Арсенал действаха много правилно. Именно "артилеристите" определяха темпото в дебюта, докато каталунците бяха внимателни в своята половина и не правеха излишни набези в полето на своя противник.
Арсенал, както каза Венгер преди мача, бе отбор, който изглеждаше умно скроен и много добре сработен във всички линии. Впечатленията бяха, че този път хищникът ще се хване в примката. Пресата от трима човека на домакините не позволяваше на испанците спокойно и активно да разиграват и изнасят топката, а Бускетс, който играе основна роля в прехода от отбрана в нападение, бе прихванат и единственото, което правеше бе да търси безопасни подавания. Рамзи укроти Неймар, а Монреал действаше агресивно срещу Ракиич.
Арсенал работеше много умно и в своята половина, където може би ще се намерят и следи от схемите, с които Венгер е чертал местата на всеки един футболист. Неймар, Меси и Суарес така и не успяха да измислят нищо интересно и страховито, а на всичкото отгоре на вратата се намираше и Петер Чех, който знае как да ръководи играчите пред себе си.
Оказа се, че Арсенал се намира на верния път, че отборът е на 100% подготвен за Барселона.
Що се отнася до каталунците, те не изневериха на стила си. Хищникът може цял ден да се излежава на слънце в саваната и да направи важния удар в решаващия момент. Още повече, че Арсенал започна да се изморява в края на полувремето. Чех обаче отрази атаката на Неймар и така двата отбора се прибраха в съблекалните при резултат 0:0.
След почивката Венгер пусна Уолкът на мястото на Окслейд - Чембърлейн, "артилеристите" още повече разтегнаха пружината на своя механизъм, но и започнаха да предоставят все по-големи пространства на своя съперник. Голът назряваше, при това не в някоя конкретна врата, а като цяло. На защитниците на гостите никак не им бе леко под пресата на противника, но и домакините все повече грешаха.
Духът на гола се носеше над "Емирейтс". И той дойде. За жалост на английските фенове. Мертезакер сбърка в предни позиции, а Барселона проведе блестяща контраатака, която завърши с попадение във вратата на Чех. Просто Арсенал се увлече, а Суарес, Неймар и Меси са футболисти, които умеят да се възползват от всяко изгодно положение.
По-нататък последва "успешната" смяна на Фламини, първият гол на Меси срещу Чех и така се стигна до ситуация, която изглежда безнадеждна за Арсенал. Лондончани играха тактически добре, през по-голяма част от времето надиграха съперника си, но преди реванша отборът на Венгер е пред отпадане от турнира.
Въпросът е, защо отново "артилеристите" не могат да прескочат заветната лента и да играят в четвъртфиналите на Шампионска лига? При тактически добре подготвен тим, физически издръжлив и при подкрепата на публиката?
Отговорът е елементарен и вероятно се знае от всички критици на стиснатия Венгер, който с присъщата си упоритост отказва да направи онази малка крачка, която би донесла на Арсенал титла във Висшата лига и по-продължително участие в Шампионска лига.
Каза го Пирс Морган преди сблъсъка, но еуфорията от предстоящата среща заглуши предупрежденията: "Ще тичам гол около "Емирейтс", ако Жиру вкара гол на Барселона".
Това обяснява всичко в състава на Арсенал. Само Оливие Жиру имаше три чисти положения за гол и то за 70 минути игрово време. Колкото Барселона за цял мач. За двете положения пред Окслейд-Чембърлейн няма да говорим. Вярно е, че футболът е непредсказуем спорт, но в малко повече идва да получиш два гола и да не вкараш поне едно попадение, при положение, че си имал два пъти по-повече положения от противника.
А, за да разберете колко дълбок е розовият сън на мосю Венгер, нека припомним какво каза той преди мача: "Ние ще вкараме на Барселона. Важното е да не допуснем гол".
И така до следващия осминафинал в Шампионска лига.
- Усик – Фюри: Реваншът, който всички очакваме
- Най-великите в историята на Барселона
- Новият властелин на „Олд Трафорд”
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
A dali shte zaleze nikoi ne moje da kaje,imame Suarez i Neymar kaji-rechi dvamata nai-dobri napadateli v sveta.A sushto taka ima i drugi dobri futbolisti,koito ritat v Evropa .Nqma da sme kakto sega,no i nqma da sme nikak zle.Mesi e edinstven,no vinagi moje da se privleche mnogo kachestven igrach za dbri pari.Barcelona shte si ostane faktor i sled Mesi.
Препоръката ми към автора е да напише статия/анализ на тема "Защо английскте отбори са толкова посредствени в шл?"
A shto se otnasya da golovite polozheniya te sa 4:8 v polza na Barca. Eto gi po otbori i minuti:
Arsenal: 6:54 Ramsey shott blocked; 21:29 O.C. shott saved; 59:01 shott away; 59:13 Giroud shott saved; 78:48 Ramsey can't connect.
Barca: 44:32 Suarez passes instead of shooting (Cech eliminated); 45:51 Suarez misses from 2 yeards (Cech eliminated); 48:09 Neymar 1:1 with Cech (Cech saves); 63:36 Suarez pass, Neymar can't connect (Cech eliminated); 70:51 Messi goal; 77:34 Suarez hits post (Cech eliminated); 82.32 Messi penalty (goal); 90:43 Neymar (Cech saves).
I hayde sega da ne govorim kakvo bi stanalo ako O.C beshe vkaral v 21:29. Ami ako Barca si byaha vkarali vsichkite?
Второ: Не знам нищо за тази еуфория и надежда нещо да се случи в турнирен двубой в две части срещу Барселона.
Трето: Кои бяха трите чисти положения на Жиру?
Четвърто: Ако Венгер беше казал " Няма да вкараме на Барселона.",какво? Пак крив,нали?
За много неща Венгер е виновен,спор няма,но определено се изтърка това упражнение на негов гръб за щяло и нещяло. Няма централен нападател на пазара,не ви ли е ясно. Юнайтед въпреки името си и безграничните възможности не можа също да намери. Говорите се едните да се събудят от "розовия сън" ,но има и други,които не излизат и ден от своите обувки и не поглеждат обективно ,колкото и да е трудно.
Предполагам,че авторът на статията също знае отговора?Би ли го споделил с нас?