Детоксикация или време да се научиш да играеш без звездата
На 25 март Аржентина много трудно победи Чили и се върна в четворката на отборите от зона "Южна Америка", които директно ще се класират за финалите на Мондиал 2018. Единственият гол в мача отбеляза Лионел Меси. В хода на срещата обаче звездата на Барселона, както често се случва през този сезон, постоянно се разправяше със съдиите, а в края на срещата отиде при страничния съдия.
Шест часа преди двубоя на Аржентина срещу Боливия на официалния сайт на ФИФА се появи съобщение, че Организацията наказва Меси за четири мача. При това ФИФА сама инициира разследването: жалба срещу аржентинеца нямаше нито от страна на чилийските чиновници, нито от самите съдии, които не отразиха епизода с Меси в своя рапорт.
Още по-учудващото е, че ФИФА не уведоми за своето решение Футболната асоциация на Аржентина, което даваше пълно право на старши-треньора на "албиселесте" Едгар Бауса да използва Лео в срещата с Боливия. Впрочем, два часа преди сблъсъка чиновниците от Световната централа поправиха това и треньорският щаб на гостите трябваше да реди състава в последния момент - с Кореа и Прато на върха на атаката и с Агуеро, Дибала и Лавеци на пейката. Поредното недомислие на Бауса, но за това по-нататък.
Какво наистина се случи?
Допреди десетина години този въпрос можеше да виси още дълго време. Представяте ли си кога щеше да се изясни всичко без Интернет? Сега обаче за това бяха нужни само три дни, а пъзелът се подреди, при това, без да бъде даден разумен отговор за решението на ФИФА.
Всички съдии в мача между Аржентина и Чили заявиха, че не са чули никакви обидни изказвания от Меси. Главният съдия Сандро Ричи в интервю за местна радиостанция каза: "Не съм чул от Меси нито една обидна дума. Щях да действам според правилата, ако наистина бях чул подобно нещо".
Асистентът Емерсон Карвальо, с когото се разправяше Меси заради отсъдено нарушение на звездата, бе категоричен, че от медиите е разбрал за обидите на аржентинеца. Тук ще напомним, че реферът е бразилец и вероятно не разбира испански. Но пък от репортажите ясно се вижда, как след мача лайсменът потупва ядосания Меси по ръката, ясно показвайки: "Успокой се, мачът свърши".
Всичко това не попречи на ФИФА да започне разследване въз основа на видеозаписи, които се въртяха по телевизии и сайтове. Ще се изненадате ли от това, че най-активни в кампанията срещу аржентинеца бяха медиите, в Мадрид?
В крайна сметка ФИФА отсъди, че Меси е нарушил член 57 от Дисциплинарния кодекс на Организацията.
Прекалено ли е наказанието на Меси?
Спомняте ли за чилийския защитник Гонсалио Хара и провокацията му към Едисон Кавани? Тогава казусът също бе решен на основата на видеозаписи, а 31-годишният футболист получи дисквалификация от три мача.
Емблематичният удар с глава на Зинедин Зидан в гърдите на Марко Матераци доведе наказание за французина от три срещи. При това инцидентът се случи във финал от Световно първенство, т.е. по време на обществено значимо събитие, а нарушението бе дело не на кой да е, а на капитана на националния отбор на Франция.
Могат да се дадат и много други примери. Последният е от днес, когато стана ясно, че ФИФА започна разследване на инцидента със счупения крак на Шеймъс Коулмън в мача Ирландия - Уелс. Виновникът за това Нийл Тейлър може да получи наказание от три срещи...
Теории за заговор
Веднага след решението на ФИФА заваляха и конспиративните теории. Едната от тях е, че президентът на ФИФА Джани Инфантино е обиден на Меси за отказа му да посети церемонията по връчването на "Златната топка" в Цюрих. И сега едва ли не швейцарецът доволно потрива ръце от възможността да си отмъсти на Меси.
Другата версия също е свързана с Инфантино, който по-рано каза, че смята да поведе ефективна работа с обидите на реферите от страна на футболистите. Дали босът на ФИФА не реши ловко да се възползва от ситуацията, сурово наказвайки значима фигура като Меси? Още повече, че аржентинецът най-вероятно има богато "досие" - не е тайна, че звездата на Барселона постоянно се разправя със съдиите в Испания, често си го позволява и в мачове на националния отбор.
Интересен изглежда и вариантът с Диего Марадона. Според авторитетният аржентински журналист Гонса Ступенего, за наказанието на Меси е настоял "Ръката на Бога". Известно е, че моралните стандарти на Диего не са много високи - последната проява на любителя на забранени препарати и алкохол бе свързана с пребиването на приятелката си в хотел. Но Марадона е от старото поколение латиноамериканци и според различни източници, Дон Диего бил силно възмутен от споменаването на майката в ругатните на Меси.
Аржентина е в опасност
Едгардо Бауса оглави националния отбор на Аржентина преди старта на квалификациите за класиране за финалите на Мондиал 2018. Под негово ръководство "албиселесте" спечели само три от осем мача, при това позорно загуби от Бразилия и не успя да вземе точки от аутсайдерите Перу, Парагвай и Боливия.
Основната критика към специалиста е, че няма собствено мнение и кани в националния приятелите на Меси. Според бившия член от треньорския екип Карлос Дибос, това се случва постоянно. Как иначе да си обясним, че Мауро Икарди не попада в националния на Аржентина? Вместо голмайстора в Серия А тук се появяват Лукас Прато от Сан Пауло и Лукас Аларио от Ривър Плейт. Факт е, че Макси Лопес и Меси са първи приятели. Подозренията на журналистите в Аржентина са, че Диего Симеоне не е в националния защото звездата на Барселона не го иска. А не го иска, защото Ел Чоло не признава звезди и авторитети, за него водещ е колективизма.
Сега обаче опасността за Аржентина стана още по-голяма. Както се казва, с Меси лошо, но без Меси е по-лошо. Защото "албиселесте" в квалификациите за Мондиал 2018 има 5 победи в 6 мача с Лео и само една победа в 8 срещи без Лео.
Аржентина загуби първия си двубой от общо четирите, в които звездата ще отсъства и се спусна на пето място в класирането на зоната. Следващият в класирането Еквадор е само на две точки, а кампанията на "албиселесте" ще продължи срещу Уругвай, Венецуела, Перу (без Меси) и ще завърши на 10 октомври с гостуване на "трикольорите".
Напълно е възможно Аржентина да пропусне финалите на Мондиал 2018, което ще се случи за първи път след пропуснатото Световно през 1970 година.
След всичко казано до тук, няма как да не се попитаме, дали аржентинците няма да покажат по-добра игра и резултати начело с Диего Симеоне и Хорхе Сампаоли, пък дори и без Меси?
И дали не е дошло времето Аржентина да преживее своя катарзис и да се научи да играе без голямата си звезда, както го направи Португалия на финала на Евро 2016?
Някои го наричат детоксикация.
- Усик – Фюри: Реваншът, който всички очакваме
- Най-великите в историята на Барселона
- Новият властелин на „Олд Трафорд”
- „Анфийлд” – ключът към 15-та поредна победа на Слот
- Ливърпул срещу Челси: Статистиката на Салах срещу „сините” преди срещата на „Анфийлд”
- Другата гледна точка
- Майкъла: В България само Лудогорец създава
- Лечков: Започвам да съжалявам за американското лято
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
Добре, че Стоичков вече не играе, че терен нямаше да помирише от тея български майни на цяла Испания и света :lol: