Ямал с първи хеттрик в кариерата си при победа на Барса
Феноменът на Барселона Ламин Ямал постави нов рекорд за 21-ви век при победата срещу Виляреал в Ла Лига.
18-годишният талант започна като титуляр в състава на Ханзи Флик и сложи край на серията си от два мача без гол по впечатляващ начин.
В 28-ата минута Ямал бе изведен по десния фланг от Фермин Лопес и хладнокръвно прати топката в долния ъгъл. Малко повече от десет минути по-късно той удвои – премина покрай двама защитници и завъртя блестящ удар в горния ъгъл.
Второто му попадение бе специално: то отбеляза неговото 100-но участие в гол (голове + асистенции) в професионалната му кариера за клуб и национален отбор.
След като каталунците поведоха с два гола, Папе Гейе върна едно попадение и намали резултата веднага след почивката.
Отговорът обаче не закъсня.
Първи хеттрик в кариерата
С прекрасно извеждащо подаване от Педри в 69-та минута, Ямал се озова сам срещу вратаря и без колебание реализира третия си гол в мача – първи хеттрик в професионалната му кариера.
Малко след това младият талант бе заменен под аплодисментите на публиката.
Левандовски добави четвърти
Един от появилите се от пейката играчи – Роберт Левандовски – също се разписа, оформяйки четвъртото попадение за Барселона в добавеното време.
До момента Ямал има:
49 гола
52 асистенции
за Барселона и националния отбор на Испания.
Уникално постижение преди 19-ия рожден ден
С трите си попадения той премина границата от 25 гола в Ла Лига само за 95 мача. От 2000 година насам нито един футболист от топ 5 първенствата на Европа не е достигал 25 шампионатни гола преди да навърши 19 години.
Може ли Ямал да поведе Барса към Шампионската лига?
Миналия сезон каталунците отпаднаха драматично на полуфинал срещу Интер, но тази година жребият изглежда по-благоприятен.
В осминафиналите Барселона ще се изправи срещу Нюкасъл Юнайтед. При успех вероятни съперници на четвъртфинал са Атлетико Мадрид или Тотнъм Хотспър.
На полуфинал потенциално чакат:
Байер Леверкузен
Бодьо/Глимт
Спортинг Лисабон
Арсенал изглежда най-сериозното препятствие, но в Каталуния усещането е, че отборът е получил отлична възможност да сложи край на 11-годишната суша без трофей в Шампионската лига.
Едно е сигурно – ако Барселона стигне до европейски връх, Ламин Ямал ще бъде в центъра на историята.
- Барселона пречупи Еспаньол и направи решителна крачка към титлата
- Барса предлага нов договор на Лева при по-ниска заплата
- Ямал получил леко разтежение, но ще е на линия за дербито с Еспаньол
- Вечната война
- Бастони не желае да напуска Интер, въпреки интереса на Барса
- Барса ще спечели каталунското дерби
- Арбелоа: Реал ще се бори до край за титлата в Ла Лига
- В Интер се усмихнали на оценката на Барса за Бастони
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]