Тебас готви жалба срещу Висшата лига


Н. Гавазов

Президентът на Ла Лига Хавиер Тебас подготвя жалба до УЕФА относно огромните разходи на клубовете от Висшата лига.

Клубовете от Висшата лига завършиха летния трансферен прозорец, след като похарчиха рекордните близо 2 милиарда паунда за нови играчи, в сравнение с 404 милиона паунда на Ла Лига.

По отношение на нетните разходи, където продажбите се приспадат от покупките, те бяха 1.352 милиона евро за клубовете от Висшата лига срещу 52.4 милиона паунда за Ла Лига.

13 от 20-те най-големи харчещи в Европа през лятото идват от Висшата лига, като Челси постави световен футболен рекорд по инвестиции от £273 милиона, за да подсили своя отбор. В този топ 20 Ла Лига е представена само от Барселона.

Сега Тебас обвинява клубовете от Висшата лига в "трансферна инфлация" и "неразумни разходи", подготвяйки жалбата си до УЕФА.

"Висшата лига печели 1.8 пъти повече от Ла Лига или Бундеслигата, но техните нетни разходи са 20 пъти повече от испанската лига, където финансовият контрол е много добър.

Понякога това, което се случва там, няма смисъл. Клубове като Манчестър Сити лесно получават чекова книжка и плащат големи пари за играчи. Дори клубовете от Висшата лига отчетоха загуба от 3 милиарда евро през последните пет години. За разлика от Ла Лига, собствениците на клубовете от Висшата лига компенсират тези разходи.

Собствениците на клубовете от Ла Лига са инвестирали 277 милиона евро. Във Висшата лига, 2.376 милиарда евро, включително заеми. В Чемпиъншип, 1.385 милиона евро. Би било добре, ако привлекат два пъти повече играчи от нас, но те ни превъзхождат в пъти. Това е възможно само ако собствениците се позовават на своята чекова книжка, а това е различен модел.

Знам, че Висшата лига ограничава загубата до 108 милиона паунда, но искаме ли тези неустойчиви модели? Какво ще стане, ако собствениците спрат да харчат пари? Оставяме тези шейхове и големи компании да купуват нашите клубове. В резултат на това ПСЖ може да изпомпва повече газ, когато те трябва да купуват повече играчи.

Футболната индустрия се промени толкова много и тук има много повече пари. Ако това не се контролира, ще изложим самата индустрия на риск. Ла Лига и Бундеслигата - най-стабилните състезания - трябва наистина да се борят за устойчивост", заяви Тебас.

895