УЕФА обяснила преди Еврото, че дузпи няма да има в ситуации като с Кукурела

Малко преди началото на Европейското първенство през 2024 г. председателят на съдийската комисия на Съюза на европейските футболни асоциации ( УЕФА ) Роберто Розети показа видео, на пример от което обясни в кои епизоди няма да се отсъждат дузпи.

Сред демонстрираните примери бе епизод, подобен на ситуацията в четвъртфиналния мач между националните отбори на Испания и Германия (2:1), когато в 106-ата минута на мача полузащитникът на Бундестим Джамал Мусиала удари топката в ръката на защитникз на Фурия Роха Марк Кукурела. Главният рефер на мача Антъни Тейлър обаче не отсъди дузпа в този епизод.

Розети отбеляза, че в такива епизоди реферите няма да отсъждат дузпа и посочи като пример ситуацията от мача от Шампионска лига между Манчестър Сити и РБ Лайпциг, когато топката попадна в ръката на защитника на Булс Кастело Лукеба.

"Това не са 11 метра. Ръката е близо до тялото в естествена позиция. Играчът се опитва да избегне контакт с топката“, цитира Sportschau думите на Розети.