УЕФА вкарва революционни промени във финансовия феърплей


Н. Гавазов

УЕФА подготви пет промени в действащите правила на финансовия феърплей (ФФП), които трябва да бъдат приети през следващите две седмици. Европейската централа се е решила на този ход заради миналогодишната трансферна вакханалия, която ПСЖ организира с покупката на нападателя Неймар и наемането на Килиан Мбапе от Монако.

Освен това част от промените бяха в предизборната програма на сегашния президент на УЕФА Александър Чеферин.

Новите идеи ще бъдат изслушани на стратегически съвет на УЕФА на 16 май, а на 24 май ще бъдат внесени за разглеждане и приемане в Изпълкома.

Ето и готвените промени:

Проверка на трансферния баланс

Всеки клуб, който закупи играч на стойност, превишаваща дохода от продажбите на футболисти със 100 и над тази сума, моментално попада под ударите на ФФП и трябва да предостави финансови гаранции незабавно, а не както бе досега в края на тригодишен период.

Ако това правило важеше през миналата година, ПСЖ и Милан нямаше да могат да осъществят трансферната кампания, която направиха.

Регулиране на продажбите към свързаните с клуба

Тук УЕФА възнамерява да подлага на детайлна проверка всяка сделка между клубове, принадлежащи на един собственик. Ще се проследява пътя на всеки такъв футболист от клуб в клуб, за да се установи при последната сделка, тази между двата клуба на един собственик, дали е платена реалната цена и спазени ли са правилата на пазара. На практика се предвижда клуб да не може да продаде играч на друг клуб под цената, платена за него преди това. Ще се разгледат и наемите на такива играчи. Очаква се да се забрани наемане на играчи за срок по-дълъг от една година. Според изтеклата информация, втори такъв наем може да бъде осъществен само при положение, че играчът проведе три години под наем на друго място.

Прозрачност на бюджетите

Съгласно новите правила, всеки клуб е длъжен да публикува своите разходи и доходи за сезон. Отказ или внасяне на неправилни данни  води до наказание и автоматично отстраняване от евротурнирите. В момента подобно нещо се прави само в топ 5 на първенствата на Европа и от няколко клуба от други първенства.

Прозрачност на договорите на агентите

Правилата по този раздел предвиждат две неща: намаляване на комисионните на агентите и публично огласяване на всяка сделка с агентите. Клубовете ще бъдат задължени да подпишат тези правила и който не е съгласен ще продължи съществуването си, т.е. участието си в националните първенства, но няма да може да участва в турнири под егидата на УЕФА.

Очаква се обаче огромна съпротива по промените в този раздел. Известно е, че лобито на агентите притежава огромна мощ и вероятно то ще подложи на натиск членовете на Изпълкома на УЕФА. Според източници обаче, Чеферин се ползва с голям авторитет и респект в Изпълкома, което предполага, че словенецът ще успее да се пребори за тази промяна.

Постоянен контрол на дефицита на клубовете

Към момента правилата предвиждат, че клубовете могат да имат дефицит от 30 милиона евро в рамките на тригодишен период. Сега се предвижда контролът на дефицита да е ежегоден, т.е. санкция за клубовете ще има в рамките на отчетния период.

Обмисля се и въвеждане на определена пропорция за размера на доходите спрямо разходите, като тя ще е различна за различните първенства. Т.е. една за клубовете от топ 5 на Европа, друга  за тези на Португалия, Холандия, Белгия, Турция и т.н. и трета за първенствата с по-малко приходи от тв права. Предполага се, че тук попада и България.

216