Акциите на Манчестър Юнайтед заинтересуваха мощни инвеститори
Днес стана известно, че BlackRock, една от най-крупните инвестиционни компании в света е закупила 3.3 милиона акции на Манчестър Юнайътед по 16.7 $ за акция. Цялата сделка се оценява на 55 милиона долара. Сега BlackRock притежава 2% от целия клуб и около 8.5% от акциите клас „А" (Б.ред. Sky Sports съобщи за 8%, което не отговаря на истината).
Акциите, на които бяха предрекли голям срив, сега показват отлични резултати на пазара и тяхната стойност нарасна на 35% за последните три месеца, което се оказва, че е най-печелившият продукт на Американската Борса.
Причините са прости, като тенденцията ще продължи: комерсиалната дейност на Юнайтед не пада и неотдавна английският клуб обяви своя пети спонсор за януари. Подобна активност, а също така очакваните приходи от телевизионни права за всички английски клубове от следващия сезон, кара инвеститорите да обръщат по-голямо внимание на активите, които бяха смятани за рисковани през лятото.
Също така снощи аналитици от Bank of America Merrill Lynch повишиха рейтинга на акциите и посочиха, че в следващите 12 месеца той непрекъснато ще се покачва, като най-голям ще е растежа от септември, което предполага, че в края на лятото и началото на есента ще има значително търсене на акции на Манчестър Юнайтед.
- Ман Юнайтед продължи с Диало
- Магуайър остана без шофьорска книжка
- Постекоглу: Резултатите в Лигата са лоши, но предстои друг турнир
- Суперкомпютър: Ман Юнайтед няма да изпадне, Ливърпул е шампион
- Зиркзее няма да напусне Ман Юнайтед през зимата
- Кийн: Ман Юнайтед трябва да подкрепи играта си срещу Ливърпул
- Слот: Трент имаше своите трудни моменти
- Ван Дайк: Можеше да бъде много по-лошо
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
Рискът е, че по принцип инвеститорите много често се водят от емоции. И, примерно след пенсионирането на Сър-а, ако се влоши играта на отбора и оттам намалее броя на чакащите на опашка нови спонсори, това ще се отрази на акциите и ще започнат да падат. Пример е Apple Inc. Преди 3 месеца тя стана компанията с най-висока пазарна капитализация за всички времена (без отчитането на инфлацията за периодите), но сега акциите са 30% под тогавашните нива, заради невъзможността да се поддържат постоянно добри резултати и да се запази тази скорост на нововъведения. С две думи: заради нереално високите очаквания.
Качването на Борсата дава реална оценка за клуба. А до преди това разни одиторски компании изтъкваха някакви цифри в милиарди, които общо взето си ги смучиха от пръстите.
В момента никой не гледа дълговете на Юнайтед, а възможността на растеж в търсенето на бренда. И оттук отново възниква онзи въпрос за Икономиста от Сев. Лондон: Дали ако не беше събрал един добър отбор, макар и по-скъп, не можеше да покрие всички тези разходи от нови спонсори? Защото сега още има някаква инерция от сезон 2004, но тя няма да е до безкрай. И ако не са в топ 4 спонсорите едва ли сами ще се натискат пред офисите на "Емирейтс", за да си дават парите.
п.п. Дали има някаква статистика за продадените фланелки на Арсенал и МЮ? Това е едно сравнително неголямо перо приходи, но все пак показва популярността на отбора.