Висшата лига се готви да въведе SAOT
Висшата лига се готви да въведе полуавтоматизирана технология за засада (semi-automated offside technology, SAOT), която ще позволи на VAR да отсъди засада в рамките на секунди.
През миналия сезон VAR отне средно 64 секунди, за да реши мач, въпреки че на съдиите отне цели пет минути и 37 секунди, за да отменят гол на Уест Хям срещу Астън Вила през март. В резултат на това средната продължителност на мач от Висшата лига се повиши до почти 102 минути.
Скоро обаче системата SAOT ще се притече на помощ на рефера и VAR, договорът за който бе възложен на Genius Sports, изпреварвайки другия технологичен партньор на Висшата лига Hawk-Eye, съобщава The Guardian.
На всеки от 20-те стадиона на Висшата лига Genius Sports ще инсталира 28 камери за компютърно виждане, които с помощта на изкуствен интелект постоянно ще анализират местоположението на 10 000 точки на повърхността на всеки играч и топка.
Реферите ще получат сигнал от SAOT дали е имало засада или не в рамките на няколко секунди, а зрителите ще могат да проверят правилността на решението с помощта на 3D графики.
Заслужава да се отбележи, че използването на SAOT във Висшата лига ще започне след първата международна пауза за сезона, която ще бъде през септември.
Споменатият по-горе Hawk-Eye ще продължи да отговаря за технологията за проследяване на голове, но договорът му с Висшата лига изтича следващата година.
- Барселона предлага наполовина по-малко за Рашфорд, Юнайтед отказва сделка
- Манчестър Юнайтед подготвя трансферен бюджет от 250 милиона паунда
- От славата на Арсенал до сълзите на Уест Хем: историята на сезон 2025/26
- Барселона разполага с две седмици, за да реши бъдещето на Рашфорд
- Манчестър Юнайтед и Милан следят халф на Ботафого
- Ман Сити планира трансфер от 50 млн. за звезда, която е под радара на Ман Юнайтед
- Манчестър Юнайтед се отказа от Елиът Андерсън
- Девет английски отбора ще играят в Европа през следващия сезон
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]