Голямата дупка в отбора на испанския мениджър


Н. Гавазов

Във футбола е имало, има и ще има много и най-различни неловки моменти, свързани с играчи и футболисти. Като например бележката на Юрген Клоп за Даниел Стъридж в мача със Саутхемптън или с автогола на Серхио Рамос в отговор на обидите на феновете на Севиля.

Има обаче и една категория неприятни ситуации, които надминават обичайната продължителност от няколко секунди и висят като дамоклев меч над главата много дълго време. В зависимост от това, колко е голям е инатът ти и колко е дебела кожата. Тогава обаче рискуваш да превърнеш шегата в откровена подигравка и съответно да станеш жертва на присмеха на кибиците.

Настоящата статия плачеше за бял свят от дълго време и когато и да я бяхме пуснали, все щеше да е актуална. Програмата на Super Sunday обаче не само даде на публиката два ярки мача между представителите на два знаменити града от футболната карта на Англия, но и поредната порция размисли и определени изводи за случващото. А за катализатор послужиха воплите на мениджъра на Манчестър Сити Хосеп Гуардиола, че всяка атака на противника завършва с гол. Както и това, че унижението от Евертън стана най-голямата загуба в кариерата на испанеца в рамките на национално първенство.

И тук се връщаме към темата с неловкия момент. Той не е нито поражението с 4:0, нито позата на Гуардиола през последните 20 минути на мача на "Гудисън Парк" - Хосеп не мръдна от пейката, впервайки очи в една точка и скръствайки ръце на гърдите си.

Неловкият момент е когато разбереш, че Виктор Валдес има далеч по-добри показатели от твоя вратар.

Гуардиола започна кариерата си в Сити със замах, пращайки Джо Харт в канализацията. В Англия отначало се възмутиха, а след това започнаха да търсят отговорите на причините Клаудио Браво да бъде по-добър от английския национален вратар. Оказа се, че чилиецът има точен пас, не греши и прави много спасявания. FUTBOL TV също стигна до тези изводи , но за за щастие, въпросът с комфорта в английския футбол остави темата отворена. Сега, пет месеца след трансфера на Браво в Сити, може да затворим дебата, гръмогласно заявявайки, че всички съждения за превъзходството на Клаудио са пълна шега и нямат никаква почва на британска земя.

"Гражданите" имат нервозен и неуверен страж, който повече греши от Харт и на всичкото отгоре не може да измъква опасни топки.

Разбира се, Гуардиола едва ли ще ни чуе, а и не само нас - характерът и досегашното поведение на испанеца са такива, че Клаудио Браво ще продължава да бъде титуляр дори когато количеството получени голове започнат да надминават количеството отправени удари към вратата му.

За щастие, дори най-примитивната статистика показва каква дупка е зейнала в отбора на Гуардиола и колко прав е Джейми Карагър, заявявайки, че Сити няма да стане шампион с Браво на вратата. Защото добрият вратар е половин отбор.

Ето по този начин изглежда картата на спасяванията на Клаудио в мача с Евертън:

Празно. Точно така. Всичките четири удара на "карамелите" се превърнаха в голове. И това не е единствената провалена среща на чилиеца. Вратарят допусна 19 гола в последните 14 мача на своя отбор, като при това извърши само 16 спасявания. Това означава, че повече от половината летящи топки към вратата на Сити се превръщат в голове.

Ако погледнем по-глобално, Браво се намира на 19-то място във Висшата лига по спасявания (31). Чилиецът има по-малко от Виктор Валдес (52), Петр Чех (55) и Давид Де Хеа (47). Единствените, които Клаудио изпреварва по този показател са вратарите с наполовина по-малко мачове от него, с една дума, стражът е последен във Висшата лига по спасявания на ударите! Според OKezone, Браво няма нито едно спасяване в 6 от 18-те си мача във Висшата лига (тук сме затруднени дали да сложим многоточие или поредната удивителна).

Естествено, Браво постоянно е сравняван с Харт. Джо обаче има 58 спасявания и 25 допуснати гола при 85 удара за 18 мача в Торино. Клаудио има 31 спасявания и 23 допуснати гола при 55 удара от 18 мача в Сити. Тук някъде феновете на "гражданите" би трябвало да поискат спешно връщане на англичанина, но вече казахме, че Гуардиола е от хората, които стабилно игнорират грешките си.

Нещата не са по-добри и по отношение на пасовете. Кратките пасове на чилиеца са 473 и тук нямаме претенции към него. Но какво се случва с дългите подавания - 81 паса (23-то място в лигата), със средна точност 33%. Валдес в най-лошия си сезон в Барселона имаше точност от 48% (54% в най-добрия), а Нойер точност от 47% (72% в най-добрия). Това означава, че в момента Гиардиола работи с най-слабия вратар в кариерата си.

Що се отнася до изчистените топки, Браво има 14 изчистени топки и по този показател чилиецът се намира на десето място в Лигата. За справка, Валдес има на сметката си 21 изчистени топки.

Извод: информацията за техничните крака на Браво е пълна измислица.

С всичко казано по-горе не приключват проблемите в Сити, защото, неувереността на вратаря се предава и на полевите играчи. На първо място на футболистите от отбраната, които се чувстват несигурни, имайки зад гърба си ненадежден вратар, неспособен да измъква отбора си. Проблемът с психологията на стража пък води до тактически грешки и създава липса на баланс в отбора. Отсъствието на грамотни указания от стража обърква бранителите и е една от причината на за образуването на свободни зони. Ако погледнете статистиката на мача с Евертън, Стоунс и Отаменди постоянно се стремяха към десния фланг и оставаха големи пространства вляво. Чудно ли е тогава, че три от четирите гола на "карамелите" дойдоха точно от десния фланг на атаката им?

Според английските журналисти, Браво мечтае да се върне в Каталуния и даже е готов да топли пейката за Тер Щеген или да прави каквото и да е друго, стига да се измъкне от капана на Висшата лига, където никой не осигурява комфорт на никого и където интензивността във всеки мач е много по-голяма от където и да е другаде в света. Ясно е, че Клаудио няма да бъде продаден през зимата, но той ще си тръгне през лятото, когато Пеп вече ще знае кой ще замести чилийския национал. И този път това едва ли ще бъде вратар, играещ добре с краката си. Важното е да бъде запушена голямата дупка.

 

364