Писмото на Иран трогна света: Дойдохме с гордост, тръгваме си с достойнство


Н. Гавазов

Националният отбор на Иран остави емоционално послание в съблекалнята на стадион "СоФи“ в Лос Анджелис, което бързо привлече вниманието на медиите по целия свят.

В писмото иранците благодарят на града за гостоприемството по време на Световното първенство и подчертават, че напускат с високо вдигнати глави след нулевото равенство срещу Белгия, което запази шансовете им за класиране в елиминационната фаза на турнира.

До момента Иран изигра и двата си мача от група G в Лос Анджелис, но между срещите отборът бе принуден да се завръща в своята база в Тихуана, Мексико. Причината са строгите ограничения, наложени върху делегацията на страната, заради които тимът трябва да пътува до двубоите си директно от мексиканска територия. Част от спортно-техническия щаб и официалните представители на иранската федерация дори не получиха разрешение да влязат на територията на Съединените щати.

Селекционерът Амир Галенои нееднократно разкритикува тези ограничения, заявявайки, че неговият отбор се сблъсква с безпрецедентни трудности, каквито никой друг участник в историята на световните първенства не е преживявал.

Официалното послание на иранската делегация гласи:

"От древна Персия преди хиляди години до цивилизования Иран днес духът на Иран остава жив и непоколебим. Благодарим ти, Лос Анджелис, за твоето гостоприемство. Пристигнахме в Лос Анджелис с гордост, състезавахме се с чест и си тръгваме с достойнство.“

В писмото е отправена и специална благодарност към иранските фенове, които са подкрепяли отбора с "сърцето, гласа и душата си“ по време на двата мача. Посланието завършва с призив за мир, уважение и приятелство между народите.

След равенството 2:2 срещу Нова Зеландия и 0:0 срещу Белгия, иранците ще изиграят решителния си последен мач от груповата фаза срещу Египет в Сиатъл, където ще преследват историческо класиране за елиминациите на Мондиал 2026.

17