Австрия ще стартира с победа срещу дебютанта Йордания
Австрия - Йордания
Стадион: "Левайс", Санта Клара
Дата: 17.06.2026 г.
Час: 07:00
Съдия: Дахане Бейда (Мавритания)
Австрия и Йордания откриват участието си на Световното първенство през 2026 година с двубой на стадиона в района на Сан Франциско в сряда.
"Дас Тим“ се завръща на световните финали за първи път от 1998 година насам, докато Йордания ще запише историческо първо участие на най-големия футболен форум.
Австрия направи впечатляваща квалификационна кампания в зона Европа, като спечели шест от осемте си мача, завърши веднъж наравно и допусна само една загуба в група H.
Особено важна се оказа точката при равенството 1:1 срещу Босна и Херцеговина в последния кръг, когато Михаел Грегорич изравни в 77-ата минута и гарантира първото място в крайното класиране.
Отборът на Ралф Рангник запази инерцията си и след квалификациите, като спечели и трите си контроли преди началото на Мондиала.
Австрийците разгромиха Гана с 5:1, след което победиха Южна Корея с 1:0 и Тунис с 1:0. Така те пристигат за първия си мач в група J с три поредни успеха и серия от пет срещи без поражение.
Австрия е наясно, че трите точки в откриващия двубой могат да се окажат решаващи предвид предстоящите тежки сблъсъци с Аржентина и Алжир. Целта на Рангник е отборът да достигне елиминационната фаза на световно първенство за първи път от 1954 година.
Съперникът Йордания влиза в турнира като считан от мнозина за най-слабия отбор в група J, особено след трудната подготовка за шампионата.
Йорданците си осигуриха директна квота чрез третия етап на азиатските квалификации, след като събраха 16 точки от 10 срещи и завършиха на второ място в групата, непосредствено пред Ирак.
По този начин страната си гарантира първо в историята участие на световни финали.
След успешните квалификации Йордания впечатли и в турнира за Купата на арабските нации, където достигна финала, но загуби драматично с 2:3 от Мароко след продължения.
Оттогава обаче тимът не успя да възстанови увереността си. В четирите си контроли преди Мондиала йорданците записаха две равенства и две загуби и пристигат в Северна Америка с поредица от пет мача без победа.
Моментна форма
Австрия: Загуба - Победа - Равенство - Победа - Победа - Победа
Йордания: Победа - Загуба - Равенство - Равенство - Загуба - Загуба
Новини около съставите
Австрия получи сериозен удар преди началото на турнира с контузията на Кристоф Баумгартнер, който беше заменен в състава от Деян Любичич.
Патрик Вимер, Флориан Грилич и Давид Алаба имат известни физически проблеми, но се очаква капитанът на Реал Мадрид все пак да започне като титуляр.
При отсъствието на Баумгартнер най-вероятно в предни позиции ще действат Романо Шмид, Марсел Забицер, Михаел Грегорич и опитният Марко Арнаутович.
В лагера на Йордания Ибрахим Сабра отпадна от състава и беше заменен от Мохамад Таха.
Голямата липса обаче е Язан Ал-Наимат, който отбеляза осем гола в квалификациите за световното първенство, но продължава да се възстановява от контузия и не попадна в групата за турнира.
При неговото отсъствие се очаква Муса Ал-Тамари, Али Олван и Одех Фахури да водят атаката в схемата 3-4-3 на Джамал Селами.
Австрия влиза в двубоя като изявен фаворит. Отборът се намира в отлична форма, разполага с повече качество във всички линии и има далеч по-голям опит на големи форуми.
Йордания заслужава уважение за историческото си класиране, но серията от пет мача без победа и проблемите в защита подсказват, че азиатският тим ще има сериозни трудности срещу организирания състав на Рангник.
Очакванията са Австрия да владее инициативата през по-голямата част от срещата и да стартира участието си на Мондиал 2026 с убедителен успех.
Прогноза: Австрия - Йордания 3:1
Мачът можете да гледате на живо във ftv.bg!
> ВЗЕМИ 100 ЛЕВА НАЧАЛЕН БОНУС В efbet: РЕГИСТРИРАЙ СЕ СЕГА! <
Стартови състави
Абу Лайла |
||||
Обайд |
Ал-Араб |
Насиб |
||
Хадад |
Ал-Рашдан |
Ал-Равабдех |
Таха |
|
Ал-Тамари |
Олван |
Фахури |
||
Арнаутович |
||||
Грегорич |
Забицер |
Шмид |
||
Зайвалд |
Кс. Шлагер |
|||
Мвене |
Алаба |
Линхарт |
Лаймер |
|
А. Шлагер |
Прогноза: Австрия - Йордания 3:1
- Матеус разкритикува Клоп и Мюлер за коментарите им към Нагелсман
- Азиатските отбори без загуба на Мондиал 2026, Южна Америка все още чака първа победа
- ФБР конфискува 21 дрона около обектите на Мондиал 2026
- Хосам Хасан след 1:1 с Белгия: Трябваше да получим дузпа
- Руди Гарсия: След това реми ще трябва да победим Иран
- ФИФА оправда австралийския ВАР съдия след спор за жест по време на Мондиала
- Возиня вече събра 3.5 милиона последователи след мача с Испания
- Фае: Искаме да победим Германия и да си осигурим класиране още във втория кръг
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]