Инфантино коментира скандала със сомалийския съдия: Не сме кралете на света


Н. Гавазов

Президентът на ФИФА Джани Инфантино коментира ситуацията около сомалийския арбитър Омар Абдулкадир Артан, на когото беше отказан достъп до територията на САЩ преди началото на Световното първенство през 2026 година.

Американските власти са взели решението заради подозрения за връзки на съдията с терористични организации. Случаят предизвика сериозни дискусии в международните футболни среди, след като Артан беше включен сред арбитрите за финалната фаза на Мондиала.

"Това е неприятно. Но отново – ние не контролираме всичко. Опитваме се да решим всеки проблем. Понякога шумът и публичният натиск имат обратен ефект. Вярвайте ми или не, но ние винаги се стремим да намерим решение. Не сме кралете на света“, заяви Инфантино пред The Athletic.

Световно първенство по футбол 2026 ще се проведе от 11 юни до 19 юли в Съединени американски щати, Канада и Мексико.

Откриващият двубой на турнира ще се играе на легендарния Ацтека в Мексико Сити. Груповата фаза ще продължи до 27 юни, а в елиминациите ще се класират първите два отбора от всяка група плюс осемте най-добри трети състава.

Предстоящото световно първенство ще бъде най-мащабното в историята с участието на 48 национални отбора и рекордните 104 срещи.

31