Феновете на Кот д’Ивоар няма да могат да подкрепят отбора си на Мондиал 2026


Н. Гавазов

Привържениците на националния отбор на Кот д'Ивоар няма да могат да пътуват до САЩ за мачовете от груповата фаза на Световно първенство по футбол 2026 заради строгите визови ограничения, наложени от американските власти.

Така "слоновете“ ще останат без организирана подкрепа от родината си, след като визи са били одобрени само за ограничен брой официални представители.

"Феновете бяха принудени да се откажат от пътуването, защото американските власти не желаят да допуснат на своя територия привърженици от определени държави, включително Кот д'Ивоар. САЩ ясно ни дадоха да разберем, че не искат да виждат нашите фенове.

Тази ситуация ни наранява, защото ни лишава от възможността да изпълним най-важния си дълг – да подкрепяме отбора. На трибуните можехме да покажем нашата култура и начина, по който подкрепяме националния тим“, заяви председателят на Националния комитет на привържениците на Кот д'Ивоар Жулиен Куадио Адонис, цитиран от L'Équipe.

Първоначално организацията е планирала да изпрати около 500 фенове за турнира, но в крайна сметка разрешение за влизане в САЩ е получила само малка група официални лица. Сега основната им задача ще бъде да координират подкрепата от страна на ивоарийската общност, която вече живее в Съединените щати.

Изданието отбелязва, че строгата миграционна политика на САЩ създава трудности не само за феновете, но и за участници в турнира. Наскоро сомалийският съдия Омар Артан също се оказа в центъра на подобен казус, след като му беше отказан достъп до страната въпреки наличието на одобрена виза.

Кот д'Ивоар започва участието си на Мондиал 2026 на 15 юни с двубой срещу Еквадор във Филаделфия.

29