Бившият тим от Формула 1 Спайкър планира завръщане в моторните спортове
Нидерландският производител Спайкър обмисля завръщане в автомобилния спорт, като сред основните цели на компанията е ново участие в легендарното състезание 24 часа на Льо Ман.
Новината беше потвърдена от нидерландския пилот Йерун Блекемолен, който има опит с марката в Льо Ман.
"В момента определено се случва нещо. Виктор Мюлер веднага каза: "Ако започваме отново, трябва да се върнем и в Льо Ман“. В същото време той подчерта, че завръщането в моторните спортове е въпрос на по-далечно бъдеще. Не мога да кажа, че ще бъдем на стартовата решетка след три години. Може да отнеме и повече време“, заяви Блекемолен пред RacingNews365.
Компанията е основана през 1999 година и се появи във Формула 1 в края на сезон 2006, след като придоби отбора Мидланд F1.
През 2007 година Спайкър се състезава под собствено име във Формула 1, но година по-късно тимът беше продаден на индийския бизнесмен Виджай Маля и от сезон 2008 започна да участва като Форс Индия.
Освен във Формула 1, Спайкър има история и в състезанията за издръжливост, включително участия в "24 часа на Льо Ман“, където последното появяване на марката беше през 2010 година.
Любопитното е, че въпреки фалита на компанията през 2021 година, плановете за възраждане не са изоставени. През 2022 година Спайкър обяви завръщането си към производството на спортни автомобили.
Новото шаси и двигател за суперавтомобила Spyker C8 Preliator, чиято премиера се очаква по-късно тази година по време на конкурса за елегантност в Pebble Beach Concours d'Elegance, могат да послужат като основа за бъдещ състезателен автомобил.
Макар конкретни срокове за завръщане все още да няма, намеренията на Спайкър показват, че легендарната марка има амбицията отново да се появи на голямата сцена в моторните спортове.
- Дукати официално привлече Педро Акоста за сезоните 2027 и 2028
- Ферари дава шанс на Дино Беганович в първата тренировка за Гран при на Австрия
- Ред Бул пристига в Австрия с мащабни подобрения на болида RB22
- Лейкърс задържа Остин Рийвс с нов договор за 185 милиона долара
- Еди Хърн не иска примирие с Дейна Уайт: Харесва ми тази война
- Григор Димитров се класира за четвъртфиналите в Майорка
- Гасли най-накрая получи трофея си за подиума в Монако
- Историческа победа за България над световния шампион Италия във волейболната Лига на нациите
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]