Южна Корея планира завръщане във Формула 1
Република Корея обмисля завръщане в календара на Формула 1 през 2028 година с амбициозен проект за Гран при по улиците на Инчеон.
Предложеният проект включва градска писта с дължина близо 5 километра, разположена в района на града, известен с най-голямото летище в страната. Организаторите се вдъхновяват от успешни събития като уличните надпревари в Сингапур и Лас Вегас, като очакват посещаемост от около 400 хиляди зрители за състезателния уикенд.
Страната вече има опит във Формула 1, след като бе домакин на четири Гран при между 2010 и 2013 година на пистата в Йеонгам. Въпреки договор до 2016, надпреварата бе прекратена поради финансови затруднения и слаб интерес.
Новата концепция обаче цели да съчетае спорта с популярната "K-култура“, като се планират мащабни културни събития с участието на световни звезди, за да се засили туристическият интерес и икономическият ефект.
Засега от ръководството на Формула 1 не са дали официален коментар относно кандидатурата. Междувременно конкуренцията за място в календара остава сериозна, като Тайланд също проявява интерес за домакинство, а отмененият проект във Виетнам така и не се завърна след пандемията.
- Етика в ИИ: Защо прозрачността на алгоритмите е новият правен стандарт
- Лобато определи ситуацията в Астън Мартин като „историческа катастрофа“
- Норис продължава да критикува регламента за Формула 1 през 2026 година
- Еди Хърн отговори остро на Дейна Уайт за евентуален бой между Джошуа и Фюри
- Светлинно замърсяване: Как възстановяването на звездното небе влияе на здравето
- Шарл Льоклер си купи луксозна яхта за около 15 милиона евро
- Карлос Алкарас може да се завърне на корта преди Уимбълдън
- Монреал изравни серията с Бъфало, Вегас поведе срещу Анахайм
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]