Хераскевич разговарял с президента на МОК преди дисквалификацията
Международният олимпийски комитет съобщи за дисквалификацията на скелетониста Владислав Хераскевич от Олимпийските игри – 2026.
Това се посочва на официалния сайт на МОК.
От организацията отбелязаха, че това абсурдно решение е взето след отказа на Хераскевич да се придържа към принципите на МОК относно самoизразяването на спортистите.
Решението е прието от журито на Международната федерация по бобслей и скелетон (IBSF) въз основа на факта, че "шлемът на паметта“ с изображения на убити украински спортисти не е съответствал на правилата.
В МОК посочиха, че Владислав се е срещнал с президента на организацията Кърсти Ковънтри, но не е приел нито една от предложените му алтернативи.
На него му е било "препоръчано“ да показва шлема веднага след спусканията, но не и по време на самото преминаване по трасето. По-рано също беше съобщено, че МОК, който "много е искал“ украинецът да продължи да се състезава, е посъветвал спортиста да замени "шлема на паметта“ с черна лента.
Въпреки това 27-годишният украински скелетонист уверяваше, че няма да отстъпи от позицията си. Гераскевич добавяше, че няма да предаде спортистите, изобразени на шлема, които никога няма да участват на Олимпийски игри заради руската агресия.
- Артур Фис пропуска Ролан Гарос заради контузия
- Канело подкрепи решението на рефера в боя между Усик и Верхувен
- Стела подкрепи промените в правилата на Формула 1
- Хамилтън: Трудно е срещу Мерцедес заради скоростта на правите
- Антонели: Най-голямото предизвикателство бяха гумите
- Верхувен поиска реванш срещу Усик след нокаута в Египет
- Ръсел: Последната ми обиколка беше направо епична
- Резултати от световното първенство по хокей на лед – 23 май
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]