Предлагали на Усик пари, за да се откаже от бой
На 17 януари най-популярният спортист на Украйна, Александър Усик, навършва 39 години.
Александър Усик празнува 39-ия си рожден ден като крал на тежката категория. През юли 2025 г., на разпродаден стадион "Уембли“ в Лондон с 90 000 места, украинецът победи британеца Даниел Дюбоа, за да стане абсолютен световен шампион за трети път. През 2024 г. украинският боксьор победи два пъти британеца Тайсън Фюри. През май той стана абсолютен световен шампион в супер тежка категория (+90,7 кг), а през декември защити поясите си на WBC, WBA и WBO срещу същия британец.
През 2018 г. украинецът спечели абсолютната световна титла в полутежка категория (+90,7 кг).
Роденият в временно окупирания Симферопол постигна значителни резултати и в аматьорския бокс, като стана олимпийски шампион на Игрите в Лондон през 2012 г. и световен шампион на Игрите в Баку през 2011 г.
Малцина обаче знаят, че победата в столицата на Азербайджан можеше да не се случи. Само минути преди да влезе на ринга за финалния мач, където се изправи срещу действащия европейски шампион, азербайджанския боксьор Теймур Мамедов, Усик получи предложение... да се оттегли от мача. Всичко, което трябваше да направи, бе да се оттегли от двубоя "поради контузия“. Между другото, на полуфиналите на турнира, рингмайсторът "победи“ Уанг Сюансюан по подобен сценарий: китайският боксьор се оттегли от мача, позволявайки на 18-годишния Мамедов да се класира за финала без бой.
Усик призна в интервю за полския журналист колега Пшемислав Осяк, представляващ Przeglad Sportowy, че е получил предложение да се оттегли от мача срещу сумата от 300 000 долара.
"Получихме предложението от ръководството на нашата федерация“, спомня си тази история Дмитро Сосновски, тогавашен старши треньор на украинския национален отбор.
Дмитро Дмитроевич не разкрива името на човека, предложил подобно съмнително споразумение, но е известно, че по това време Украинската федерация по бокс е била оглавявана от Володимир Продивус, фигурант в множество журналистически разследвания.
"Предложението дойде, когато Усик вече беше облякъл боксовите си ръкавици и се готвеше да излезе на ринга“, продължава Сосновски.
По това време Усик е печелил около 5000 долара на месец. С други думи, за да печели 300 000 долара, са му били необходими само четири години (2008-2012) от олимпийския цикъл. Сосновски обаче е бил приятно изненадан от реакцията на 24-годишния Александър.
"Усик решително отказа предложението“, спомня си треньорът. "И той обясни отказа си много добре. По това време Саша все още нямаше синове. Кирил е роден през 2013 г., Михаил през 2015 г. Но Александър каза: "Ако сега се оттегля от финала и завърша втори, след много години децата ми ще ме питат: "Татко, какво се случи на финала на Световното първенство?“ Какво ще им кажа?“.
Усик влезе на ринга и уверено победи Мамедов с резултат 25:15. На Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. Мамедов ще спечели бронзов медал, а Усик - златен.
"Мисля, че Бог дава на Усик всичко, което има, заради това поведение“, заключава Дмитрий Сосновски. "Той не е лишил Александър от титли или пари. И ако Александър се беше заблудил от парите тогава, през 2011 г., и се беше отказал от битката, може би съдбата му щеше да е съвсем различна сега.“
- Резултати в НХЛ от 17 януари 2026 г.
- Резултати в НБА от 17 януари 2026 г.
- Верстапен: Няма да ни бъде лесно през новия сезон
- Ферари ще има нов състезателен инженер
- Хелмут Марко: Нищо няма да наруши съня ми
- Реал Мадрид спечели „Ел Класико“ в Евролигата
- Уайт разкритикува организаторите на мача между Пол и Джошуа
- Реал Мадрид обмисля да напусне Евролигата
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]